Jak se stát českým alarmistou

4. 04. 2013 9:38:30
Panelová debata ukázala, že aby někdo byl slavným alarmistou a zastupoval ČR v klimatickém panelu OSN, žádné odborné znalosti ani nepotřebuje. Budoucí uchazeči to jistě uvítají jako dobrou zprávu.

23.ledna 2013 se na Universitě v Hradci Králové konala debata na téma „Lidmi zaviněná globální změna klimatu je švindl“. Tezi obhajovali Petr Mach (Svobodní.cz) a Vítězslav Kremlík (Klimaskeptik.cz). Oponovali: Alexander Ač (CzechGlobe) a Ladislav Metelka (ČHMÚ).

V minulých Masarykových debatách vystoupili například Miloš Zeman, Jana Bobošíková, Tomáš Julínek, Milan Kňažko, Petr Pithart, Eduard Sequens či Jan Sokol. http://www.masarykovydebaty.cz/recnici

Proč o debatě píši až dnes? Z nějakých důvodů organizátorům trvalo 2 měsíce, než se záznam objevil na webu Masarykových debat. Ačkoliv debata o dětských domovech byla na webu hned za pár hodin (byť bez videa)! Možná, kdyby pánové Ač a Metelka v debatě tak nevybouchli, video by bylo na webu už druhý den ráno.

masaryk.png

ŠOKUJÍCÍ NEZNALOSTI KLIMATOLOGŮ

RNDr Ladislav Metelka PhD z ČHMÚ (český zástupce IPCC) začal debatu poněkud - jak to jen říci - nadutě. Ohrnoval nos nad občany, že prý veřejnost je moc tupá, aby dokázala klimatologii pochopit. Lid musí klimatologům zkrátka věřit na čestné slovo. Vytahoval se, že on narozdíl ode mne, má odborný přehled. A chlubil se, že prý by dokázal vyvrátit, co říkám, ale to bych prý zase já fyzikálně nepochopil (05:46 sestřihu). Zkrátka zcela v duchu jeho obvyklého hulvátství (na chatu ČT 2012 můj web označil za "bulvár", jindy zase na Sisyfovi mne označil za popírače atp.).

Vzal jsem ho tedy za slovo a dal mu příležitost předvést své odborné znalosti v plné kráse. Když jsem ale začal klimatology zkoušet z klimatologie, bublina splaskla. Najednou se ukázalo, že by neprošli ani u zkoušek v prvním ročníku. Znepokojivé je, že podle expertízy takovýchto lidí se řídí i naše Akademie věd.

Mark Twain: "Lidé svá přesvědčení zpravidla přebírají z druhé ruky a bez ověření od autorit, které ale samy danou otázku nezkoumaly a samy svůj názor také jen převzaly od někoho, kdo to také nezkoumal a jehož mínění nemá hodnotu zlámaného pětníku..."

VIDEO: Sestřih mého vystoupení, s přidanými grafy (asi 24 minut). Obsahuje mimo jiné vysvětlení triku s hokejkou. Dozvíte se, proč máme oteplování každých 1500 let. Jak zatajit vliv Slunce na klima. Co má společného IPCC a uhlíková burza. A řadu dalších věcí.

http://www.youtube.com/user/klimaskeptik

http://www.youtube.com/watch?v=k6agl64mP7g

http://www.masarykovydebaty.cz/debaty/globalni-oteplovani-zpusobene-clovekem-je-svindl (zde je celé 2 hodinové video, ale bez grafů)

(Časování se týká sestřihu)

