Texas zasáhl hurikán lidské hlouposti

4. 09. 2017 10:58:00
Když americké pobřeží zasáhne hurikán, pověrčiví lidé vždy začnou varovně zdvihat ukazováček. Že prý je to trest boží za náš hříšný život.

Tak tu máme další hurikán. Na oběti bez přístřeší se jako obvykle vrhá smečka hyen, které se snaží jejich utrpení využít k prosazené své politické agendy. Podepište Pařížskou dohodu. Schvalte uhlíkovou daň. Více grantů klimatologům. Prostě obehraná písnička. A novináři chrlí texty loajální k právě vládnoucím držitelům moci - prostě další den v práci.

Například meteorolog Eric Holthaus v článku "Hurikán Harvey ukazuje, jak vypadá změna klimatu" na serveru Politico píše zlověstně: "Věděli jsme už před desítkami lety, že se to jednou stane. Věděli jsme, že to přijde, ale neudělali jsme nic. Nastal čas to říci co nejdůrazněji. Hurikán Harvey ukazuje, jak vypadá změna klimatu v praxi."

Podle Los Angeles Times je hurikán důkazem, že změna klimatu není výmysl. Novinářům by někdo už měl říci, že hurikány nejsou produktem ani dokladem poslední změny klimatu. Existovaly odjakživa. Oni asi nikdy neslyšeli třeba o „hurikánu nezávislosti“, který v roce 1775 potopil britskou flotilu během americké války o nezávislost. (článek „To, co způsobuje katastrofické záplavy není výmysl, pane presidente“)

V New York Times zase myslí, že obětem hurikánů pomůže, když jim zvýšíme daně. Až skončí záchranné práce, tak prý „logickým dalším krokem je podepsat mezinárodní Pařížskou dohodu o klimatu. A pak zdanit uhlík, zavedením uhlíkové daně...“ (článek „Nepopíráte hurikán Harvey, tak proč popírat změnu klimatu“).

Český rozhlas tvrdí lidem, že při oteplení klimatu „se dá čekat, že bouře budou silnější a že jich bude víc“. Převzali tuto "informaci" od agentury Bloomberg. Jenže i klimatický panel OSN by s nimi nesouhlasil. Při oteplení sice bouře budou nepatrně silnější (asi o 1-2% za sto let zesílí), ale bude jich méně. Ne více. (článek „Kvůli změně klimatu se zvýší počet i intenzita ničivých hurikánů“).

Korunu tomu nasadil článek v Respektu (Vědci zkoumají nakolik globální oteplování souvisí s hurikánem Harvey) kde nicnetušící redaktorka cituje jako „experta“ nechvalně známého šarlatána Michaela "Hokejku" Manna. Ona očividně neví, kdo to je.

Nezklamaly ani Blisty.cz, které citují marxistickou revolucionářku Naomi Kleinovou (Hurikán Harvey nepřišel z čista jasna. Nastal čas hovořit o klimatických změnách). Podle ní za špatné počasí mohou Američané a měli by být pohnáni k zodpovědnosti, kdykoli někde ve světě udeří bouře a lidé přijdou o své domovy. Prší? Mohou za to američtí imperialisté a jejich rejdy.

Ve skutečnosti na hurikánu Harvey nebylo nic zvláštního. A nijak nevybočuje z přirozených výkyvů počasí. Není žádný důvod dávat ho do souvislosti se změnou klimatu.

Ekonom Roger Pielke, odborník na pojistné škody při živelných pohromách, uvádí ve Wall Street Journal: „Před hurikánem Harvey (který dopad na pevninu jako bouře kategorie 4), zažily Spojené státy mimořádné období 12 let, kdy je nezasáhl žádný hurikán kategorie 3 ani silnější. Od roku 1970 USA zažily pouze čtyři hurikány síly 4 a 5. Přitom za předchozích 47 let takových hurikánů bylo hned 14. President Obama tedy vládl v nejdelším období hurikánového klidu od roku cca 1900.“

Není tedy pravda, že se v USA hurikány s oteplováním zhoršují. Opak je pravdou. A když hurikány od roku 1851 seřadíme podle tlaku, Harvey se ocitne někde uprostřed tabulky. Nic mimořádného.

Slyšeli jste, že srážky byly rekordní? "Katastrofické záplavy jaké Houston nikdy nezažil," tvrdí Washington Post. Jenže záplavy, které postihly Houston v roce 1935, měly daleko vyšší hladinu než záplavy při hurikánu Harvey. Asi o 16 stop, o několik metrů (Zdroj, Zdroj). Právě v reakci na to se přece ve 40.letech u Houstonu vybudovaly přehrady Addicks a Barker.

