Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Jak z energetické krize: Jezděte na víno a sýr

27. 10. 2021 11:22:46
Když nemají chléb, ať jedí koláče. Když zdražují energie, ať jezdí na víno se sýrem. Tak se uskromňuje princ Charles v Anglii, aby nám šel příkladem. Před blížící se klima konferencí v Glasgow se o své rady podělil s novináři BBC.

Pozoruju, že po čtyřicítce už nějak ztrácím kontakt s dobou. Všechny ty novinky, co se na nás řítí, jsou na mě moc velké novoty. A často je vůbec nechápu.

Tak například teď jsem se dočetl, že Princ Charles nechal za několik milionů předělat svůj starý Aston Martin na ekologický pohon z biopaliv. Páni. Aby se člověk uskromnil a snížil svou spotřebu, musí mít pěkný balík. Ještě více mě ale zarazilo, co tam psali dál. Charles tankuje bioethanol vyrobený z vína a sýra, respektive syrovátky. To je pane klasa, ten Karel. Chrání planetu vybraně a s noblesou vpravdě královskou.

Ohromně mě to nadchlo a rád bych si z toho vzal příklad. Potřebuji jen pár milionů na rekonstrukci naší Oktávky. A pak nakoupit kvalitní, opravdu kvalitní vína. Aby mi to nerozežralo trubky, chce to něco jako Beaujolais. Ale kdo ví, třeba postačí i moravská vína. Celé vinice by se daly přeměnit na plantáže biopaliv. Zajdete do sklípku na ochutnávku a pak objednáte celou bednu. „Hoďte mi to do vozu. Ne do kufru, do nádrže přece.“

Zdá se to asi drahé, ale jestli to chápu dobře, dostanu na to víno dotace z programu „zelená úsporám“. Charles si to také přece neplatí sám. Byť asi hrozí, že Češi vyinkasují dotace a víno vypijí sami.

Víno, sýry, šneci, kaviár? Přiznejme si, že pro nás prosté smrtelníky, kteří nepatříme ke královské rodině, by bylo vhodnější něco jiného.

Česká auta ze Škodovky by mohla mít pohon na buřty a pivo, do italských vozů byste museli tankovat makarony a kečup. Třeba vznikne i nová profese. Kuchař pro automobily. Inu, to jsou ty „green jobs“. A až budete v KFC v drajvu, určitě koupíte něco dobrého i svému autu.

Samozřejmě jen do doby, než to Evropská unie zakáže, protože všichni povinně budeme z nějakého důvodu muset jezdit na šlapací elektrické koloběžce.

Nejprve jsem si představoval, že každá rodina prostě bude auto krmit zbytky od večeře. Už se nebude říkat „dáme to psovi“. Když člověk „půjde s košem“ tak půjde do garáže, zvedne kapotu a vysype kbelík do svého automobilu. Jenže z toho, co vyhodíte do koše v kuchyni za týden (pár kg) získáte tak jeden litr bioethanolu. Na to vaše auto moc daleko nedojede.

(Ve filmu "Zpátky do budoucnosti II" se objevila verze vozu Delorean, která měla recyklační jednotku vestavěnou přímo v sobě. A uměla spálit jakýkoli odpad jako palivo. Tohle ještě neumíme)

Navíc, vy nebudete mít doma vlastní recyklační jednotku jako ve filmu. Odpad by musel někdo svážet z celé republiky na jedno místo a tam z toho teprve ve fabrice dělat biopalivo. A každá linka umí zpracovat jen jeden specifický typ odpadu, třeba použitý olej z kuchyně. Nejde smíchat oleje a slupky od brambor a plechovku od koly. I kdyby se to dělalo, přínos pro produkci bioethanolu ve státě bude mizivý. Potravinářských olejů se ročně v ČR spotřebuje jen 110 tisíc tun. I kdyby se z toho vrátit ke zpracování pětina (to je maximum co se ve vyspělých zemích zatím daří), tak je to kapka v moři. Ve srovnání s 400 tisíci tuny biodieselu, který ročně naší zemí proteče. (viz zde).

