Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Mohou za zrod islamismu Američané?

28. 03. 2016 11:00:00
V roce 1979 v Iránu revoluce svrhla šáha Páhlavího a byla nastolena náboženská diktatura ajatoláha Chomejního. Důvodem revoluce prý bylo drzé vměšování Ameriky.

Američané totiž prý kdysi – kvůli svým ropným zájmům – svrhli demokratického premiéra Mosadeka a nastolili loutkovou šáhovu diktaturu... Tento mýtus byl opakován tak často, až mu většina lidí uvěřila. Pravda je ale trochu jiná.

Za prvé, Američané nezasahovali v Iránu kvůli ropě. Ropná společnost, kterou Mossadek chtěl znárodnit, byla britská, nikoli americká. Za druhé, Mossadek nebyl „demokraticky zvolen“. Naopak. Provedl puč, vyhnal krále (šáha), přivedl zemi na pokraj bankrotu a zrušil volby. Po tomto Mossadekově „vítězném únoru“ hrozilo, že se z Iránu stane další sovětský satelit. Že to bude další Československo. Proto Američané zasáhli.

MOSADEKŮV VÍTĚZNÝ ÚNOR

Když se Britové doslechli, že jim Irán chce znárodnit jejich rafinérie, žádali Ameriku o pomoc, ale Bílý dům odmítl se do toho plést. Tak Britové prostě rafinérie uzavřeli. Irán neměl na těžbu vlastními silami know-whow. Takže vládě vyschnul hlavní zdroj příjmů. Byl to gól do vlastní brány.

Nepokoje, které ekonomický rozvrat vyvolal, se premiér Mosadek rozhodl využít k posílení své moci. Zrušil už probíhající parlamentní volby, s odůvodněním, že volební systém prý není spravedlivý. Skutečným důvodem bylo, že by jeho strana volby prohrála. Pochopitelně. V době hospodářského rozvratu by byl div, kdyby vyhrál. Takže se „stihlo“ hlasování jen v okrscích, kde Mosadek měl silnou pozici. Na hlasování v jiných regionech už jaksi nedošlo. Prý náhodou.

Starému parlamentu tedy vypršel mandát a nový dosud nebyl zvolen. Jak toto období bezvládí překlenout? Mosadek požádal o mimořádné pravomoci, aby mohl vládnout pomocí dekretů jako Hitler. Aby jeden muž dostal do rukou takovou moc, se mnohým sice nelíbilo. Ale Mosadek vyhrožoval, že jinak rezignuje. A vyhrožoval řáděním davu. V den, kdy šáh přijal Mosadekovu rezignaci a jmenoval nového premiéra, do ulic opravdu vyšli Mosadekovi příznivci. Rozpoutaly se nepokoje. Kvůli řádění komunistických studentů dokonce musela být uzavřena teheránská univerzita.

Šáh se zalekl, vrátil Mosadekovi křeslo, dal mu požadované pravomoci, předal mu velení armády a utekl do exilu. Mosadek ihned začal demontovat konstituční monarchii. Svými dekrety si chtěl udržet přízeň komunistů ze strany Tudeh, kteří byli radikálnější než on.

Všude se dnes píše, že americká CIA svrhla demokraticky zvoleného premiéra. Nebo, že CIA svrhla „legitimní“ vládu. Skoro nikde se nedočtete, že Mosadeka svrhli až poté, co provedl puč, vyhnal šáha a zrušil demokratické volby. Tato informace chybí i na Wikipedii. A chybí i na http://www.mohammadmossadegh.com což je online pomník na památku velikého Mosadeka.

Spojené státy se tehdy řídily podle Trumanovy doktríny o zadržování komunismu. Vše nasvědčovalo tomu, že v Iránu probíhá převrat, na jehož konci se Irán změní v sovětský satelit. CIA tedy naplánovala tzv. operaci Ajax, která podpořila iránské konzervativní síly. Ty Mosadeka svrhly (na druhý pokus, amatéři) a posadily ho do vězení. Zatímco perský šáh - konstituční monarcha - se mohl vrátit z exilu.

ŠÁH PÁHLAVÍ

Dnes se říká, že CIA dosadila na trůn v Iránu tyrana, který pak vykořisťoval ubohé rolníky a dělníky. To prý bylo důvodem islamistické revoluce ajatoláha Chomejního v roce 1979.

Jenže CIA šáha nedosadila. Ten vládl v Iránu už od roku 1941. Jako konstituční monarcha měl ústavní právo dosazovat a sesazovat premiéry dle uvážení. Musel jen parlament požádat o potvrzení. Mosadek nebyl první ani poslední premiér, kterého šáh vyměnil.

Za druhé, Réza Páhlaví nevládl jako žádný reakcionář. Hrál si na osvíceného panovníka jako ruský car Petr I. Provedl pozemkovou reformu, kdy vzal půdu velkým latifundistům a rozdělil ji bezzemkům. Dělníci nyní dostávali podíly ze zisku firem, kde pracovali. Zavedl zdravotní pojištění. Naučil obyvatelstvo číst a psát. Budoval průmysl. Chtěl si získat přízeň obyčejných rolníků a dělníků, aby měl v nich oporu proti velké pozemkové šlechtě. Tato tzv. bílá revoluce – řízená shora – měla zabránit rudé revoluci.

Západními novotami a odmítáním šaríe si ale popudil pověrčivé venkovany a islámské duchovní. Stejně jako velkou pozemkovou šlechtu. Šáhovu „bílou revoluci“ bychom mohli přirovnat k reformám našeho císaře Josefa II, které na tehdejší církev také byly dost silná káva.

Páhlavímu se vyčítá jeho tajná policie SAVAK, ale – jak dnes po Charlie Hebdo chápeme - proti islámskému terorismu se v rukavičkách bojovat nedá. Vždyť egyptský diktátor Mubarak také Muslimské bratrstvo dokázal zvládat jen díky armádě a tajné policii (Vzpomeňme na ozbrojené kolony chránící turisty u egyptských pyramid). Dnešní iránská teokracie nemá šáhovi ostatně co vyčítat, protože jejich tajná policie SAVAMA je ještě horší.

ZÁVĚR

Jsou na tom v Iránu dnes lépe nežli za šáha Páhlavího? V dnešním Iránu vládne právo šaría, zlodějům se sekají ruce, nevěrné ženy se kamenují, homosexualita se trestá smrtí, odpadnutí od islámu je trestný čin, ženy musejí nosit hidžáb, život ženy má u soudu poloviční cenu. Jde o barbarský režim jen o málo lepší než ten v Saudské Arábii (V Iránu totiž ženy smějí studovat a řídit auto). Irán navíc financuje teroristické hnutí Hizbaláh (které v 80.letech za války v Libanonu jako první přišlo s taktikou „sebevražedných atentátů“).

Americký president Carter byl slaboch a nedokázal islámské revoluci v Iránu zabránit. Jeho dnešní nástupce Husajn Obama je stejný slaboch. Vloni souhlasil, aby si náboženští fanatici v Iránu pořídili vlastní jaderný program. Bůh nám pomáhej.

REFERENCE:

Thomas B. Phillip. Queer Sinister Things: The Hidden History of Iran (str 166)

https://www.nationalreview.com/nrd/articles/302213/myths-mossadegh

http://nationalinterest.org/feature/six-myths-about-the-coup-against-irans-mossadegh-11173?page=2

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 28.3.2016 11:00 | karma článku: 32.79 | přečteno: 1630x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 30.15 | Přečteno: 707 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 33.92 | Přečteno: 788 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma článku: 32.00 | Přečteno: 799 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Čínský president asi vypíše soutěž o největšího idiota

Čína sice otevírá jednu uhelnou elektrárnu za druhou, ale klimatickou politiku Západu nikdy nezpochybňuje.

3.11.2021 v 9:49 | Karma článku: 35.43 | Přečteno: 1085 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Šebesta

Co se děje v ODS

Ministr spravedlnosti nemůže nevědět, neboť „ignorantia non est argumentum“ a pochybuji, že se jedná o chybu. Tu by totiž mohla jeho účetní nebo daňová bába odstranit v několika minutách. Jde tedy o úmysl a úmyslu mívá důvod.

6.12.2021 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Zdeněk Koudelka

Studenti proti covidové svévoli univerzit

Některé vysoké školy podmiňují účast na řádné prezenční výuce očkováním na covid, testováním či proděláním nemoci opatřením rektora či děkana bez zákonného zmocnění.

5.12.2021 v 23:44 | Karma článku: 15.29 | Přečteno: 237 | Diskuse

Frantisek Stanek

Polsko a Bělorusko nebo Ukrajina a Ruská federace. 2022-021

Napětí před Mikulášem a vánočními svátky by se lidově řečeno dalo krájet. USA a jejich demokratická strana ukazuje že NSŘ má být založen na pravidlech a v určitém slova smyslu ŘÁDECH. Proč tedy máme OSN? Proč máme mezi. právo?

5.12.2021 v 18:57 | Karma článku: 8.24 | Přečteno: 232 | Diskuse

Jan Ziegler

Tleskám Česku, že se jasně postavilo za Izrael

Stalo se totiž jednou z mála zemí, které uznalo nárok Židovského státu na Chrámovou horu. Je varující, že 129 zemí mu jej při hlasování ve Valném shromáždění OSN upřelo.

5.12.2021 v 12:59 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 549 | Diskuse

Vladimír Zeman

USA, EU, Kanada a Velká Británie vyhlašují nové sankce.

Na Rusko, jak jinak. Jo a Bělorusko taky. Fantazie těchto zemí nezná hranic. Stále opakují to, co nezabírá. Nemůže zabírat, protože je třeba řešit příčinu, nikoliv důsledek. To patří k výuce školní mládeže, totiž řešit příčinu.

5.12.2021 v 10:37 | Karma článku: 33.21 | Přečteno: 734 | Diskuse
Počet článků 401 Celková karma 31.28 Průměrná čtenost 2776

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz