Pátek 13. prosince 2019, svátek má Lucie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 13. prosince 2019 Lucie

Zle matičko zle, Švarcenberci zde

25. 08. 2009 10:45:15
To jsem se vyděsil. Monarchie se vrátila. Z každé výlepové plochy, z každého bildenbboardu se na nás káravě mračí císař Franz Josef. Až pak jsem se všimnul, že to je vlastně kníže Trauttenberg.

To muselo stát prachů, řeknu si pokaždé, když jedu autobusem a míjím tisícídvacátý portrét knížete Schwarzenberga.

Před parlamentními volbami 2009 jako by se celá republika změnila v jeden velký zámek, kde průvodce monotónním hlasem recituje „nalevo dále vidíte portrét z roku 1787, zobrazující tehdejšího majitele panství... Nyní si postoupíme do další místnosti. Vpravo je znovu portrét knížete Švarcenberka od slavného italského malíře... Knížete uvidíme i na dalším obraze v jídelně...“

Schwarzenberci jsou teď všudypřítomní jako Orwellův „Velký Bratr“.

Nikdy by mě nenapadlo, že sto let po Masarykovi dostanou monarchisté v Čechách tak vysoké preference. TGM jim zrušil šlechtické tituly a pozemkovou reformou připravil feudály o značnou část pozemkového vlastnictví. Jenže feudála vyhodíš dveřmi a oknem se ti vrátí.

Schwarzenberci jsou zpátky. Po celá staletí tu vládli, rozhodovali, zastávali spoustu funkcí. A pokud se kníže po volbách stane premiérem (jak mnozí navrhují), budou zase.

Do štítu si TOP 09 vepsala "tradice - odpovědnost - prosperita." Jaképak tradice jsou tím myšleny? Republikánské tradice to asi nebudou, když je u toho fotka feudála. Řezníci si také nedávají do výlohy mrkev.

Spíše jde o tradice Švejkova c.k. mocnářství. Proto také plakát s panem knížetem tak nápadně připomíná obrazy císaře pána, na jaké v hostinci pana Palivce s..ly mouchy.

Švarcenberci rozhodně tradici zosobňují. O tom žádná. Už před sto padesáti lety o nich lidé skládali písně. Nejsem jistě první, kdo si před parlamentními volbami 2009 vzpomněl na „Píseň Čechů o Švarcenbercích“, kterou kolem roku 1850 napsal K.H.Borovský.

Zle, matičko, zle!
Švarcenberci zde:
jeden, ten je generál,
a druhý je kardinál;
zle, matičko, zle!
Zle, matičko, zle!
Švarcenberci zde:
jeden drží karabáč,
druhý říká »Otčenáš«;
zle, matičko, zle!
Zle, matičko, zle!
Švarcenberci zde:
jeden, ten je arcibiskup,
druhý je taky špicbub.

Čili tradice tu jistě jsou a ne že ne.

Podívejme se, co Kalouskovi monarchisté asi míní zbývajícími hesly, "odpovědnost a prosperita".

Nedokážu si to vysvětlit jinak, než že monarchistům jde o to obnovit prosperitu staré pozemkové šlechty. Pan Schwarzenberg sám usiluje o restituce nemalého majetku, stejně jako jeho kumpáni Kolowrat, Kinský, Piccolomini a další. Že by konflikt zájmů? Kdeže. Když bude šéfem státu, prostě se přičiní, aby soudy přišly k rozumu. Takové posunutí restitucí před rok 1914 by nebylo marné. Většinu rozlohy ČR by mohlo zase bude vlastnit pár šlechtických rodů. Tak tomu bylo po většinu dějin. Tradice se musí ctít.

Hlavně by se měla vrátit půda a zámky rodům, které dostaly majetek po Bílé hoře jako odměnu za potlačování české rebelie proti Vídni. To jsou zkušenosti, které se budou hodit, při potlačování dnešních nacionalistů (jako byl TGM), kteří chtějí suverenitu a vzpírají se Vídni... totiž Bruselu. Připomeňme, že Schwarzenbergové přišli do Čech po Bílé hoře (1653 dostali inkolát) v rámci obsazování místa uprázdněného po vyhubených rodech českých.

A tím se dostáváme k heslu "odpovědnost". Když tu budou vládnout, ponesou odpovědnost, za všechno, co se s námi stane. Tak jako Piccolominiové a další rody nesou odpovědnost za to, jak se zatočilo s Čechy po Bílé hoře.

Pro ty, kterým je k smíchu, když někdo opakuje hesla o „pobělohorské porobě“ a „zdegenerované šlechtě“, mám jeden důkaz. Pana knížete Schwarzenberga. Za prvé, kdo ho viděl či slyšel hovořiti, je mu jasné, že je to člověk postižený dědičnou genetickou vadou. Za druhé, pan kníže se dožaduje restitucí svých feudálních držav. Tedy chce abychom mu platili nájem a robotovali na něj. Za třetí, je loajální ne k českým občanům, ale spíše k císařskému dvoru v Bruselu. Pročpak ho v roce 2008 zvali na setkání Bildenbergů? Nebylo to náhodou proto, aby podpořil Lisabonskou smlouvu?

Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von Schwarzenberg by vlastně byl pro tuto dobu vhodným premiérem. Po Maastrichtu, jak se EHS transformuje v EU, stále více se podobá Habsburské monarchii, která byla přezdívaná "žalář národů".

Občanů se vrchnost na nic neptá (žádné referendum o Euru, žádné referendum o Lisabonské smlouvě), panstvo u dvora rozhoduje o nás, bez nás. Jako by se vracely časy "pasivní opozice" (1863-1879 čeští poslanci nejezdili na zasedání říšské rady, když pochopili, že tam stejně nemohou nic ovlivnit). Kdo by nám mohl být lepším kormidelníkem v těchto vodách, nežli rod Schwarzenbergů, který má s takovým mocnářstvím zkušenosti? Oni takovou éru pamatují. To je jako jízda na kole, loajalita k císařskému dvoru se nezapomíná.

Jenom pořád nechápu, proč to občané chtějí volit? A proč ho stále servilně oslovujeme pane kníže, když šlechtické tituly u nás byly dávno zrušeny? Osobně je pan kníže jistě milý člověk, stejně jako kdysi starej Procházka nebo pan Shelby (hodný majitel otroků z "Chaloupky strýčka Toma"). Patří ale ke společenské vrstvě, která nemá s demokracií a republikánským zřízením nic společného.

Přeji majetek každému bohatému kapitalistovi, který si ho vypodnikal. Věřím, že kapitalismu, ať je jaký chce, vděčíme za vše pozitivní v posledních staletích. Ale majetek občana Karla S. pochází z éry starší, z éry feudalismu. Majetek, který zrestituoval a jehož se domáhá, pochází z práce nevolníků-otroků. Jde tedy o příjmy z trestné činnosti. Dávat na billboard vedle pana Schwarzenberga heslo "tradice" asi nebyl úplně ten nejlepší nápad.

Takže co říci na závěr? Snad jen „Himlhergotdonrvetrkrucajselement. Anče, Kubo, hajnej. Nestát, nekoukat, dělat!“

Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 25.8.2009 10:45 | karma článku: 42.33 | přečteno: 12022x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 42.45 | Přečteno: 3231 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zpráva o stavu planety deset let od Climategate

Deset let od aféry Climategate klima rozděluje společnost více než kdy dříve. Zatímco záškoláci a duševně postižená holčička dělají symbolická gesta, obyčejní lidé demonstrují v ulicích proti zelenému zdražování.

13.11.2019 v 10:37 | Karma článku: 39.41 | Přečteno: 1579 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Rebelie proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání"

Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.

11.10.2019 v 9:23 | Karma článku: 36.34 | Přečteno: 1353 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Praha: Strašidelný mrakodrap "Titanik" jako varování před dobou ledovou?

Známý umělec David Černý pro firmu Trigema navrhl na Nových Butovicích u metra 135 m vysokou budovu ve tvaru vraku lodi zamrzlé v ledu.

27.9.2019 v 9:52 | Karma článku: 26.88 | Přečteno: 1183 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Kreuz

Popravení sovětští generálové

V aktuálních diskusích kolem zřízení památníku tzv. "vlasovců" v Řeporyjích se dosud nikdo nezabýval otázkou, zda byla kolaborace s nacisty obvyklým, či naopak výjimečným jevem v řadách sovětské generality za 2. světové války.

13.12.2019 v 22:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

Zdeněk Macura

Už jsem zjistil, kde se bere ta extrémní nenávist vůči Babišovi aneb Reportéři ČT

Dlouho jsem nechápal, kde se bere až vysloveně extrémní nenávist k Babišovi a navíc za věci velmi dávné a navíc za věci, které velmi dobře jeho voliči znali před volbami. Až včera jsem to pochopil.

13.12.2019 v 21:55 | Karma článku: 16.70 | Přečteno: 173 | Diskuse

Tomáš Kysela

Demokracie jako prase.

Nechci urážet to inteligentní zvíře a demokracii už vůbec ne. V luzích Českých se však toto připodobnění užívá často. Tak jsem si dovolil též.

13.12.2019 v 20:14 | Karma článku: 25.29 | Přečteno: 389 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Gorkého strmý pád

Na podzim 1933 Gorký do Sorrenta již vyjet nemohl, Kreml mu nedovolil ani účast na Mezinárodním sjezdu spisovatelů, ve vládním tisku se začaly objevovat kritické články proti Gorkému. Ustala i korespondence mezi ním a Jagodou.

13.12.2019 v 20:01 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 183 | Diskuse

Filip Vracovský

Poslední dobou nějak předvolební prognózy nevycházejí....

Já jen pevně doufám, že se probereme včas, dřív, než se kvůli pochybným experimentům ve jménu štěstí nás všech, rozpadne ten nejkrásnější projekt, na který se naše civilazace kdy vzmohla, projekt společné Evropy...

13.12.2019 v 16:51 | Karma článku: 35.81 | Přečteno: 2254 | Diskuse
Počet článků 388 Celková karma 39.40 Průměrná čtenost 2782

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz