Neobhajujte lední medvědy, nebo budeme zlí

14. 03. 2018 10:45:35
Susan Crockfordová studuje evoluci druhů v polární oblasti. Svou kritikou profesní organizace medvědárů si ale vysloužila jejich hněv. Napsali o ní celý článek, který si za rámeček určitě nedá.

V oxfordském vědeckém magazínu Bioscience se koncem roku 2017 objevil článek „Blogy na Internetu, polární medvědi a popírání klimatu“ (Internet Blogs, Polar Bears, and Climate-Change Denial by Proxy).

Mělo jít o sociologickou analýzu sociálních sítí a jejich přístupu k tématu ohrožení ledního medvěda. Nicméně nikdo ze 14 spoluautorů není sociolog, pouze pan Lewandovsky je experimentální psycholog. Michael Mann je klimatolog proslulý kontroverzním hokejkovým grafem. Vedoucí autor Jeff Harvey se zabývá výzkumem hmyzích parazitů. Je ironie, že smyslem této studie (od lidí, kteří si „jako“ hrají na sociology) je kritizovat jistou dámu, že prý mluví do něčeho, co prý není její obor.

Susan Crockfordová tyto lidi pohněvala tím, že systematicky kritizuje PBGS (Polar Bear Specialist Group ). Podle ní jde o lobbistickou skupinu, která nafukuje ohrožení polárních medvědů, aby zdůvodnila svou další existenci. Výstižný je například její článek „Healthy Polar Bears – Less Than Healthy Science“ (2014).

https://www.thegwpf.org/content/uploads/2014/08/healthy-polarbears.pdf

Její kritická slova si navíc našla široké publikum. Asi 80% klimaskeptických blogů argumentuje údaji z jejího úspěšného webu Polar Bear Science. Není tedy divu, že vědci, které kritizuje (Stirling, Armstrup a další) se nyní pokoušejí ji diskreditovat. Impérium vrací úder.

Crockfordová podle nich prý nemá žádnou kvalifikaci mluvit o evoluci a přežití druhů v polární oblasti. Prý je to podvodník, který se za experta na polární medvědy jen vydává. Ve skutečnosti však Crockfordová má doktorát (2005) a učí na katedře antropologie University of Victoria v Kanadě. Vyučuje věci jako archeozoologii, evoluci polárních medvědů, demestikaci psa atd. Publikovala řadu vědeckých impaktovaných studií o evoluci živočišných druhů v polární oblasti.

Sice si opravdu nefotí polární medvědy v terénu, ale je odborníkem v otázce evoluce a přežití druhů v polární oblasti.

Podivná byla už sama metodika článku. Autoři zkoumali rozdílné postoje blogů k otázce, zda se medvědi dokáží adaptovat na tání ledu. Nedělí ale blogy na optimistické a pesimistické. Nýbrž na blogy „založené na vědě“ (science-based) a na blogy „popíračů vědy“ (science-denier). Jak k tomu dělení dospěli, je záhadou. Protože mezi „vědecké“ weby zařadili i stránky pro děti (Gizmondo) nebo weby eko extremistů (David Suzuki Foundation) nebo web o fotografování pro turisty (NaturalExposures.com).

Autoři používají sociologické termíny jako „rámování“ (Erving Goffman) a „diskurs“ či „kódování“. Například: „Primárním přístupem Crockfordové a jiných popíračských blogů je rámovat nejistotu tím, že se soustředíme na současnost a že budeme zpochybňovat přesnost předpovědí budoucnosti.“

To je od Crockfordové opravdu záludné, poukazovat na naměřená data ze současnosti. Protože v současnosti medvědů neubývá. Proto byl také v Kanadě zamítnut návrh překlasifikovat medvědy ze „special concern“ (chráněné) na „threatened“ (ohrožené). O čemž se studie pochopitelně nezmiňuje. Ačkoli to je nejdůležitější skutečnost celé debaty.

Celá studie je jakýsi výkřik zoufalství nad tím, že žijeme v informačním věku. A že díky internetu tato výlučná skupinka lidí ztratila monopol na informace. V závěru bezradní autoři vyzývají kolegy, aby začali aktivně útočit proti klimaskeptikům po vzoru Mannova webu RealClimate. Také varují, aby vědci nepřiznávali, když něco nevědí. Protože to je prý „voda na mlýn“ popíračů.