 1. (03:42) Připomněl jsem, že pan Metelka vyhrál cenu za Nejblbější zelený plk roku, protože nezná dějiny klimatu Sahary. Podrobnosti
 2. (06:19) Pan Ač přiznal, že nezná Bondův cyklus, který v naší době poledové určuje vývoj klimatu v oblasti Atlantiku a okolních kontinentů. Podrobnosti.
 3. (06:46) Pan Metelka nezná nejvýraznější klimatický cyklus, který určuje dějiny doby ledové. Dansgaard-Oeschgerovy oscilace.
 4. (07:09) Pan Ač myslel, že klimaskeptici zcela popírají vliv CO2! Tedy nechápe, o co je vůbec veden spor.
 5. (08:20) Pan Metelka obvinil klimaskeptiky, že zfalšovali jeden graf v Durkinově filmu. Přitom si mohl snadno zjistit, že ten graf není výtvorem klimaskeptiků, ale je ze studie Caillon et al. 2003. Metelka si omylem stáhl jiná data jiné paleo rekonstrukce. Podrobnosti
 6. (10:32) Ani jeden z pánů nevěděl, kde byly hladiny oceánů ve středověku. Ačkoli podle toho se dá určit, že tehdy bylo tepleji. Podrobnosti
 7. (14:37) Pan Metelka myslel, že nepřesnost paleorekonstrukcí (hokejka atd.) utajují klimaskeptici a vytkl nám to (sic). Ve skutečnosti to takto publikovala Světová meteorologická organizace na obálce svého věstníku 1999! Podrobnosti
 8. (15:37) Pan Metelka ani na přímou otázku nevysvětlil, proč si vymýšlel v TV pořadu Kontexty jako baron Prášil. Tehdy zapřel, že se aféra CRU (Climategate) týká paleo rekonstrukcí jako je hokejka. On to tehdy nevěděl? Podrobnosti
 9. (16:43) Pan Metelka v Otázkách VM v souvislosti s oteplováním strašil malárií. Neví asi, že malárie bývala ještě před 100 lety i na Sibiři!
 10. (18:39) Připomněl jsem, že v kapitole IPCC o Slunci je zamlčen 200-letý Suessův solární cyklus. Zapomněl jsem dodat, že pan Metelka v interview na Ekolistu 2007 tento cyklus neznal, i když se ho na to ptali. Přitom tento cyklus řídí třeba kolísání ledovců v Alpách.

Panu Metelkovi nyní mohu adresovat jeho vlastní slova: „ O faktickou správnost mu samozřejmě vůbec nejde a ani jít nemůže. Není totiž schopen tenhle drobný detail posoudit. Při jeho základních neznalostech základů klimatologie nelze ani nic jiného čekat.“

Než budete oba pány litovat, že jsem na ně byl příliš přísný, uvědomte si, že právě kvůli takovým ČR zaplatí bilion korun do kapes zelené lobby. Dokud jasně neukážeme, jak chatrné jsou jejich odborné znalosti, Akademie věd i parlament jim dál budou věřit. A dál budou plýtvat penězi daňových poplatníků.

Na první otázku pan Ač odpověděl, že neví. Pan Metelka odpověď věděl, protože se to před rokem dozvěděl ode mne (Bondův cyklus). Na druhou otázku pan Metelka už nevěděl a odsekl, že nejsem jeho učitel a on není u zkoušky (DO). Pak začal trucovat, že na pana Kremlíka už odpovídat nebude. U dalších otázek pak už oba jen zaraženě mlčeli. Nepomohly jim ani soucitné snahy moderátorky zachraňovat je.

Je snad něco zvláštního ptát se klimatologa na otázky z klimatologie? Zřejmě ano. Co dělá pan Metelka, když se ho na něco zeptají jeho studenti? Začne také trucovat a zamkne se v kabinetu?

Po zkušenosti se špidlovským podrazem v Lidovém domě (čtyři na jednoho) jsem se na diskusi pečlivě připravoval. Nakonec se ukázalo, že jsem znalosti obou pánů poněkud přecenil. Na konci debaty pánové Ač a Metelka očividně pocit vítězství neměli. Zahanbeně se vytratili a nešli ani na společnou večeři, kterou pořádali organizátoři! Pan Ač v diskusi na Metelkově blogu o Machovi a Kremlíkovi píše nepříliš sebevědomě: „ja osobne s nima uz do zadne diskuze v budoucnu nepudu, byla to docela hruza... :-/ „

Tento zážitek z diskuse s alarmisty mi připomněl slavný páně Metelkův článek "Jak se stát českým klimaskeptikem". Dovolím si ho parafrázovat:

Závidíte alarmistům jejich granty a dotace? Toužíte po kariéře v klimatických ústavech? Chcete se stát klimaskeptikem alarmistou a nevíte, jak na to? Pak jsou následující rady určeny právě Vám:

Přečtěte si propagační brožurky politické komise IPCC. Nic jiného už ani číst nepotřebujete. Zásadně sami nečtěte odbornou klimatologickou literaturu a už vůbec se nesnažte porozumět tomu, co je tam psáno. Bude-li Vám někdo tvrdit, že v odborné literatuře existují desítky dalších prací, potvrzujících vyvracejících teorii globálního oteplování, podle vlastního uvážení buď přejděte k osobnímu útoku nebo zaujměte vítěznou uraženou pozici mrtvého brouka. Ani v tomto případě ale uvedené práce zásadně nečtěte. Nikdy se nenechte zatáhnout do toho, čemu někteří říkají odborná diskuse.

Naučte se geniální myšlenkové schéma:

 1. Důkazy máme, ale neřekneme vám je, protože jste moc blbí a stejně byste je nepochopili.
 2. V televizi si klimatolog může vymýšlet, co mu slina na jazyk přinese. Laici doma u obrazovek stejně nic nepoznají.
 3. Historická zkušenost říká, že oteplování je dobré? A co má být? Stejně většina lidí dějiny nezná.
 4. Expert je člověk, který umí vysvětlit, proč se jeho modely mýlily.
 5. Všechno, co v klimatu neumíme vysvětlit, dáme za vinu lidem nebo čarodějnicím. Ušetří to spoustu práce.
 6. Když nás někdo načapá při manipulování s grafy, řekneme, že to je běžná praxe.
 7. Přírodní katastrofy jsou důkazem škodlivosti oteplování i ochlazování. Jak je zrovna potřeba.
 8. Vyvracet skutečné názory oponentů je moc těžké. Aby se ušetřil čas, lepší je vyvracet nějaké pitomosti, které jsme si sami vymysleli (třeba, že CO2 nemá vliv na teploty nebo že oteplování neexistuje)
 9. Používáme slovíčko UŽ. Klima UŽ se mění. Jako by se neměnilo odjakživa. Už je tu malárie. Jako by tu nebyla odjakživa.
 10. Když se nám provalí nějaký skandál, vyšetříme se sami. Urob si sám.

S takovou argumentační výbavou jsou alarmisté samozřejmě v nevýhodě. Obhajují neobhajitelné. Ale jednu pochvalu přece jenom mohu klimatologům adresovat. Oceňuji, že na dotaz moderátorky pan Metelka (56 - 59 dvouhodinového videa) poctivě uznal, že vliv CO2 se všemi feedbacky nemají změřený. Ona na to odpověděla, že to podle ní spíše potvrzuje, co říkají skeptici.

A o tom to je.

HK_Bond.png
GRAF 1: Bondův cyklus 1500 let dlouhý (zde data z Grónska). Podle klimatologa Geralda Bonda. Krize přináší ochlazování, ne oteplování. Podrobnosti o Bondově cyklu a jeho projevech v různých regionech severní polokoule najdete v mém článku „Nezastavitelné globální oteplování: Každých 1500 let“ na Osel.cz

HK_Oceans.png
GRAF 2: Hladiny moří byly ve středověkém optimu o 20 cm výše než dnes. To ukazuje, že tehdejší teplé období mělo vlivy globální, nikoli jen lokální (jak si myslí pan RNDr Metelka). A že tehdy bylo zhruba stejně teplo jako dnes nebo tepleji.

HK_Hokejka_pred.png
HK_Hokejka_po.png

GRAF 3: Pan Metelka v televizi v pořadu Kontexty mluvil nepravdu, když oponoval prof. Kutílkovi, že „to s tím výběrem dat není pravda“. Jak vidíte zde, ona to pravda je... Pan Metelka toto srovnání, které jsem převzal od Richarda Mullera z Berkeley, kritizoval, že kolem křivek nemám mlhu „pole nejistoty“. To si ale stěžuje na špatném místě, protože takhle to publikovala Světová meteorologická organizace v roce 1999 na obálce svého věstníku „WMO statement on the status of the global climate in 1999“! (WMO – zdroj)

HK_Ledovce.png
GRAF 4: Ledovce (vlevo) jako proxy indikátor teplot ukazují ten samý obrázek jako původní letokruhové údaje před trikem (vpravo). To vyvrací Metelkovy výmluvy o „problému divergence“ (1:27:35 dvouhodinového záznamu), že prý stromy už dnes neukazují teplotu správně a je legitimní je vygumovat. Podle pana Metelky se porouchaly i ledovce? Na tuto otázku neodpověděl, jen zaraženě mlčel.

HK_Kontexty.png
HK_Kontexty_Skutecnost.png
GRAF 5: Metelka si v TV pořadu Kontexty vymýšlel jako baron Prášil. Ve skutečnosti CRU proxy paleo rekonstrukce dělá. Právě oni jsou průkopníky. Metelka chtěl ututlat, že aféra zpochybňuje jeho milovaný hokejkový graf. Na přímou otázku, proč říkal nepravdu, mi pan Metelka neodpověděl.

REFERENCE:

V.Kremlík. Nezastavitelné globální oteplování – každých 1500 let (Osel.cz 3.2.2013 http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=6695 (Zde jsem podrobně doložil a zdokladoval Bondův 1500 let dlouhý cyklus a kde se projevuje)

http://www.klimaskeptik.cz/news/tuto-stredu-v-hradci-kralove-kremlik-metelka-mach-ac/ (Pozvánka na debatu)

http://masarykovydebaty.cz/ (web organizátorů)

https://docs.google.com/file/d/0B9hiNmQEaoDpRU1xT0NucjBXSWc/edit?pli=1 (Video na Google documents)

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ladislav-metelka.php?itemid=19548 (Metelkův blog, kde se diví, na co čekám a proč jsem o debatě dosud nic nenapsal)

L.Metelka. Jak se stát českým klimaskeptikem (5.2011) http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ladislav-metelka.php?itemid=11793

V.Kremlík. O zelené Sahaře: Nejblbější zelený plk roku 2012 (29.12.2012) http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/2482-o-zelene-sahare-nejblbejsi-zeleny-plk-roku-2012.aspx

V.Kremlík. Prohlášení Akademie věd ke změnám klimatu. (20.srpna 2012) http://kremlik.blog.idnes.cz/c/283753/Prohlaseni-akademie-ved-ke-zmenam-klimatu.html

V.Kremlík. Kdy se dočkáme korektní debaty o klimatu v televizi? http://kremlik.blog.idnes.cz/c/262132/Kdy-se-dockame-korektni-diskuse-o-klimatu-v-televizi.html

V.Kremlík. O kolik se oteplí ve 21.století? http://kremlik.blog.idnes.cz/c/250815/O-kolik-se-otepli-ve-21stoleti.html

Kenny MacIver. We need to ignite an energy tech revolution,” says controversial environmentalist Bjorn Lomborg. I-cio.com 24.ledna 2011 http://www.i-cio.com/features/january-2011/bjorn-lomborg-interview

Autor: Vítězslav Kremlík | čtvrtek 4.4.2013 9:38 | karma článku: 33.06 | přečteno: 2236x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Děti šly do kina na pohádku o Barbie a dostaly feministickou přednášku

"Jestli si dáte panáka pokaždé, kdy zazní slovo patriarchát, budete před koncem filmu na šrot," vyjádřil se o filmu Barbie Elon Musk.

27.7.2023 v 9:24 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 463 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma článku: 19.91 | Přečteno: 640 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 33.04 | Přečteno: 1099 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 35.18 | Přečteno: 1028 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Slovácko je magický kraj, rád se tam ve svých minulých i budoucích životech vracím

Nejsem sám, koho Slovácko přitahuje doslova osudově. Tento kraj má v sobě něco, co jinde nenajdete, a pokud přece jen najdete, tak stěží...

3.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Helena Vlachová

Byl jednou jeden neslušný dům

Když si kupujete nový byt, v podstatě můžete kupovat zajíce v pytli. Realitní makléř se dušuje, že dům, v němž si kupujete nový byt, je velmi slušný, vždyť jeho většinu tvoří lidé důchodového věku a ti jsou lidé veskrze dobří.

2.3.2024 v 9:32 | Karma článku: 15.54 | Přečteno: 737 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Šikana od mazáků po odchodu důstojníků z kasáren

Se šikanou jsem se setkal poprvé v životě. Jsem vzteky bez sebe, že se musím krotit, abych někomu nenabouchal. V civilu bych neotálel, ale trestu na vojně bych se nevyhnul. Nasluhování jsem se chtěl vyhnout. Vojínu Čiperovi se

2.3.2024 v 8:05 | Karma článku: 16.76 | Přečteno: 495 | Diskuse

Ivan Pilný

Akce!

Titulek neodkazuje na volání režiséra při natáčení. Často se volá po nějakém vizionáři, který by měl odvahu a schopnosti vyvést nás ze současné neutěšené situace.

2.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 337 | Diskuse

Olga Medová

Za časů UčíTelky

Jste na home office, v dětském pokoji neskutečně kašle vaše dítě, měříte mu teplotu, dáváte mu zábaly, děláte s ním úkoly, zapínáte inhalační “kočku”, řešíte pracovní problémy, vyzvednutí mladšího sourozence ze školky...

1.3.2024 v 23:40 | Karma článku: 12.62 | Přečteno: 263 | Diskuse
Počet článků 403 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2787

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...