Rozhovor s klimatickým věštcem Frau Merkel v Respektu

29. 04. 2019 9:48:40
Časopis Respekt koncem dubna 2019 zveřejnil rozsáhlý rozhovor s německým klimatologem Hansem Joachimem Schellnhuberem. Článek má v titulku temné proroctví.

Vše co teď bereme jako samozřejmost bude minulostí“. V rozhovoru klimatolog varuje: „Dlouho před tím, než uvidíme vzrůst hladiny moří, přijdou sociální problémy, povstání, občanské války. Jsme na cestě ke světu plnému násilí, chaosu, krve, válek a strachu. Naše děti vstoupí do temného věku. Vše, co teď bereme jako samozřejmost – svobodu slova, život v míru, rozsvícení lampy po stisknutí vypínače, bezpečí –, to všechno bude minulostí.“

Trochu s tím souhlasím. Také se bojím, že vstupujeme do temného věku. Do temného věku, kde kněží klimatického náboženství jako Schellnhuber budou vládnout lidstvu pomocí strachu. Rovněž není žádná novinka, že mají v plánu zakázat svobodu slova (už dnes v BBC platí zákaz vstupu racionálních skeptiků na obrazovku - viz) a chtějí způsobit rozsáhlé výpadky energie (německá Energiewende).

Počátkem dubna 2019 vystoupil tento pán v Praze na akci pořádané Svazem moderní energetiky (Překlad: lobby solárních baronů). Média jeho příjezd dopředu ohlašovala jako druhý příchod Krista - například idnes v článku „V Praze vystoupí klimatolog, který radil i papeži a Merkelové“). To on přesvědčil Merkelovou, aby rozhodla uzavřít všechny uhelné elektrárny do roku 2038.

Na základě jakých vědeckých podkladů se Německo rozhodlo uspořádat tento energetický blackout? Pojďme se na to podívat.

Svůj projev na konferenci (video záznam zde) zahájil anekdotou, že káva „arabica“ kvůli oteplování brzy už nebude kde pěstovat. Vychutnejte si kapučíno, dokud můžete. Kvůli teplu prostě neporoste. V tomto duchu naivních dezinformací se jeho projev nesl i dále. Stačí si ale přečíst studie jako „Projected Shifts in Coffea arabica Suitability among Major Global Producing Regions Due to Climate Change“ (Rivera 2015) a i laik pochopí, že arabica nikam nezmizí. Pouze pro ni budou vhodné jiné lokality než dnes.

Emeritní ředitel klimatologického ústavu v Postupimi tvrdí: „Kdybychom cestovali zpět v čase o tři miliony let, o 15 milionů, uvidíme, že vládl totální klimatický chaos. Pouze posledních 12 tisíc let panovalo velmi stabilní podnebí. Proto jsme mohli vynalézt zemědělství, hospodaření, chov dobytka.“

Před třemi či patnácti miliony let ale panovalo naprosto přirozené klima, žádný chaos. Ve třetihorách se nestřídaly doby ledové a meziledové. To ale naopak znamená, že klima bylo stabilnější s menšími výkyvy – viz graf 1. Důvodem, proč jsme nevynalezli zemědělství před třemi milion let, není chaotické klima, ale jistá drobnost, že tehdy tu ještě nebyl Homo Sapiens. Navíc teprve před ca 50 tisíci lety jsme vystrčili nos z Afriky a začali osídlovat jiné kontinenty.


Úsměvné jsou i výroky tohoto „odborníka“ o Golfském proudu: „Pokud k pobřeží Grónska stéká z ledovců více vody sladké, Golfský proud se formuje hůře. Spočítali jsme, že již zeslábl o 15 procent.“ Tak zaprvé, Schellnhuber nic nespočítal, jde o výzkumy úplně jiných lidí. Za druhé, Golfský proud takto kolísal vždy a to v závislosti na oceánském cyklu AMO (Atlantic Multidecadal Oscillation). To je vždy asi 30 let zrychlování a 30 let zpomalování. Zpomalení o kterém mluví Schellnhuber není projev žádného dlouhodobého katastrofického trendu, ale běžný výkyv. Asi jako střídání ročních období.

Běžný trik klimatických šarlatánů, že přirozené přírodní cykly vydávají za lidmi způsobený katastrofický trend, který má-li se zastavit, je nutno uvalit na lidi drakonický režim.

̈

Ovšem největší trapas Schellnhuber pronesl v této větě: „U nás ve výzkumném ústavu máme jedny z nejlepších počítačových simulací na světě, díky nimž dokážeme rekonstruovat klima třeba 50 nebo 100 milionů roků zpět do minulosti. A vidíme, že nynější oteplování je stokrát rychlejší než kdykoli během této doby.“

Otepluje se nejrychleji za 100 milionů let? Wow. To bychom ale už nyní měli mít teploty asi jako na Venuši. Jenže jedinou představu o teplotách před miliony let máme z ledovcových vrtů v Antarktidě. Podle těchto dat ale ve 20. století oteplení Antarktidy není ničím mimořádné (viz graf 3). On ale nesrovnává reálná data, ale své fantazie o tom, kolik by se mohlo oteplit... v budoucnu. Odkud zná budoucnost? Asi mu ji zjevila v posvátném vytržení Svatá Gréta. „S Gretou jsem nedávno mluvil, ptala se mě na vědecké důkazy a poznatky o klimatu. Celkem strávila v našem ústavu asi tři hodiny,“ říká v rozhovoru.

Bláznivou holčičku vodí její manažer po různých konferencích jako cvičeného medvěda. Navštívit proslulou Schellnhuberovu klimatickou věštírnu v Delfách byla jasná volba, jak se dostat do novin. Rád bych na tomto místě připomněl, že Svatá Gréta byl projekt pana Ingmara Rentzhoga z marketingové agentury Laika Consulting (viz). Zrežírovaný zřejmě na propagaci knihy o klimatu, kterou napsala její matka (zdroj).

Schellnhuber dokonce vymyslel vlastní verzi znamení apokalypsy jako z Bible. „ Celkem jsme klasifikovali 13 bodů zvratu, a když se rozhlédneme po světě, všude vidíme, že krize přichází.“ V roce 2018 v PNAS Schellnhuberův tým vydal článek „Trajectories of the Earth System in the Anthropocene“, kde to rozvádějí. Nejde ale o žádné skutečné body zvratu, pouze mediálně zajímavé lokality na světě, které zaujmou novináře. Nejde tu o vědu, ale o mediální kampaň.

Zde například tvrdí, že oteplování ohrožuje africkou oblast Sahelu, které hrozí vysychání. Pokud Sahel vyschne, urychlí se tím skokově oteplování. Ve skutečnosti pravý opak je pravdou. Sahel vysychal po druhé světové válce, kdy se klima ochlazovalo. Od počátku 80. let co se začalo oteplovat, v Sahelu srážek přibývá.

Schellnhuber se netají tím, že neuznává vědecké principy objektivity, nezaujatosti, nestrannosti či racionálního skepticismu. Nemá zábrany. Bohužel málokterý novinář má takové znalosti, aby dezinformace prokouknul. „ My, kteří toho víme nejvíc, se musíme ozvat. Byl by to zločin, kdybych já jako známá postava našeho oboru mlčel,“ říká Schellnhuber. Těžko ale budeme věřit varování někoho, kdo si takto vymýšlí. Zároveň ale přiznává, že někteří vědci odmítají se angažovat. „Může to mít co do činění s tím, jak s nimi zacházely totalitní režimy, fašismus nebo stalinismus. Zneužívaly je pro ideologii, a oni se teď proto snaží být maximálně objektivní.“

Ano, tato smutná zkušenost se zneužíváním vědy tu opravdu je. Zvláště v Německu. Vzpomeňme na Hitlerovy vědce, kteří psali odborné antropologické studie o tom, jak je árijská rasa nejlepší. I oni chtěli varovat před hrozícím nebezpečím rasové degenerace a hrozícího úpadku. Také to brali jako svou mravní povinnost. A také neváhali manipulovat s daty ve vyšším zájmu.

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 29.4.2019 9:48 | karma článku: 40.36 | přečteno: 2109x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Stávka za klima by měla bojovat hlavně proti Greenpeace

Hnutí Fridays for Future žije v jakési virtuální realitě, ve které za neřešení emisí CO2 mohou jacísi „politici“. Ve skutečnosti hlavní překážku jsou ekoaktivisté, kteří desítky let blokují bezemisní jadernou energetiku.

23.9.2019 v 9:35 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 223 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Soud odsoudil autora hokejkového grafu za utajování dat

V únoru 2011 v rozhovoru profesor Tim Ball prohlásil, že autor „hokejkového grafu“ patří spíše do State Penn (státní věznice) než do Penn State (státní university Pennsylvánie). Michael Mann ho za slovní hříčku zažaloval.

27.8.2019 v 10:03 | Karma článku: 34.30 | Přečteno: 1376 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Tenkrát v Hollywoodu: Charles Manson a jeho ekologický zásahový tým

Námětem Tarantinova filmu je známá událost, kde sekta Charlese Mansona přepadla dům režiséra Polanskiho a zabila jeho těhotnou ženu. Málokde se ale dočtete, že Manson se svou přírodní filosofií ATWA byl průkopníkem ekoterorismu.

26.8.2019 v 10:33 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 1696 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zničí klimatická změna světovou ekonomiku?

I při oteplení o 2°C bude za sto let svět 11x bohatší než dnes.Proč tedy vzdělaná střední třída v průmyslově vyspělých zemích v posledních letech propadla víře, že lidstvo čeká vyhynutí?

13.8.2019 v 10:27 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 746 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Stávka za klima by měla bojovat hlavně proti Greenpeace

Hnutí Fridays for Future žije v jakési virtuální realitě, ve které za neřešení emisí CO2 mohou jacísi „politici“. Ve skutečnosti hlavní překážku jsou ekoaktivisté, kteří desítky let blokují bezemisní jadernou energetiku.

23.9.2019 v 9:35 | Karma článku: 18.25 | Přečteno: 239 | Diskuse

Jiří Houfek

Vědci varují.

Původně jsem měl nadpis „Varuji před vědci, kteří varují“. Ale pak jsem se zarazil : Kdo jsi ty, abys zpochybňoval varování vědců?“.

22.9.2019 v 20:22 | Karma článku: 29.67 | Přečteno: 759 | Diskuse

Jiří Tomáš

Několik poznámek ke klimatickému alarmismu

Plánovaných konců světa jsem už několik ve zdraví přežil. Jistě, dříve, ale spíš později nastane nějaký malér, který učiní Zemi neobyvatelnou, třeba až se Slunce změní v červeného obra a jsou i jiné možnosti.

22.9.2019 v 10:00 | Karma článku: 36.93 | Přečteno: 1065 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Česká Greta poletí do Ameriky letadlem

Tak jsem se podívala na rozhovor s českou Gretou v Rozstřelu tady na idnes. Slečna je sympatická, určitě to myslí dobře. Ale opět mi potvrdila, že po téhle zelené cestě nikdy nepůjdu.

21.9.2019 v 7:44 | Karma článku: 41.05 | Přečteno: 1621 | Diskuse

Lumír Vitha

Co se děje na poli - Pole se zmenší na max. 30 ha a skotu hrozí jatka

S těmi poli je to dobře. A ten skot? Co je na tom divného?, říkáte si. To už tak chodí, skot je na mléko a maso. Po přečtení tohohle si ale musíme položit otázku: Jak dlouho ještě? A hlavně - co potom?

20.9.2019 v 5:48 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 702 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 31.24 Průměrná čtenost 2746

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz