Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Rektor, který kryl Climategate, dostal vyhazov

15. 11. 2011 9:45:34
Dostal padáka za ututlání jiné aféry, která se týká pedofilie. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Až vám zase někdo bude vykládat, že Michael Mann byl universitou vyšetřen a očištěn, zeptejte se: „A vyšetřovali ho stejně důkladně jako Sanduskyho?“

Univerzitou i sportem v USA otřásá skandál se zneužíváním dětí. České noviny 20. listopadu 2011 http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/univerzitou-i-sportem-v-usa-otrasa-skandal-se-zneuzivanim-deti/713363

V listopadu 2011 se provalilo, že fotbalový trenér týmu Pennsylvánské university, Jerry Sandusky, léta zneužíval nezletilé chlapce. Pointa je, že universita to věděla a pomáhala to krýt. Rektor za to dostal po 16 letech padáka. Za poslední dva roky to je totiž už druhý případ, kdy vedení university krylo přečiny svých zaměstnanců a místo poctivého vyšetřování se snažilo skandál ututlat. Pojďme spolu letošní a loňský případ porovnat.

Penn_state3.jpg

(Foto: Vlevo trenér Sandusky. Vpravo klimatolog Mann)

KDO SE MOC PTÁ, MOC SE DOZVÍ

V roce 1998 se vyšetřoval první Sanduskyho pedofilní incident a ředitel universitní policie Thomas Harmon řekl universitnímu detektivovi, aby dal případ k ledu. V roce 2002 Sanduskyho nachytali znovu, tentokrát se rozhodli ani policii nezavolat a nic se nevyšetřovalo.

V Mannově případu šlo o kompromitující emaily naznačující, že svůj slavný hokejkový graf vytvořil jakýmsi "trikem". Zde se jakési vyšetřování konalo, ale jen na oko. Veřejnosti v lednu 2010 rektor Spanier lhal až se mu od pusy prášilo: “Vím, že vyšetřovatelé tomu věnovali hodně času a stovky hodin strávili studiem dokumentů a vyslýcháním lidí a prozkoumali tyto otázky ze všech stran.” (viz)

Ve skutečnosti celé vyšetřování spočívalo v dvouhodinovém přátelském rozhovoru s Majkem. Mannovi kritici vyslechnuti nebyli, dokonce ani Steve McIntyre, který je v Climategate ústřední postava. Jediný klimaskeptik, kterého si pozvali, byl profesor Lindzen. Ten na oznámení, že výbor už shledal Manna nevinným ve 3 ze 4 obvinění, reagoval: „Cože? To si snad děláte srandu. Vždyť ty věci jsou přece v těch emailech napsány černé na bílém. Co se to tady u všech všudy děje?“ (It’s thoroughly amazing. I mean these issues are explicitly stated in the emails. I’m wondering what’s going on?)

Druhé vyšetřování Mannan u konce - Byl blahořečen. Klimaskeptik.cz 7.7.2010

Verdikt komise: http://live.psu.edu/pdf/Final_Investigation_Report.pdf

Clive Crook z „Atlantic Monthly“ napsal v článku „Climategate and the big green lie“ (14. červenec 2010) : „Vyšetřování Michaela Manna na universitě v Pennsylvánii bylo svou vlastní parodií... Vyšetřovatelé zprostili Manna obvinění „pro nedostatek věrohodných důkazů“ a přitom se neobtěžovali ty důkazy vůbec vyšetřovat...

Vyšetřovatelé se ptali Manna: „Byl jste zapojen přímo či nepřímo do jakýchkoli úkonů s cílem smazat, zakrýt či jinak zničit emaily a/nebo data týkající se Čtvrté zprávy IPCC, jak žádal Phil Jones?“ A jejich rozhodnutí: „Vyšetřovací výbor došel k závěru, že jde o nepodložené obvinění a další vyšetřování tohoto obvinění není zapotřebí“. Není divu. Žádné důkazy ani najít NEMOHLI. Protože je nehledali.

Ani si nepředvolali klimatologa Eugene Wahla, aby se ho zeptali, zda mu Mann přeposlal Jonesovu žádost o zničení kompromitujících emailů. Wahla vyslechlo teprve o rok později úplně jiné vyšetřování (inspekce ministerstva obchodu). Wahl potvrdil, že Mann do ničení kompromitujících dokumentů zapojen BYL. Mannovi kamarádi z Penn State tedy lhali jako když tiskne, když tvrdili, že tuto věc prošetřili. (Nové vyšetřování potvrdilo mazání emailů. Klimaskeptik.cz 10.3.2011)

ČESTNÉ SLOVO LHÁŘE

Jak byl Sandusky potrestán v roce 1998? „Detektiv Schreffler pokáral Sanduskyho, aby se už žádným dítětem nesprchoval a Sandusky slíbil, že to už neudělá.“Jediné opatření spočívalo v tom, že příštího roku 1999 Sandusky rozvázal s universitou pracovní poměr. Málo platné, protože dál působil jako externista.

I v Mannově případě stačilo čestné slovo obviněného: „Dr.Mann uvedl, že nikdy nefalšoval data ani nemanipuloval údaji, aby dosáhl předem zvoleného výsledku.“

Zvláštní, že vyšetřovatelé se opomněli zeptat, co znamenal email Phila Jonese: „Právě jsem použil Mikův trik z Nature... abych zakryl pokles teplot." (Mike’s Nature trick... to hide the decline). To je nejslavnější věta z aféry Climategate. Proč se Majka Manna nezeptali, co ten jeho trik je zač?

Hide_the_decline1.jpg

(Na obrázku vidíte tentýž graf před a po aplikaci "Majkova triku". Prostě nepohodlnou „studenou“ část grafu vygumujete a přimalujete „teplá“ data z jiného zdroje. Tak vznikl slavný hokejkový graf Michaela Manna)

Ani se Manna nezeptali na jeho email z 22. září 1999, kde jasně píše, že chce nepohodlý graf utajit:Keithův graf... se zvětší části odchyluje od našeho grafu v přesně opačném směru než Philův. To je problém, kterého jsme si hned všichni všimli (každý v místnosti na schůzi IPCC souhlasil, že to je problém a mohl by odvádět pozornost od rozumného konsensuálního názoru, který bychom rádi demonstrovali grafem Jonese a kol. a Manna a kol...Pokud zveřejníme Keithův graf, budeme muset říci, že za odlišnost tohoto grafu od ostatních může „něco jiného“ ... To pak klimaskeptici budou zpochybňovat naši schopnost porozumět faktorům, které ovlivňují tyto odhady a to by mohlo podkopat víru (undermine faith) v rekonstrukce teplot... Já odmítám být ten, kdo bude skeptikům dávat munici!“

To není "manipulování údajů, abychom dosáhli předem zvoleného výsledku"? Je, ale podle komise to prý nevadí, protože takové triky "nevybočují ze zvyklostí v oboru" (accepted practice). Jsem zvědav, jestli stejnou obhajobu použijí i v případě Sanduskyho.

Podivné právní uvažování. V době Mannova případu právním poradcem Penn State byl Wendell Courtney. Zvláštní je, že v den, kdy mu výbor 26.ledna 2010 podával zprávu o první části Mannova vyšetřování, ten samý den universita Courtneyho propustila a místo něj najala nového právního poradce, Cynthii Baldwinovou (viz). Proč? Dnes Courtney pracuje jako právní poradce v Sanduskyho nadaci "Second Mile", která se stará o bezprizornou mládež. Nyní se mu vyčítá, že Second Mile nevaroval o Sanduskyho nepřístojném chování, o kterém jakožto právník PSU musel vědět.

Wendel Courtney's Last Day. Climateaudit.org 12 Nov 2011

spanier.jpg
(Každý má nějaký koníček. Rektor Graham Spanier ve volném čase účinkuje jako kouzelník. Kdo ví, jestli má v repertoiru i "Majkův trik za Nature"?)

VRÁNA VRÁNĚ OČI NEVYKLOVE

V obou případech se universita postavila za obviněné, ačkoli nebyli vyšetřeni.

Pracovníci university Curley a Schulz věděli v roce 2002 o jednom případu pedofilie (Sandusky byl přistižen přímo v akci) a navíc pak soudu lhali a zapřeli, že o tom věděli. Rektor university Spanier aniž by cokoli šetřil, nicméně prohlásil: „Curley a Schulz mají mou bezvýhradnou podporu. Znám je a už 16 let s Timem a Garym denně pracuji. Mám plnou důvěru v jejich postup ve věci bývalého zaměstnance university. Tim Curley a Garry Schulz pracují na nejvyšší úrovni poctivosti, integrity a soucitu. Jsem přesvědčen, že záznamy prokáží, že tato obvinění jsou nepodložená a že se zachovali profesionálně a případně.“ (viz)

Stejnou rétoriku jsme slyšeli vloni o Mannovi: „Úspěšnost při navrhování výzkumných projektů a získávání financování na tyto projekty jasně řadí dr. Manna mezi nejvíce respektované vědce v oboru. Takový úspěch by nebyl možný, kdyby nesplňoval ba nepřekračoval nejvyšší standardy své profese... Kdyby Dr Mann svůj výzkum prováděl mimo rámec zavedených praktik, nemohl by nikdy dostal tolik ocenění a medajlí...“

Co by na takový přístup k vyšetřování asi řekl poručík Columbo? „Až tohle uslyší moje žena, nebude mi věřit. Prostě spočítáte, jakou má obviněný výplatu, a když je to hodně, tak je nevinný.“

Mann nyní všude vykládá: „Můj zaměstnavatel, Penn State University, po důkladném vyšetřování mých e-mailů z archivu East Anglia University, mne zprostila všech obvinění“ (M.E. Mann. Get the anti-science bent out of politics. Washington Post 8.října 2010)

To samé jistě vykládal Sandusky v roce 1999, když poprvé upadl do podezření z pedofilie a jeho případ byl odložen.

HRA O VELKÉ PENÍZE

Universitě muselo být jasné, že když Sanduskyho nezavřou, může ublížit dalším dětem. Od roku 1977 provozuje nadaci Second Mile, která se stará o bezprizorní děti. Ironií je, že Sandusky o své práci s dětmi napsal knihu s dvojsmyslným názvem „Touched“ (Dotýkání).

Proč tedy universita Sanduskyho kryla? Protože když se provalí skandál, sponzoři dávají ruce pryč. A tady se točí velké peníze. Fotbalový tým Pennsylvánské university vloni vydělal 72,7 milionů dolarů. To je pátý největší zisk ze všech amerických universit.

Také v alarmistické klimatologii se točí velké peníze, o které by universita nerada přišla. Americká vláda v letech 1989 - 2009 utratila na boj s klimatem (klimatologický výzkum plus výzkum obnovitelných zdrojů) kolem 79 miliard dolarů (viz). Nebýt Mannů a jejich klimatické hysterie, klimatologie by si o takových penězích mohla nechat leda tak zdát.

Seznam dotací, co Mann dostal, najdete např. ZDE. Zprávy z počátku roku 2010 uvádějí, že posbíral za 2,4 milionu dolarů dotací. Například v roce 2009 mu byl schválen grant za 541 184 dolarů na studii "Toward Improved Projections of the Climate Response to Anthropogenic Forcing." Dotace byla součástí stimulačního Obamova balíčku, který měl v ekonomické krizi rozhýbat ekonomiku a přispět k záchraně pracovních míst. Mannovu židli se zjevně zachránit podařilo.

Michael Mann‘s Climate Stimulus – A Case Study of One Job Saved. WSJ 10 Jan 2010

Funds Should be Returned to U.S. Treasury, Says National Center for Public Policy Research. 14. ledna 2010

Chris Isidore. Penn State football scandal will cost school millions. CNN Money 10 Nov 2011

Joanne Nova. Climate Money. SPPI 22 July 2009

HAPPY END

Pravda nakonec vyšla najevo a Sandusky byl zatčen. Curley a Schulz jsou obviněni jako spoluviníci, že v roce 2002 Sanduskyho nenahlásili. Legendární fotbalový kouč Joe Paterno, který o případu tehdy také věděl a také nic neudělal, dostal k lítosti fanoušků vyhazov. Rektor Graham Spanier také dostal padáka a přišel tak o job za 813 tisíc dolarů měsíčně.

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Je mi jedno, jestli byl Spanier potrestán za fixlování Mannova případu nebo jiného případu. Al Capona také nezavřeli za vraždy, ale dostali ho za nezaplacené daně. Hlavně, že na něj nakonec došlo.

Nyní když víme, jak povrchně za Spanierovy éry universita vyšetřovala skandály svých pracovníků, bylo by na čase znovu otevřít případy z minulých let. Včetně případu Michaela Manna.

Reference:

Steve McIntyre. Penn State President Fired. 10. listopadu 2011. http://climateaudit.org/2011/11/10/penn-state-president-fired/

Nate Schweber. Investigation of Saundusky in 1998 Raises Questions. New York Times. 9 Nov 2011. http://www.nytimes.com/2011/11/10/sports/ncaafootball/aftermath-of-1998-sandusky-investigation-raises-additional-questions.html?_r=1

Joe Paterno, Graham Spanier removed. ESPN College Football. 10 Nov 2011-11-11 http://espn.go.com/college-football/story/_/id/7214380/joe-paterno-president-graham-spanier-penn-state

=============

Více na www.klimaskeptik.cz

Komentáře pište na http://www.klimaskeptik.cz/diskuse/nase-forum

Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 15.11.2011 9:45 | karma článku: 26.78 | přečteno: 1786x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Konec prokrastinace a kritického myšlení

Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.

29.1.2020 v 10:33 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 1700 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 43.00 | Přečteno: 3538 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zpráva o stavu planety deset let od Climategate

Deset let od aféry Climategate klima rozděluje společnost více než kdy dříve. Zatímco záškoláci a duševně postižená holčička dělají symbolická gesta, obyčejní lidé demonstrují v ulicích proti zelenému zdražování.

13.11.2019 v 10:37 | Karma článku: 40.06 | Přečteno: 1854 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Rebelie proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání"

Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.

11.10.2019 v 9:23 | Karma článku: 36.71 | Přečteno: 1463 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Karel Ábelovský

Wokno do jinam - aneb kterak jsem neuspěl s "karanténou"

... zákaz vycházení, povinnost nosit roušku a další koronavirová opatření, jako sdružování se navzájem, mají moje psina i kočka na praku; hrozně nezodpovědná zvířata! Navíc odmítají žrát každá zvlášť a doslova žebroní o společnou

1.4.2020 v 23:30 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 286 | Diskuse

Zdenek Jandejsek

Zemědělské minimum pro „zelené teroristy“ dnes o hospodaření v krajině z pohledu ekologie

Velká část „zelených teroristů“ mluví o nutnosti snižování živočišné výroby z důvodu velké uhlíkové stopy. Domnívám se, že to neplatí pro Českou republiku, protože v sousedním Německu je intenzita výroby 2,5 až 5 krát vyšší...

17.3.2020 v 17:36 | Karma článku: 25.09 | Přečteno: 598 | Diskuse

Zdenek Jandejsek

Zemědělské a potravinářské minimum pro „zelené teroristy“ dnes o soběstačnosti

Když hodnotím české zemědělství z pohledu dosahovaných výsledků v užitkovosti a chovu jednotlivých druhů a kategorií zvířat, můžu konstatovat, že je na velmi vysoké úrovni. Skutečně patříme v rámci EU mezi ty nejúspěšnější země.

16.3.2020 v 18:02 | Karma článku: 26.24 | Přečteno: 793 | Diskuse

Dušan Póč

Spalovna podruhé. Tentokrát dávající smysl

Ukázalo se, že také uvnitř vsetínské radnice se mohou zrodit skvělé nápady. Asi se najdou ti, kteří mi nebudou věřit, že to myslím vážně. Ale já to opravdu ironicky nemyslím. To mně se líbící vnuknutí nese název spalovna...

16.3.2020 v 11:32 | Karma článku: 10.59 | Přečteno: 291 |

Jan Provazník

Koronavirus – trest boží?

Někteří lidé zejména v silně katolicky orientovaných zemích mají tendenci vnímat současné problémy spojené s virovou pandemií jako jakýsi trest shůry za naše „hříchy“.

15.3.2020 v 22:11 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 382 | Diskuse
Počet článků 389 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2791

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...