Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Proč nemají stále nemocnice a senioři klimatizaci? Planeta je prý přednější.

20. 08. 2018 10:09:42
Vlna veder, kterou jsme zažili letos, odhalila naši nepřipravenost. V nemocnicích i domovech důchodců chybí klimatizace. A existuje ideologický zájem to tak nechat.

Není tajemstvím, že při vlnách horka většinu obětí tvoří jedinci s podlomeným zdravím, lidé staří, chudí a nemocní. Jde o tzv. „displaced mortality“, česky asi jako uspíšená úmrtnost. Tomu se lze vyhnout jen tak, že tyto oslabené jedince ochráníme před teplotním stresem. Bohužel se to neděje.

Je samozřejmě každého věc, zda si koupí klimatizaci nebo bude snižovat svou uhlíkovou stopu. Ale lidé v domovech důchodců a lidé upoutaní na lůžku v nemocnicích tuto svobodu nemají. A je na společnosti, aby se o ně postarala.

Novinky.cz: Před vedrem pacienti neutečou. Chybí klimatizace.

Kutnohorský deník: Domovy důchodců v boji proti horku postrádají klimatizaci

iDnes.cz: Pacienti nemocnic i senioři v domovech trpí horkem. Chlazení je jen někde

The Guardian: UK hospitals rush to buy air coolers as patients and staff swelter

Není to zvláštní? Máme celostátní dotační programy na zateplování budov, pěstování řepky, soláry a větrníky. Máme dotace na kdejakou pitomost. Ale žádný dotační program na nákup klimatizací. Ačkoli by se to zdálo jako první logický krok přizpůsobení na teplejší klima. Pokud by se naše klima oteplilo o 5°C, měli bychom tu podnebí jako v severní Itálii. Tam už klimatizace samozřejmě dávno mají.

Není to bohužel žádné opomenutí nebo náhoda. Aktivisté jsou tak posedlí rituálním snižováním emisí CO2, že nákup klimatizací odmítají z principu. Prý by se tím zvyšovala spotřeba elektřiny a tím emise CO2. Na vlastní uši jsem to slyšel od pana Rovenského z Greenpeace v Duelu na Seznam TV. A moderátorka tomu přizvukovala.

Moderátorka (21:30) v reakci na to, že domovy důchodců by potřebovaly klimatizace: „Ale je to je celkem krátkodobé řešení. A vlastně to asi také bude požírat energii, další klimatizace.“

Rovenský v závěru Duelu (25:35): „Nemyslím si skutečně, že tím řešením jsou primárně klimatizace. Už proto, že tím si fakt tu větev podřezáváme ještě rychleji.“

Bohužel toto novodobé puritánství („lidé se musí uskromnit v zájmu Planety“) je v médiích dost běžné. Jako příklad lze uvést články v New York Times (How Bad Is Your Air-Conditioner for the Planet?) nebo v Guardianu (Why air conditioning is a vicious circle) či u nás na Ekolistu (Klimatizace a oteplování klimatu). Nebo opět NY Times (Air conditioning is a luxury the world can‘t afford). Pochopitelně, tento asketismus nejhalasněji prosazují zámožné střední třídy, které si mohou v těch největších vedrech odjet do své vily v Norsku. Je to nepálí.

Přiznám se, že tento nehumánní postoj mne zarazil. Vezmeme nemocným v těch největších vedrech klimatizaci, aby se emise CO2 snížily symbolicky o pár gramů? Odtud už je jen krok k tomu, aby někdo navrhl nemocné odpojit od přístrojů, aby se ušetřila elektřina. Koneckonců snížením populace by se krásně snížily emise, že?

(Už slyším ty námitky. „My přece nikomu klimatizace nebereme. My jim je jenom nedáme.“)

[Screen z pořadu Duel odstraněn na žádost redakce iDnes.cz]

V pořadu Duel jsem se na Seznam TV střetl s panem Rovenským z Greenpeace.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vedra-k-zalknuti-muzeme-si-za-ne-sami-duel-klimaskeptika-a-ekologa-o-vlivu-cloveka-na-globalni-oteplovani-53483

Aktivisté by chtěli problém raději řešit u kořene a ochladit rovnou celou planetu. Snížením skleníkových plynů. To je ovšem běh na desítky let. Do té doby necháme lidi umírat horkem? Navíc to snižování emisí moc nefunguje. Každý rok nacpeme kolem 50 miliard Kč do kapes solárníkům, větrníkům a pěstitelům řepky. Přesto koncentrace CO2 v atmosféře stále roste. Pokud někomu draze prodávám lék, který neúčinkuje, je to šarlatánství. A toto zelené šarlatánství má mít přednost před lidskými životy?

Je sice pravda, že díky oteplení klesla zimní úmrtnost a že v součtu celková úmrtnost při extrémním počasí klesá. Zejména je-li zajištěn hospodářský růst, aby lidé měli na adaptační opatření. Ale oběti při vlnách veder jsou přece zbytečné a lze jim zabránit.

K dalšímu čtení:

(Kremlík) Extrémní teploty mají stále více... totiž méně obětí.

(Mehta) The menace o fair-conditioning.

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 20.8.2018 10:09 | karma článku: 36.17 | přečteno: 1485x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma článku: 17.54 | Přečteno: 559 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 32.10 | Přečteno: 1005 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 983 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 902 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Richard Peterka

Německá sázka na obnovitelné zdroje ohrožuje stabilitu střední Evropy

Německo se na konci loňského roku po dlouhém váhání připojilo ke stropu cen za plyn. 180 EUR za MWh je konsenzuální řešení, Němci však svůj souhlas zobchodovali.

25.1.2023 v 20:30 | Karma článku: 23.02 | Přečteno: 296 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Klimatický socialismus ohrožuje Evropu

V německém časopise ARD Panorama vyšel text, citující německého klimatologa Hanse-Joachima Schellnhubera z Postupimského institutu pro výzkum dopadů na klima. Navrhuje, aby byla každému občanovi přidělena roční spotřeba CO2.

24.1.2023 v 13:39 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 478 | Diskuse

Richard Peterka

Legenda o mizejícím Tuvalu žije dál

Od roku 2018 je veřejně dostupná informace o tom, že souostroví Tuvalu v Tichém oceánu zvětšilo svoji rozlohu. Zatím je to dokonce i ve Wikipedii. Do médií však ještě zpráva nepronikla.

20.1.2023 v 7:20 | Karma článku: 25.08 | Přečteno: 410 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Kdo pojede na dovolenou pod větrníky?

Téma, které stojí mimo pozornost: Kolik lidí chce trávit dovolenou vedle větrné elektrárny? Jak vůbec změní vnucení občasných zdrojů energie (OZE) vzhled krajiny?

16.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 33.12 | Přečteno: 618 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Molotovovy koktejly klima nezachrání

Válka aktivistů s policií se včera odehrála v obci Lützerath, kterou obsadili klimaaktivisté na protest proti jejímu chystanému zboření kvůli rozšíření uhelného dolu. Aktivistům vůbec nedochází, jak jsou hloupí a škodí klimatu.

12.1.2023 v 9:31 | Karma článku: 32.82 | Přečteno: 472 | Diskuse
Počet článků 402 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2783

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...