Odpadu z výroby potravin je v každé zemi zkrátka příliš málo, než aby se tím dala krmit její auta. Asi 60% potravinářského odpadu pro výrobu bioethanolu se do EU dováží z Asie. Takže ono to vůbec není o soběstačné domácnosti, že bychom se zbavili závislosti na dovozech.

Jediné řešení, které mě napadá, že bychom v zájmu ekologie a úspor se snažili zvýšit domácí produkci potravinářských odpadů. Unie by na to mohla zavést nějaké kvóty třeba. Před domem by kromě plastů a papíru přibyla další barevná popelnice, a kdo by ji dost nenaplnil, dostal by pokutu. „Ale ale, my netvoříme dost odpadu,“ vyčinil by vám eko úředník. „Takhle tu Planetu nezachráníme. Pomyslel jste na klimatickou změnu? Víte jaké bude extrémní počasí, když se nebudete přejídat?“

A nebo je možné vyrobit bioethanol normálně z řepky, ale prodávat ho s jinou nálepkou „jako by“ šlo o biopaliva druhé generace z odpadů. Účetně by to rázem vypadalo, že máme těch lepších biopaliv dost. Navíc když takto změníte nálepku, dostanete dvojnásobnou cenu – to zavedla Unie, že výkupní ceny jsou dvojnásobné. Využila to třeba firma Kempen z Nizozemí, než jim na to přišli.

Následovat příkladu jeho královské výsosti tedy není lehké. Každý není tak bohatý, aby se mohl takhle hezky uskromnit.

REFERENCE

https://carbuzz.com/news/prince-charles-aston-martin-db6-runs-on-wine-and-cheese

https://www.theguardian.com/uk-news/2021/oct/11/prince-charles-car-runs-on-cheese-wine-byproducts

https://www.bbc.com/news/av/uk-58865883

Autor: Vítězslav Kremlík | středa 27.10.2021 11:22 | karma článku: 31.03 | přečteno: 735x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma článku: 15.13 | Přečteno: 382 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 31.79 | Přečteno: 918 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 34.45 | Přečteno: 906 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma článku: 32.57 | Přečteno: 872 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Alice Barešová

Jak jsme třídili odpady

Žijeme v moderní době. Televize na dálkový ovladač, inteligentní domácnosti, pračky, sušičky, mixéry i toustovače. Pohodlíčko.

24.6.2022 v 11:30 | Karma článku: 12.99 | Přečteno: 288 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Rakousko je ukázkou falešné zelené cesty

V Rakousku před časem přestavěli poslední uhelnou elektrárnu na plyn. Teď se Rakušané bojí, že plyn nebude, takže ji zase budou přestavovat zpátky na uhlí. Takhle to dopadá, když se k ekologii přistupuje falešně a pokrytecky.

23.6.2022 v 8:00 | Karma článku: 36.71 | Přečteno: 1064 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Koupím uhlí a plyn. Zn.: Odkudkoli

Inzeráty tohoto znění si nyní obrazně řečeno podává spousta evropských států. Neřeší emise, režimy, lidská práva ani cenu. Cíl je, aby byla elektřina, teplo a palivo pro průmysl. Existuje lepší důkaz chybné energetické politiky EU

16.6.2022 v 9:28 | Karma článku: 34.90 | Přečteno: 825 | Diskuse

Marek Hurt

Zelení zaslepenci jsou úplně mimo realitu

Europoslanci z výborů pro hospodářství a životní prostředí schválili usnesení, které má zablokovat přijetí takzvané taxonomie, tedy dočasné označení jádra a plynu za ekologicky čisté zdroje energie.

15.6.2022 v 12:35 | Karma článku: 35.65 | Přečteno: 808 | Diskuse

Milan Šálek

Manipulace místopředsedy Evropské komise

Při zasedání Evropského parlamentu dne 7. 6. 2022 věnovaného debatě o balíčku Fit for 55 měl pan místopředseda Evropské komise Timmermans řeč, v níž opět zazněly manipulativní (des)informace o tzv. „klimatické krizi“.

9.6.2022 v 0:59 | Karma článku: 33.35 | Přečteno: 757 | Diskuse
Počet článků 402 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2778

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz