Stávka za klima by měla bojovat hlavně proti Greenpeace

23. 09. 2019 9:35:14
Hnutí Fridays for Future žije v jakési virtuální realitě, ve které za neřešení emisí CO2 mohou jacísi „politici“. Ve skutečnosti hlavní překážku jsou ekoaktivisté, kteří desítky let blokují bezemisní jadernou energetiku.

Politiky nemá nikdo rád, tak je snadné vinu hodit na ně. Aktualne.cz píše „Stávka za klima? Není to ulejvání, politici nic neřeší, tak musíme my, tvrdí student“. Pirátské listy nám sdělují: „ Stávka za klima supluje nezájem politiků, vláda by měla začít konat.“ A Petr Doubravský v Respektu říká: „Tím, že odmítáme v pátek chodit do školy na protest vůči tomu, že politici neřeší klimatickou krizi, jsme k tématu přitáhli pozornost.“

Jenže politici konali. Už před desítkami let začali transformaci energetiky, která měla dramaticky redukovat emise CO2. Například ve Francii. V březnu 1974 Francie přijala tzv. Messmerův plán, jak dosáhnout energetické nezávislosti. Nazváno podle tehdejšího francouzského předsedy vlády. Opatření bylo reakce na ropný šok 1973. Během příštích 15 let Francie postavila 56 jaderných elektráren. Díky tomu dnes má přes 70% elektřiny z jádra. Takže francouzská elektřina má nejnižší emise CO2 v celé EU.

Přesně takhle si představoval budoucnost M. King Hubbert, který už 50. letech prorokoval příchod „ropného zlomu“ (peak oil) – tedy vyčerpání ropy. Doporučuji přečíst článek M.King Hubberta nazvaný „Nuclear Energy and the Fossil Fuel“ z roku 1956. Citace: „Zdá se, že svět je na prahu nové éry, kde spotřeba energie bude nejméně o jeden řád vyšší než umožňovala fosilní paliva... Jaderná energetika narůstá tempem asi 10 procent za rok, ale jsou známky, že může stoupat i dvakrát tak rychle.“ Jenže to netušil, že se rozvine sociální hnutí proti technické civilizaci a zastaví tento proces.

O hrozbě ropného zlomu mluví Zelení prakticky pořád, ale překrucují Hubbertovo poselství. On viděl budoucnost v jádru. Oni jádro sabotují. Organizace jako Greenpeace využily zejména havárii elektrárny Three Mile Island (1979) a reaktoru v Černobylu (1986) a přesvědčili politiky v mnoha zemích, aby se další jaderné reaktory už nestavěly. Nejvíce do očí bijící je případ Německa, které je kvůli zavírání jaderných elektráren nuceno budovat nové uhelné elektrárny.

Díky ekoaktivistům jsme se od 70.let v energetice nikam nepohnuli. Zatímco v roce 1973 jádro a fosilní paliva zajišťovala dohromady 87,6% celkové světové spotřeby energií, v roce 2015 to bylo 86,3%. Solární a větrná energie je stále zanedbatelná (1,5%). Příště než budou ekologičtí aktivisté někde stávkovat a někoho obviňovat, ať se nejprve podívají do zrcadla. Tam viníka „klimatické krize“ uvidí ihned a nemusí nikam chodit s transparenty.

Nepoučitelná Greenpeace je proti jádru dodnes - viz třeba článek z července 2019. Překážkou ve snižování emisí CO2 tedy vůbec není spiknutí naftařů a uhlobaronů s "popírači klimatu" (jak praví zelená mytologie). Podle průzkumů klimaskepticismus pozitivně koreluje s podporou jaderné energetiky, která má největší potenciál snižovat emise CO2. To netvrdím já, ale sociologická studie "Public climate-change skepticism, energy preferences and political participation" (A. Engels a kol. 2013). K tomuto paradoxu doporučuji přečíst vynikající úvahu "Climate Skeptics Against Global Warming" (Klimaskeptici proti globálnímu oteplování) od ekomodernistů z The Breakthrough Institute.

Kdo je v tedy klimatu doopravdy padouch a kdo hrdina?

Graf 1: Počet rozestavěných jaderných elektráren podle roků (IAEA-PRIS, MSC 2012)

Graf 2: Celkový výkon jaderných reaktorů ve světě IAEA-PRIS, MSC, 2012

Graf 3: Zatímco v roce 1973 jádro a fosilní paliva zajišťovaly 87,6% celkové světové spotřeby energií, v roce 2015 to bylo 86,3%. Solární a větrná energie je stále zanedbatelná (1,5%). Největší pokrok ve snižování emisí přineslo jádro, jehož rozvoj ale zelení aktivisté zablokovali. (Key World Energy Statistics, International Energy Agency 2017).

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 23.9.2019 9:35 | karma článku: 47.36 | přečteno: 11113x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Děti šly do kina na pohádku o Barbie a dostaly feministickou přednášku

"Jestli si dáte panáka pokaždé, kdy zazní slovo patriarchát, budete před koncem filmu na šrot," vyjádřil se o filmu Barbie Elon Musk.

27.7.2023 v 9:24 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 475 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma článku: 19.91 | Přečteno: 646 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 33.04 | Přečteno: 1105 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 35.18 | Přečteno: 1028 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 538 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6056 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 403 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2787

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...