Autoři by si měli znovu přečíst studii Matthew C. Nisbetha, o kterou tvrdí, že se prý opírají. Nisbeth píše: „Pokud se vědci dopustí hyperboly a bagatelizují nejistotu, jaká je každou technickou otázkou spojená, riskují ztrátu veřejné důvěry. A pokud použijí rámování pro něco, co se jeví politicky účelové, veřejnost tuto vědu rychle přehodnotí a bude se na ni dívat stranickými brýlemi. A polarizace se tím jen zhorší.“

Susan Crockfordová na pamflet reaguje v rozhovoru, který si můžete přečíst ZDE.

Autor: Vítězslav Kremlík | středa 14.3.2018 10:45 | karma článku: 28.01 | přečteno: 993x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Poláci a Francouzi se připojili ke klimatické kontrarevoluci

Obvyklá strategie alarmistů už ztrácí dech. Před klimatickou konferencí sice zinscenovali sérii „spontánních“ akcí pro média jako vždy. Následovala ale srážka frází s realitou.

10.12.2018 v 10:31 | Karma článku: 38.17 | Přečteno: 1631 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Asociální klima-aktivisté: Užiteční idioti klimatického byznysu

Aneb jak to vypadá, když někdo podporuje mocenskou ideologii OSN a EU za kterou stojí miliadový byznys... a přitom se pokládá za underground.

29.11.2018 v 11:36 | Karma článku: 34.08 | Přečteno: 1004 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Nepokoje: Proti Pařížské klimatické dohodě protestuje už i Paříž

Média jsou plná zpráv o tom, jak Paříž odpět hoří kvůli nepokojům. Tentokrát za tím ale překvapivě nejsou muslimové. Protestují Francouzi a to proti zvyšování cen pohonných hmot. To hlavní se ale z většiny zpráv ovšem nedočtete.

27.11.2018 v 10:44 | Karma článku: 29.67 | Přečteno: 896 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Klementinum – opravdu nejtepleji za 244 roků?

Na rozdíl od novinářů, kteří se honí za senzacemi, racionální skeptik si musí počkat na data. Takže horké léto lze s odstupem ohodnotit až nyní.

17.9.2018 v 10:38 | Karma článku: 24.95 | Přečteno: 745 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Alexandra Bolková

Zastoupení leváků v populaci

Celosvětově je více než 90 % lidí praváků. Dominance jedné „výhodnější“ strany je nejsilnější populační předpojatostí pro všechny primáty. Větší procento leváků je zastoupeno běžněji v bělošské, asijské a hispánské populaci.

20.1.2019 v 12:31 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 231 | Diskuse

Libor Čermák

Co když je na islámském symbolu znázorněné UFO?

Souvislostí mezi UFO a našim Měsícem je celá řada. Mluví se o záhadných světlech na Měsíci i o setkání astronautů s UFO. Pojďme se na tyto všechny záhady podívat trošku podrobněji. A závěr bude trošku archeoastronautický.

20.1.2019 v 5:13 | Karma článku: 20.21 | Přečteno: 573 |

Jan Mestan

Re: Zeptali jsme se vědců (LIDOVKY.cz)

Na webu 'Lidovek' se lze v rubrice 'Zeptali jsme se vědců' mj. dočíst o tom, jak že se má chovat Země. Odpovídali pan Trubač a Goliáš, zaměstnanci Univerzity Karlovy - Přírodovědecké fakulty. Zkusím trochu reagovat.

19.1.2019 v 19:28 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 398 | Diskuse

Alexandra Bolková

Historie leváctví

Sinistralita je i v dnešní době velmi diskutovaným tématem, které v sobě skrývá mnoho nevyřešených otázek. Stále není úplně jasné, jak a proč leváctví vzniklo, avšak již od nepaměti se touto otázkou zabývá velké množství lidí.

19.1.2019 v 9:48 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 382 | Diskuse

Dana Tenzler

Mléčná dráha a její sourozenci

Sourozenci mají někdy hodně komplikované vztahy. Platí to i pro vesmírné rodiny. V našem bezprostředním vesmírném okolí se v minulosti událo nejedno kosmické drama. (délka blogu 8 min.)

17.1.2019 v 8:00 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 429 | Diskuse
Počet článků 369 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2756

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Zajímá se o vliv klimatických změn na lidské dějiny. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz