Děti šly do kina na pohádku o Barbie a dostaly feministickou přednášku

27. 07. 2023 9:24:29
"Jestli si dáte panáka pokaždé, kdy zazní slovo patriarchát, budete před koncem filmu na šrot," vyjádřil se o filmu Barbie Elon Musk.
Barbie and Ken (2023)
Barbie and Ken (2023) (https://westobserver.com)

(Pozor spoilery)

Zápletka filmu Barbie (Warner Brothers 2023) spočívá v tom, že se Barbie dostane ze světa žen (v Barbie Landu všechny povolání dělají ženy a Kenové tam jsou jen jako trubci-společníci) do skutečného světa a zjistí, že tam vládne brutální patriarchát. Což je ilustrováno tím, že když Barbie přijde do vedení firmy Mattel, která barbíny vyrábí, zjistí, že je to patriarchální korporát, kde jsou jen samí muži. Prý tam kdysi jedna žena byla, ale nikdo už neví, kdo to byl.

Film vám lže.

Ve skutečnosti ve správní radě firmy Mattel je dnes 6 mužů a 5 žen. Firmu založila žena, která panenku vymyslela. Ruth Handlerová. V roce 1959 první panenku Barbie pojmenovala po své dceři Barbaře. V čele firmy stála až do roku 1974.

https://corporate.mattel.com/investors/corporate-governance/board-of-directors

Jako by nestačilo, že feministky nebyly schopné najít skutečné příklady patriarchátu. A jsou nuceny si vymýšlet. Navíc jsou tu ženy líčeny jako hloupý a snadno zmanipulovatelný dav bez vlastního mozku.

Ken je nadšený z toho, že ve skutečném světě není jen občan druhé kategorie. A zavede (za jediný den) „patriarchát“ v BarbieLandu. Ne násilím. Oblbne barbíny a zvítězí ve volbách. Feministky to napraví tím, že odvedou pozornost Kenů, zařídí aby žádný Ken nepřišel na hlasování a takto zmanipulovaných volbách pak změní ústavu, aby Kenům byla odebrána opět občanská práva.

Poučení pro mládež? Je správné zmanipulovat volby.

Ale pozor. Před volbami nejprve musejí barbíny podstoupit převýchovu, aby hlasovaly správně. To je druhé poučení pro děti. Tupý lid potřebuje osvícené neomarxisty, aby jim řekli, co si mají myslet. Čím tedy barbínám otevřou oči?

Přednáškou o hrůzách života žen v patriarchátu.

V ní se mluví o tom, jak je těžké dbát zároveň na svou postavu a zároveň na své zdraví. Že když máte dělat šéfovou, tak byste neměla být mrcha. Že musíte řešit špatné chování mužů, ale když na něj poukážete, obviní vás, že si pořád stěžujete. Nikdy byste neměli být hrubé, sobecké, vychloubačné. Že musíte brát ohledy na druhé a snažit se, aby nás ostatní měli rádi.

Nad tak "brutálním" útlakem by se i Solženicyn rozplakal.

Zatímco dříve lidé řešili, zda mají co jíst a zda smějí volit, dnes lidé kňourají nad tím, že musejí ráno vstávat nebo nosit make-up? Stěžují si, že se musejí chovat eticky (nebýt mrcha, sobec)? Naříkají, že ve svobodné společnosti musejí činit vlastní rozhodnutí?

Feministky tedy nebyly schopné dát do hromady ani přesvědčivý výklad patriarchálního útlaku. To je u feministické agitky trochu trapné. V závěru proslov vyvrcholí tím, že si paní stěžuje, že by měla někomu projevovat vděčnost. Za co, to není řečeno. Ale lze si to domyslet.

Muži se ve 20. století rozhodli ženám přiznat rovná práva. Parlamenty, které toto zrovnoprávnění odhlasovaly, byly složené výhradně z mužů. Ženy se poprvé za tisíce let mají právo chodit do školy, hlasovat ve volbách, vlastnit majetek, vybrat si povolání, vdávat se bez souhlasu rodičů. Moderní společnost se v tomto odlišuje od většiny společností minulosti a je tímto unikátní.

Není zač.

Film vypadá vizuálně krásně a má řadu vtipných gagů. Ale nesmíte moc přemýšlet nad scénářem. Což je bohužel v dnešním Hollywoodu už skoro norma.

Máme-li s hrdiny sympatizovat, musejí jednat jako jednotlivci, ne jen jako stereotypní zástupce nějaké skupiny. Hrdina musí překonávat překážky tak, že vyroste, něco ho změní, dospěje. Jediná změna, ke které Barbie ale dospěje na konci filmu je ta, že magicky získá vagínu (plastové panenky tam mají jen výrobní číslo).

Dále, klíčovou ideu nestačí odvyprávět ve formě přednášky – to je známka mizerného scénáristy. Je třeba to názorně ukázat, aby divák pochopil i beze slov. Show – don’t tell. V dobrém filmu postava neříká nahlas „jsem tvůj přítel“, ale udělá mlčky něco, z čeho přátelský vztah vyplývá nepřímo. Třeba u něj celé dny sedí, když je nemocen.

Postavení žen v mužské společnosti by film měl ukázat, ne to odbýt přednáškou. Co třeba kdyby se fiflena Barbie přenesla do světa 50. let, kdy panenka vznikla? Nebo dále do éry před emancipací žen? A musela tam žít několik let? Naučila by se makat a ne jen si lakovat nehty. Pak poučená, zocelená, zmoudřelá se vrátila do Barbie Landu a rozhodla se s Kenem zacházet lépe. Protože poznala jaké to je, být občan druhé kategorie. A protože už nemyslí jen sama na sebe.

Bohužel marxistická "woke" mašinérie dokáže chrlit jen nudné černobílé postavy. Není to náhoda. Tato ideologie nevěří v možnost jednotlivce řídit svůj osud, změnit se. Podle nich je každý jen drobným kolečkem v soukolí třídního boje. Příslušník jedné třídy je zcela dobrý a příslušník druhé třídy je zcela zlý. Napořád.

Obávám se, že to bude i problém dalších připravovaných pohádek jako "Medvídek Pů a rasistická zvířátka", "Alenka v říši Marxismu" nebo "Černá Sněhurka a sedm postižených zástupců menšin".

Autor: Vítězslav Kremlík | čtvrtek 27.7.2023 9:24 | karma článku: 19.30 | přečteno: 463x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma článku: 19.91 | Přečteno: 640 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 33.04 | Přečteno: 1099 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 35.18 | Přečteno: 1028 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Rudolf Pekař

Jsou blogy mrtvým médiem?

Vítejte na mé první blogové stránce! Těším se na sdílení svých myšlenek, zkušeností a příběhů s vámi. Doufám, že vás můj blog inspiruje, pobaví a přinese vám nové poznání. Děkuji za vaši podporu a přízeň!

16.2.2024 v 14:09 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 230 | Diskuse

Josef Nožička

Měla by média mlčet, nebo by spíše ministr Rakušan měl přiznat určitá pochybení?

Je otázkou, zda by místo mlžení a apelování na jakýsi "klid na práci" neměli ministr vnitra Rakušan či vrchní policejní představitelé přiznat, že úplně všechno bezchybné při zásahu na Filozofické fakultě UK nebylo.

14.2.2024 v 8:15 | Karma článku: 42.42 | Přečteno: 3467 | Diskuse

Jiří Turner

Interview s Hitlerem aneb sázka na mediální a historickou negramotnost

V roce 1934 proběhl rozhovor mezi Adolfem Hitlerem a britským zpravodajem listu Daily Mail, jehož výsledkem bylo jakési představení nacistického Německa světové veřejnosti. Mnozí Evropané Hitlerovi věřili a mnozí ho i obdivovali.

13.2.2024 v 11:36 | Karma článku: 27.14 | Přečteno: 625 | Diskuse

Josef Nožička

Ústavní soudci čelí výhrůžkám a dle očekávání za to mohou Babiš se Schillerovou

Šéfredaktorka Forum 24 Johana Hovorková obviňuje Andreje Babiše a Alenu Schillerovou z toho, že záměrně vyvolali nenávistnou kampaň vůči Ústavnímu soudu.

6.2.2024 v 10:40 | Karma článku: 45.08 | Přečteno: 5257 | Diskuse

Tomáš Flaška

Tak se nám tu ten SPD mor mezi politiky nějak šíří

Že tato strana, nebo podnikatelský projekt jednoho muže, mlží, lže a na Facebooku banuje i za nepohodlné dotazy, je dost známo. A to si říká Strana přímé demokracie. Ale že nakazí své okolí je už na pováženou.

6.2.2024 v 6:03 | Karma článku: 33.30 | Přečteno: 2222 | Diskuse
Počet článků 403 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2787

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...