Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Popírač uvěřil teploměrům?

31. 10. 2011 10:00:35
Legenda o obrácení Sv Pavla v zeleném vydání je novinářská kachna. Dojemná story o popírači globálního oteplování, který v slzách doznal, že se mýlil, patří ke klenotům moderní literatury. Jde ale o beletrii, ne literaturu faktu.

NOVINOVÉ TITULKY

Robert Muller z University of Berkeley v Kalifornii vytvořil nový graf globálního oteplování. Graf skromně nazval BEST. Vyšlo to teprve před pár dny, takže na nějaké analýzy, jestli to má správně, si musíme počkat. Zatím mi dovolte jen pár prvních dojmů.

http://www.berkeleyearth.org/

Muller poté ve Wall Street Journal publikoval článek s názvem "Vyvrácení klimaskepticismu", kde tvrdí: "Jste klimaskeptik? Nedivím se. Bylo tu spousta nesrovnalostí." Pak vypočítává případy, kdy se klimatologové chovali podezřele a nevědecky, ale dodává, že on to zkontroloval a zjistil, že grafy jsou OK. "Byly tu důvody k podezření, ale už nejsou..."

R.Muller. The Case Against Global-Warming Skepticism WSJ 21.října 2011

Alarmisté líčí Mullera jako novodobý příběh o nevěřícím Saulovi, který se obrátil na víru, protože se mu otevřely oči. Například článek Romana Polacha s názvem „Přední klimatický popírač uvěřil teploměrům“. Zuřivý popírač globálního oteplování Muller prý nedokázal v brilantní práci klimatologů najít chybu a tak se skřípěním zubů musel v slzách uznat, že se celý život mýlil.

Ještě větší ironie prý je, že klimaskeptici se usvědčili sami. Podle Novinky.cz BEST založili sami popírači: „Peníze na činnost skupiny pocházely paradoxně hlavně od organizací, které s teorií globálního oteplování nesouhlasí.“

VERSUS REALITA

Příběh o obrácení kacíře na víru pravou člověku až vhání slzy dojetí do očí. Z následujícího textu sami můžete posoudit, jaký byl Muller odjakživa zatvrzelý klimaskeptik.

V roce 2008 Muller vydal knihu „Fyzika pro budoucí presidenty“, ve které nastávajícího presidenta (Obamu) nabádal, aby rázně bojoval proti klimatu. Přečtete-li si interview „Let’s get physical“ v Grist z října 2008, dočtete se následující. „Pointa je, že ve vědě panuje konsensus a je třeba, aby se president dozvěděl, co říká klimatický panel OSN. A ti říkají, že za oteplení posledních 50 let mohou pravděpodobně lidé.“ Na otázku, zda se pokládá za environmentalistu, odpovídá. „Ale ovšem. Já jsem vlastně v 80.letech kvůli globálnímu oteplování dokonce rezignoval ze Sierra klubu. Oni tehdy byli proti jaderné energii. V rezignačním dopise jsem jim tehdy napsal, že když budeme proti jádru, USA budou více závislé na fosilních palivech. To je ale znečišťující látka, která pravděpodobně povede ke globálnímu oteplování.“ Na otázku, zda mu nevadí, že Al Gore létá letadlem na fosilní paliva: „Pokud Al Gore dokáže oslovit více lidí a dokáže přesvědčit svět, že globální oteplování existuje – byť toho třeba docílí přeháněním a zkreslováním, což dělá, ale je v tom velmi efektivní – tak ať si klidně letadlem létá.“

Opravdu, klimaskeptik jako z učebnice.

Jak je tedy možné, že v roce 2004 Muller vydal kritiku hokejkového grafu „Global Warming Bombshell“? Prostě byl smutný, že neobratný hokejkový graf zdiskreditoval alarmistické hnutí a zdiskreditoval boj proti uhlíku. Nic víc, nic míň.

I tvrzení, že jde o projekt klimaskeptických organizací se dá dost těžko pochopit. Na webu projektu http://www.berkeleyearth.org/novim.php se dočteme něco jiného.

Ve skutečnosti je zřizovatelem projektu skupina Novim Group (zal. 2008), která se zabývá geoinženýringem. To jest chtěli by poroučet větru dešti, tak jak o tom už léta blouzní teoretici chemtrails. Aby tak bojovali proti oteplování. Přečtete si třeba studii Novim na téma „Climate Engineering Responses to Climate Emergencies“ (červenec 2009). V čele studie stál Jason J. Blackstock z rakouského ústavu IIASA, který byl založen nezapomenutelným Římským klubem v roce 1972. Ten svět je ale malý, že? Ke sponzorům BEST patří i nadace Billa Gatese, který v květnu 2010 dělal palcové titulky svým rozhodnutím sponzorovat geoinženýring (300 milionů USD pro firmu Silver Lining).

BEST zkrátka není graf, který by vytvářel nějaký klimaskeptik. Tento "nezávislý audit" si zase oteplovači dělali sami. Ať už lépe nebo hůře.

ZA PĚT MINUT DVANÁCT

Mnohé pozorovatele zarazilo, jak Muller spěchá. Zveřejnil svoje studie 20.října 2011, ačkoli ještě neprošly recenzním řízením. To je poněkud neobvyklý postup.

Proč ten spěch? Vysvětlení nejspíše najdeme v tiskovém prohlášení, kde Muller sám píše, že smyslem BEST je „zchladit“ horké diskuse o oteplování a přispět tak k úspěchu klimatické konference v Durbanu. Durban je poslední šance podepsat nový kjótský protokol, dříve než ten stávající 2012 vyprší. Jenže Durban začíná už za pár týdnů. Kdyby Muller čekal na recenzní řízení, prošvihnul by termín.

http://www.cop17-cmp7durban.com/ (klima konference OSN ve dnech 28.listopadu - 9. prosince 2011)

Mám pocit deja vu. Připomělo mi to jeden z Climategate emailů, kdy vědci plánovali vydat alarmistickou deklaraci: „K načasování – jsem přesvědčen, že týden 24.listopadu je už pozdě. Potřebujeme prohlášení zveřejnit v době, kdy bude ve zprávách o klimatu pauza. Ale v týdnu před Kjótem se dá čekat, že bude záplava jiných článků o klimatu. Pokud prohlášení vyjde pár dní před Kjótem, obávám se, že delegáti, které chceme ovlivnit, nebudou mít čas věnovat tomu pozornost. Musíme jim dát pár týdnů času, aby se o tom doslechli. Jestliže Greenpeace mají svoji akci týden před tím, měli bychom to udělat týden před nimi, aby oni a ostatní nevládky mohli dál šířit zvěst o naší deklaraci. Na druhou stranu by nebylo špatné publikovat to v tentýž týden...“

To psal 9.října 1997 Joe Alamo, ředitel Center for Environmental Systems Research v Německu. Organizoval, aby vědci před kjótskou konferencí vyzvali politiky k boji proti klimatu. Zdá se, že je to tu zase.

mediaMuller.jpg

ROZPAKY

V počáteční fázi se přípravy projektu BEST účastnila i klimatoložka Judith Curry, která je pokládána za klimatického realistu. Nyní je ale z publicity BEST rozpačitá. Opatrně upozorňuje, že vlastních výpočtů se neúčastnila. "Obávám se, že v tom mají chyby. A distancuji se od toho." (viz) Překvapilo ji, že Muller ji nijak nekonzultoval, než se rozhodl udělat tiskovou konferenci a jít s výsledky na veřejnost. A nyní Curry dokonce říká, že zahlazené grafy, tak jak je Muller zveřejnil, mystifikují veřejnost, protože to z nich vypadá, jako by se i posledních 10 let oteplovalo. "Nechápu, o co se to tu pokoušejí," říká.

David Rose. Scientist who said climate change sceptics had been proved wrong accused of hiding truth by colleague. Mail Online 30. října 2011


MYŠ, KTERÁ ŘVALA

Konec skepticismu? Judith Curry WSJ komentuje: "Samozřejmě to konec klimaskepticismu není. Muller nemohl udělat větší chybu, než říci něco takového. Když jsem ta slova četla, napadlo mne: Proboha, to snad nemyslí vážně!" (viz)

Otazníky zůstávají.

Muller tvrdí, že jeho graf se "pozoruhodně přesně" podobá dosavadním grafům a dělá, že ho to prý "velmi překvapilo". Ve skutečnosti se jednotlivé oteplovací grafy (BEST, CRU, satelity RSS, GISS...) od sebe liší o celé desetiny stupně! Který z nich je správně? Proč se tak liší? Proč bývají nové verze grafů teplejší? To jsme se nedozvěděli. Hlavní téma aféry Climategate, Majkův trik, podvody s hokejkovým grafem, prošetřeny nebyly. Proč klimatologové utajovali data a obcházeli zákony (jak zní oficiální verdikt úřadů), to jsme se také nedozvěděli.

Muller tiskovou zprávu začíná vítězným oznámením, že „Globální oteplování je skutečné“ (Manbearpig is super real. I am cereal). To je asi takový "objev" jako "vědci zjistili, že voda je mokrá." Za tohle jste utratili půl milionu dolarů? Stačilo se zdarma zeptat kteréhokoli klimaskeptika. Každý by vám potvrdil, že od malé doby ledové výrazně stoupla sluneční aktivita. Není tedy divu, že se oteplilo.

K jádru sporu mezi alarmisty a klimaskeptiky studie neřekla nic. Muller sám přiznává: „Kolik z toho oteplení mají na svědomí lidé a jaké to bude mít asi dopady? V tom jsme žádné nezávislé hodnocení nedělali.“

Další četba:

David Rose. Scientist who said climate change sceptics had been proved wrong accused of hiding truth by colleague. Mail Online 30. října 2011

Vědci v aféře Climategate nepodváděli, Země se otepluje, potvrdila studie (Novinky.cz)

Země se otepluje, vědci osočení z falšování měli pravdu, tvrdí studie (Ekolist.cz)

V.Wagner. Nová analýza tepelných řad potvrdila růst globální teploty (Osel.cz)

A. Watts. Uh oh: It was the BEST of times, it was the worst of times. WUWT 29. října 2011

==========

Více na www.klimaskeptik.cz

Komentáře pište na: http://www.klimaskeptik.cz/diskuse/nase-forum

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 31.10.2011 10:00 | karma článku: 26.20 | přečteno: 1958x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Konec prokrastinace a kritického myšlení

Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.

29.1.2020 v 10:33 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 1700 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 43.00 | Přečteno: 3538 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zpráva o stavu planety deset let od Climategate

Deset let od aféry Climategate klima rozděluje společnost více než kdy dříve. Zatímco záškoláci a duševně postižená holčička dělají symbolická gesta, obyčejní lidé demonstrují v ulicích proti zelenému zdražování.

13.11.2019 v 10:37 | Karma článku: 40.06 | Přečteno: 1854 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Rebelie proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání"

Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.

11.10.2019 v 9:23 | Karma článku: 36.71 | Přečteno: 1463 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Karel Ábelovský

Wokno do jinam - aneb kterak jsem neuspěl s "karanténou"

... zákaz vycházení, povinnost nosit roušku a další koronavirová opatření, jako sdružování se navzájem, mají moje psina i kočka na praku; hrozně nezodpovědná zvířata! Navíc odmítají žrát každá zvlášť a doslova žebroní o společnou

1.4.2020 v 23:30 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 287 | Diskuse

Zdenek Jandejsek

Zemědělské minimum pro „zelené teroristy“ dnes o hospodaření v krajině z pohledu ekologie

Velká část „zelených teroristů“ mluví o nutnosti snižování živočišné výroby z důvodu velké uhlíkové stopy. Domnívám se, že to neplatí pro Českou republiku, protože v sousedním Německu je intenzita výroby 2,5 až 5 krát vyšší...

17.3.2020 v 17:36 | Karma článku: 25.09 | Přečteno: 598 | Diskuse

Zdenek Jandejsek

Zemědělské a potravinářské minimum pro „zelené teroristy“ dnes o soběstačnosti

Když hodnotím české zemědělství z pohledu dosahovaných výsledků v užitkovosti a chovu jednotlivých druhů a kategorií zvířat, můžu konstatovat, že je na velmi vysoké úrovni. Skutečně patříme v rámci EU mezi ty nejúspěšnější země.

16.3.2020 v 18:02 | Karma článku: 26.24 | Přečteno: 793 | Diskuse

Dušan Póč

Spalovna podruhé. Tentokrát dávající smysl

Ukázalo se, že také uvnitř vsetínské radnice se mohou zrodit skvělé nápady. Asi se najdou ti, kteří mi nebudou věřit, že to myslím vážně. Ale já to opravdu ironicky nemyslím. To mně se líbící vnuknutí nese název spalovna...

16.3.2020 v 11:32 | Karma článku: 10.59 | Přečteno: 291 |

Jan Provazník

Koronavirus – trest boží?

Někteří lidé zejména v silně katolicky orientovaných zemích mají tendenci vnímat současné problémy spojené s virovou pandemií jako jakýsi trest shůry za naše „hříchy“.

15.3.2020 v 22:11 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 382 | Diskuse
Počet článků 389 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2791

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....