Houston flooding in historical perspective: no, zoning would not have stopped Harvey

Novináři velkých médií se tedy vesměs moc nevytáhli. Zato mne příjemně překvapil rozhovor s klimatologem Janem Pretelem, kde jsem vážně nenašel nic s čím bych mohl nesouhlasit. Alespoň že někdo má rozum.

Pařížská dohoda byla velké divadlo. Měli bychom řešit, jak se změnám klimatu přizpůsobit, ne jak jim zamezit, říká klimatolog Pretel

Hurikány kategorie 4 – 5 seřazené podle tlaku od roku 1851. Harvey je na 14 místě z 25. Žádný rekord.Hurikány kategorie 4 – 5 seřazené podle tlaku od roku 1851. Harvey je na 14 místě z 25. Žádný rekord. (https://judithcurry.com/2017/08/27/hurricane-harvey-long-range-forecasts/)

= www.klimaskeptik.cz =

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 4.9.2017 10:58 | karma článku: 34.32 | přečteno: 1756x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Poláci a Francouzi se připojili ke klimatické kontrarevoluci

Obvyklá strategie alarmistů už ztrácí dech. Před klimatickou konferencí sice zinscenovali sérii „spontánních“ akcí pro média jako vždy. Následovala ale srážka frází s realitou.

10.12.2018 v 10:31 | Karma článku: 38.17 | Přečteno: 1631 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Asociální klima-aktivisté: Užiteční idioti klimatického byznysu

Aneb jak to vypadá, když někdo podporuje mocenskou ideologii OSN a EU za kterou stojí miliadový byznys... a přitom se pokládá za underground.

29.11.2018 v 11:36 | Karma článku: 34.08 | Přečteno: 1004 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Nepokoje: Proti Pařížské klimatické dohodě protestuje už i Paříž

Média jsou plná zpráv o tom, jak Paříž odpět hoří kvůli nepokojům. Tentokrát za tím ale překvapivě nejsou muslimové. Protestují Francouzi a to proti zvyšování cen pohonných hmot. To hlavní se ale z většiny zpráv ovšem nedočtete.

27.11.2018 v 10:44 | Karma článku: 29.67 | Přečteno: 896 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Klementinum – opravdu nejtepleji za 244 roků?

Na rozdíl od novinářů, kteří se honí za senzacemi, racionální skeptik si musí počkat na data. Takže horké léto lze s odstupem ohodnotit až nyní.

17.9.2018 v 10:38 | Karma článku: 24.95 | Přečteno: 745 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Alexandra Bolková

Zastoupení leváků v populaci

Celosvětově je více než 90 % lidí praváků. Dominance jedné „výhodnější“ strany je nejsilnější populační předpojatostí pro všechny primáty. Větší procento leváků je zastoupeno běžněji v bělošské, asijské a hispánské populaci.

20.1.2019 v 12:31 | Karma článku: 11.91 | Přečteno: 233 | Diskuse

Libor Čermák

Co když je na islámském symbolu znázorněné UFO?

Souvislostí mezi UFO a našim Měsícem je celá řada. Mluví se o záhadných světlech na Měsíci i o setkání astronautů s UFO. Pojďme se na tyto všechny záhady podívat trošku podrobněji. A závěr bude trošku archeoastronautický.

20.1.2019 v 5:13 | Karma článku: 20.21 | Přečteno: 574 |

Jan Mestan

Re: Zeptali jsme se vědců (LIDOVKY.cz)

Na webu 'Lidovek' se lze v rubrice 'Zeptali jsme se vědců' mj. dočíst o tom, jak že se má chovat Země. Odpovídali pan Trubač a Goliáš, zaměstnanci Univerzity Karlovy - Přírodovědecké fakulty. Zkusím trochu reagovat.

19.1.2019 v 19:28 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 398 | Diskuse

Alexandra Bolková

Historie leváctví

Sinistralita je i v dnešní době velmi diskutovaným tématem, které v sobě skrývá mnoho nevyřešených otázek. Stále není úplně jasné, jak a proč leváctví vzniklo, avšak již od nepaměti se touto otázkou zabývá velké množství lidí.

19.1.2019 v 9:48 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 383 | Diskuse

Dana Tenzler

Mléčná dráha a její sourozenci

Sourozenci mají někdy hodně komplikované vztahy. Platí to i pro vesmírné rodiny. V našem bezprostředním vesmírném okolí se v minulosti událo nejedno kosmické drama. (délka blogu 8 min.)

17.1.2019 v 8:00 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 429 | Diskuse
Počet článků 369 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2756

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Zajímá se o vliv klimatických změn na lidské dějiny. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz