Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Pišvejcova konstanta v klimatologických modelech

30. 04. 2012 10:02:41
Když tomu nerozumím, může za to CO2. Je to obdoba tzv. "Pišvejcovy konstanty". Je to libovolná hodnota, kterou vynásobíme chybný výsledek, aby nám vyšel výsledek, jaký potřebujeme.

Když archeologové něčemu nerozumí, označí to za votivní, tedy náboženský předmět. Když něčemu nerozumí klimatologové, označí to za vliv CO2.

Australská autorka Jo Nova to shrnuje ve skvělém článku "How to Create a Crisis Graph in 6 Simple Steps", kde popisuje, jak klimatologičtí modeláři dospěli ke známému grafu http://www.ipcc.ch/graphics/ar4-wg1/jpg/spm4.jpg

Krok 1

Nova01a.jpg

Krok 2

Nova02.gif

(Takhle slaboučký je podle klimatologů vliv Slunce a sopek)

Krok 3

Nova03.gif

(To je ona Pišvejcova konstanta. Vlivu CO2 přisoudíme libovolnou hodnotu - tzv. citlivost klimatu - aby nám to vyšlo. Místo CO2 bychom ale mohli dosadit i cokoli jiného. Mohli bychom třeba říkat, že modely nedovedou vysvětlit oteplování bez započtení vlivu čarodějnic nebo bez vlivu pirátů.)

Krok 4

Nova05a.gif

Krok 5

Nova08a.gif

A potom všude vyprávíme: "Modely nedokáží reprodukovat pozorované oteplení, pokud zahrnou jen přirozené faktory... " http://www.ipcc.ch/pdf/assessment-report/ar4/wg1/ar4-wg1-spm.pdf

Na tento fígl naletěl i sir David Attenborough, známý moderátor přírodopisných pořadů BBC. (Video: The Truth ABout Climate Change)

Veřejným tajemstvím ale je, že modely nedokáží reprodukovat pozorované oteplení ANI SE ZAPOČTENÍM CO2 (tedy s Pišvejcovou konstantou). Oxid uhličitý ve své úloze "deus ex machina" selhává. V první půli 20.století byly hladiny kysličníku uhličitého nepatrné a nemohou tedy být vysvětlením prudkého oteplení z let 1900-1945.

Místo CO2 můžeme jako Pišvejcovu konstantu použít i cokoli jiného, ale musí to být něco, co ve 2. půli 20.století hodně stouplo. Teploty v USA ve 20.století třeba korelují s cenou poštovních známek. Ale někdo by mohl namítat, že v obou případech může jít jen o náhodu.

Jo Nova. Shock - US Temperatures Driven by Postal Charges (3.května 2009)

Alfa02.jpg

(Nárůst CO2 mezi 1910-1940 byl nepatrný; Zdroj)

Pak tedy ale stojíme před záhadou. Oteplení z první půle 20. století se nedá podle modelů vysvětlit ani vlivem přírody ani vlivem člověka? Že by za tím byli ufouni?

Chceme-li vysvětlit oteplení z první půle 20.století, nezbude nám jiná možnost než připustit, že přírodní faktory (modré pole v Kroku 2) byly silnější. Slunce nepůsobí na klima jen přes TSI (sluneční tepelné záření, W/m2). Kolísání TSI se jeví příliš malé, takže Slunce musí na klima působit i nějak jinak než jen přes TSI. Jinak by teploty nekopírovaly tak těsně sluneční aktivitu!

Viz: Koreluje sluneční aktivita s pozemskými teplotami?

Je třeba započítávat také vliv slunečního větru a kosmického záření! Většinu oteplení bychom potom mohli vysvětlit přirozeně - Sluncem.

Nir Shaviv (2005) píše:

... zvýšení slunečního záření a pokles kosmického záření za poslední století zřejmě vedlo k oteplení o 0,47 ± 0,19_K, přičemž zbytek by mohl být přisouzen zejména vlivu člověka. Bez započtení vlivu kosmického záření by pouhý vliv slunečního záření odpovídal zvýšení teplot o 0,16 ± 0,04_K .... Antropogenní zdroje samy o sobě přispěly od začátku 20.století k oteplení o 0,14 ± 0,36_K"

Také by docela pomohlo, kdyby modely započítávaly vodní páru (nejsilnější skleníkový plyn) jako zpětnou vazbu zesilující oteplení, které způsobilo Slunce. Zatím modely vodní páru házejí do kolonky "antropogenní faktory" jako pouhou zpětnou vazbu k oxidu uhličitému.(viz Kam se klimatologům vypařila vodn pára)

A jsme zpátky u natahování měřítka grafů, jak jsem o tom psal v článku "Opravdu za většinu oteplení druhé půle 20.století mohou lidé?" Kdyby alarmisté nepodceňovali vliv sluneční aktivity, tak by neměli u grafů Slunce tak zploštělé měřítko a grafy teplot by v porovnání s tím nenatahovali jako žvýkačku. A obojí by do sebe zapadlo jako klíč do zámku.

Více na www.klimaskeptik.cz

K článku lze diskutovat na http://klimaskeptik.uforum.eu/

REFERENCE:

Nir Shaviv. On climate response to changes in the cosmic ray flux and radiative budget. (JOURNAL OF GEOPHYSICAL RESEARCH, VOL. 110, 2005) http://www.eike-klima-energie.eu/uploads/media/Shaviv.pdf

Jo Nova. How to Create a Crisis Graph in 6 Simple Steps",

http://www.ipcc.ch/graphics/ar4-wg1/jpg/spm4.jpg

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 30.4.2012 10:02 | karma článku: 28.94 | přečteno: 1452x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Konec prokrastinace a kritického myšlení

Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.

29.1.2020 v 10:33 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 1700 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 43.00 | Přečteno: 3538 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zpráva o stavu planety deset let od Climategate

Deset let od aféry Climategate klima rozděluje společnost více než kdy dříve. Zatímco záškoláci a duševně postižená holčička dělají symbolická gesta, obyčejní lidé demonstrují v ulicích proti zelenému zdražování.

13.11.2019 v 10:37 | Karma článku: 40.06 | Přečteno: 1854 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Rebelie proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání"

Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.

11.10.2019 v 9:23 | Karma článku: 36.71 | Přečteno: 1463 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Petrů

Korona Gate - věcně a bez emocí VII.

Neměl jsem poslední dobou moc času na psaní dalších článků, neboť počasí volá na zahradu, kterou letos bude zřejmě nutné využít na maximum. Poslední události mě ale donutily, najít si chvíli času na další článek...

2.4.2020 v 21:03 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 123 | Diskuse

Karel Trčálek

Ještě, že neni letos bloger roku, stejně by zase vyhráli ti samí, co vždycky

Já můžu být se svými bláboly vlastně jen rád, že letos není bloger roku, stejně bych zase nevyhrál, ač nejlepší sportovec, protože se svými bláboly plným právem patřím do zdejšího suterénu, ne-li rovnou septiku

2.4.2020 v 17:30 | Karma článku: 8.47 | Přečteno: 196 | Diskuse

Lukáš Burget

Tak co je správně? Koronavirus, nebo „čínská chřipka?“

První slovo se už zažilo a používá ho lid obecný, druhé slovo se nezažilo, ale snaží se ho protlačit někteří ideologové.

2.4.2020 v 16:30 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 315 | Diskuse

Filip Fuchs

Čeští a moravští frotéři se bouří: "Pane premiére Babiši, ihned odvolejte nouzový stav!"

Patrně si to málokdo z vás uvědomuje, ale již několik týdnů trvajícím nouzovým stavem, vyhlášeným na celém území ČR, trpí kromě tisíců našich firem, podnikatelů a drobných živnostníků i desetitisíce českých a moravských frotérů.

2.4.2020 v 14:14 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 1226 | Diskuse

Jan Andrle

Já už budu hodný!

Slibuju, že se polepším a pak už se nikdy nezhorším. Že si tu lekci budu už navždycky pamatovat. Že už se nebudu rouhat. Už mám priority srovnané.

2.4.2020 v 11:00 | Karma článku: 17.90 | Přečteno: 487 | Diskuse
Počet článků 389 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2791

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...