Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Nesou klimatologové odpovědnost za uhlíkovou daň?

16. 08. 2011 10:00:06
Co si myslí prostý klimatolog, nevíme. Ale jejich šéfové jako Pachauri prokazatelně prosazují uhlíkovou daň. Politici se jen řídí jejich radami.

Ti nejhlasitější klimatologové nám neustále vykládají, že se máme cítit provinile, protože i pouhým vydechováním CO2 ničíme planetu. Už toho obviňování bez důkazů máme docela dost. Už to stačilo.

Co kdyby místo ukazování prstem na druhé se naopak zamysleli pro změnu nad SVOJÍ odpovědností? Například Německo, které postavilo nejvíce solárních panelů na světě, utratí asi 150 miliard dolarů, aby oddálilo globální oteplování o jednu hodinu za sto let (Lomborg). Je to asi stejně efektivní boj proti změnám klimatu jako splachování peněz do WC. Zaplatí to samozřejmě ovčan. Kdopak to politikům poradil?

RAJENDRA PACHAURI (IPCC)

Za klimatický panel OSN navenek hovoří jeho předseda a rozdává rady na všechny strany. Například v interview pro Environment 360 Magazine prohlásil Pachy: „Na státy celého světa bych uvalil vysokou uhlíkovou daň... Myslím, že rozvinuté země musí přijmout urgentní a rasantní opatření ke snížení svých emisí skleníkových plynů.“

„Pachauri hovoří daleko radikálněji než jsem to dělával já,” říká Bob Watson, který byl předsedou klimatického panelu před ním.

Nebo si přečtěme interview „Západní způsob života je neudržitelný – říká klimatický expert Pachauri” (nešálí vás zrak, opravdu se tam píše „klimatický expert“). Šéf klimatologů zde velice preskriptivně prohlašuje, že je nutno zastavit to, co označil za „západní způsob života založený na plýtvání“. Má tím na mysli prosperitu. Pachauri navrhoval následující: Hotelovým hostům by se měla sledovat spotřeba elektřiny; měly by se zavést drastické daně pro aerolinky, aby lidi odradily od létání; měl by se zakázat led do drinků v restauracích...

V interview pro Observer v září 2008 zase Pachauri nabádal prosté lidi, aby bojovali proti klimatické změně tím, že si jednou týdně dají půst od masa.

Rajendra Pachauri se navíc pouští do teologie. Západní společnost prý musí projít „radikální změnou hodnot“ máme-li odvrátit ty nejhorší dopady klimatických změn. „Nový žebříček hodnot“ je prý urgentně zapotřebí.

V medailonu v Nature nazvaném „Newsmaker of the Year“ Pachauri neustále opakuje termín „The Cause“, tj. náš boj, náš program. To nezní jako slova vědce, spíše jako slova partyzána.

A dále Pachauri přiznává, že o klima vlastně nejde: „Nedám si pokoje, dokud na každém možném fóru jasně nezdůrazním, že potřebujeme docílit zásadních strukturálních změn v hospodářském růstu a rozvoji. To je skutečný cíl. Klimatická změna je jen součástí toho.“ (That's the real issue. Climate change is just a part of it.)

Ano, to jsme si mysleli. Jde o peníze a moc - klima je jen zástěrka.

BÁJEČNÁ LÉTA S AJPÍSÍSÍ

Klimatologové by přitom správně měli jen popisovat přírodu, kdežto otázku daní a regulací by měli přenechat politikům.

V brožuře „16 Years of Scientific Assessment in Support of the Climate Convention“, kterou klimatický panel OSN vydal v prosinci 2004 na svou vlastní oslavu, se skromně píše: „Jaké že jsou ty jedinečné rysy, díky kterým jsme my v IPCC tak úspěšní? Jedním z nejdůležitějších principů je, že IPCC přináší informace pro politiku relevantní (policy relevant), ale sama politická opatření nepředepisuje (not policy prescriptive). K dalším důležitým faktorům je naše vědecká integrita, objektivita, otevřenost a transparentnost, kterou zajišťujeme rigorózní recenzní řízení...“

Ano, také jsem se při čtení těchto řádků hodně nasmál.

Rovněž náš pan Metelka (český zástupce IPCC) v článcích „Kde začíná a končí klimatologie“ (viz) a v textu „Opravdu IPCC varoval, že je nutné?“ (viz) tvrdí, že IPCC nic nikomu výslovně nedoporučují.

LM: „Pokud by IPCC opravdu doporučoval politikům jakýkoli konkrétní postup, porušoval by tím jeden ze základních principů své práce.“

Pachauri je dokladem, že realita je bohužel jiná. I samy zprávy IPCC vlastně jsou preskriptivní. Přečtěte si například Synthesis Report k AR4 zde.

Druhá pracovní skupina IPCC tvrdí politikům, že oteplování je špatná věc (např. fáma Glaciergate a jiné strašení). IPCC vám neřekne, že autor skleníkové teorie Svante Arrhenius se domníval, že nárůst teplot a CO2 je DOBRÁ věc, která přinese lepší klima a větší úrody (je to i na Wikipedii v heslu Arrhenius). Alarmisté jeho teorii obrátili vzhůru nohama. Ke stejnému závěru, že oteplení a růst CO2 by byla dobrá věc, dospěla zpráva Mezinárodního nevládního panelu pro klimatické změny NIPCC.

IPCC propaguje Sternovu zprávu a tvrdí, že oteplení přinese více škod než užitku. Třetí pracovní skupina IPCC politikům předepisuje aby snižovali emise CO2 (tzv. mitigation) - i když nedoporučuje nějakou jednu konkrétní strategii snižování. Vůbec nepřipouští možnost emise nesnižovat.

To je přece úplně stejné jako by politikům přímo řekli „koukejte snižovat antropogenní emise CO2“. Netvrďte mi, že to není preskriptivní. Když psovi řeknu "tohle je fuj" (deskripce) je to stejné jako bych řekl "nedělej to" (preskripce). IPCC tedy nese jasnou odpovědnost za nákladnou protiuhlíkovou politiku, která dopadá na mě a na vás. To IPCC to politikům poradila.

JAMES HANSEN (Goddardův ústav NASA)

Nebo jiný příklad klimatologa, který politikům předepisuje nákladný boj proti uhlíku. James Hansen šéfuje od počátku 80.let klimatologickému Goddardovu ústavu v NASA. Tento ústav je autorem grafů globálních teplot stejně jako Climategate CRU v Anglii.

Právě na práci tohoto klimatologa je založena McKibbenova kampaň 350.org Předepisuje politikům, aby dosáhli vrácení hladin CO2 na úroveň 350 ppm. Preskriptivnost je zřejmá už z názvu článku, který se jmenuje „Cílová hladina CO2: Jaký cíl by si lidstvo mělo stanovit?“

Hansen, J., Sato, M., Kharecha, P., Beerling, D., Berner, R., et al (2008): Target atmospheric CO2: Where should humanity aim? Open Atmos. Sci. J., 2, 217-231.

Hansen se aktivně zapojil do kampaně proti uhlí. Byl dokonce zatčen na demonstraci proti uhlí. Chce, aby politici těžbu a spalování uhlí zakázali. Docela preskriptivní, nemyslíte?

Viz článek „Vedeme džihád proti globálnímu oteplování

HANSENMADSCIENTIST.jpg

(Hansena odvádí policie. Scientific American)

HANS JOACHIM SCHELLNHUBER (PIK, WGBU)

Klimatický poradce německé kancléřky a šéf Potsdamského ústavu pro dopady klimatických změn je sám přímo autorem politického programu „Velké transformace“, který navrhuje regulace. Navrhuje zavedení uhlíkových kvót na spotřebu pro každého občana. To je ještě horší než uhlíková daň. Tento člověk je i klimatickým poradcem EU.

Jejich velice program: Nach Kopenhagen: Neue Strategie zur Realisierung des 2°max Klimazieles“ (PIK Report 116)

Viz článek: „66 let po válce němečtí vědci znovu volají po diktatuře“.

JAN HOLLAN (CZECHGLOBE)

Pan Hollan byl vybrán za mluvčího českého klimatologického ústavu CzechGlobe. Pracuje v oddělení PR, tedy oddělení mediální propagace ústavu.

V Ekolistu s ním vyšlo interview s prášilovským názvem „Klimatické změny postupují rychleji než kdo čekal“. Zde odmítá adaptaci na změny klimatu jako věc nedostatečnou a radí naopak bojovat s uhlíkem: „Evropa musí být schopná v tomto století dosáhnout nulové emise. Ale nemůže to být jen Evropa, ale musí to být i další bohaté země. Ty musí ukázat, že tudy jde cesta vývoje, která je žádoucí, že se to daří. Bohaté státy musí jít příkladem, nemohou říkat, že něco udělají až začne něco dělat Čína.“

Musí. Nemůže. Musí. Docela preskriptivní, že?

Nebo: „Evropa ale musí jít příkladem, bez toho to nejde. Samozřejmě kdybychom snížili jenom české emise, tak to nestačí. Ale jde o náš morální závazek.“ Zase jsme u teologie místo u deskripce klimatického systému.

Proč si CzechGlobe vybral do svého čela zrovna pana Hollana? Protože za ním stojí kus odvedené práce. Přeložil do češtiny řadu alarmistických textů a je podepsán také pod programem „Chytrá energie“, který zveřejnili čeští ekoaktivisté pod vedením Hnutí Duha. Chytrá energie přináší různé návrhy včetně politického programu regulací. Součástí má být ukončení provozu jaderných elektráren do poloviny století. Docela preskriptivní, ne?

Jestliže s těmito alarmistickými postoji CzechGlobe nesouhlasí, proč si zvolili pana Hollana za svého mluvčího? Analogie: Zvolil by si například pravicový konzervativní think-tank za svého mluvčího levicového anarchistu?

TO NEJSOU KLIMATOLOGOVÉ?

L. Metelka v článku „Racionálně o globálním oteplování – po druhé“ (2007) píše: „Neznám u nás žádného klimatologa-alarmistu a ani ve světě by se jich moc nenašlo.“ K tomu dodávám: Ano, je možné, že klimatologů-alarmistů třeba není moc. Jsou jenom ve vašem čele.

Dále pan Metelka píše: „Pokud by totiž nějaký klimatolog zastával alarmistické pozice podle definice prof.Kutílka, přestal by být klimatologem a stal by se - politikem. Klimatolog se totiž věnuje problému z odborného hlediska a nikoli z hlediska politického.“

Proč si tedy klimatologové do svého čela volí politiky místo klimatologů? Dokud tito političtí aktivisté jsou představiteli klimatologické obce, pak má klimatologie problém.

Problém nestačí vyřešit slovní hříčkou: "Žádný klimatolog se nikdy ničeho zlého nedopustil. Protože kdo něco zlého provedl, není skutečný klimatolog." Nebo jiná verze: "Žádný policista na světě nebere úplatky. Když někdo bere, je kriminálník a ne policista."

TI LIDÉ NEMLUVÍ ZA KLIMATOLOGY?

Někdy to vypadá, ze klimatologové jsou samostatná lobbistická skupina s vlastním politickým programem (The Cause). Někdo třeba bude chtít tvrdit, že výše uvedení aktivisté mluví jen soukromě sami za sebe. Vědí to ale také politici, kteří poslouchají jejich rady? Jak má politik poznat, kdy klimatický papaláš mluví jako oficiální osoba a kdy jako soukromá osoba?

Vedoucí představitelé klimatologické obce prokazatelně prosazují uhlíkovou daň. Pokud někdo chce tvrdit, že to není názor klimatologů obecně, ale jen jejich šéfů, kteří mluví jen sami za sebe, rád bych tomu věřil. To ale musíte DOKÁZAT!

Uvedu příklad. Když objevitel DNA profesor Watson pronesl údajně rasistické výroky o intelektu Afričanů, jeho ústav nelenil a ihned se cpal do médií s deklarací, že toto rozhodně není stanovisko ústavu (viz). Dokonce šli tak daleko, že ho degradovali. Tak bylo politikům hned zřejmé, že šlo jen o jeho osobní názor a ne o oficiální stanovisko oboru/ústavu.

Nevšiml jsem si, že by se výše uvedené klimatologické instituce distancovaly od skandálních politických výroků Pachauriho, Hansena, Schellnhubera, Hollana apod nebo že by tito byli za své výroky kázeňsky řešeni. Pachauri dodnes nebyl propuštěn. Nelze tedy nijak DOKÁZAT tezi, že šlo jen o jejich soukromé názory a že nemluvili jménem institucí, které zastupují.

Kdo mlčí, souhlasí.

Mrzí klimatology, že jim veřejnost vyčítá zavedení zdražování a uhlíkové daně? Snadná pomoc. Pokud klimatologové nesouhlasí s alarmisty, kteří dělají jejich oboru špatné jméno, měli by se od nich jasně a zřetelně distancovat. Měli by protestovat proti alarmistické politizaci svého oboru. Třeba tak jako to dokázal Petr Chýlek z Los Alamos svým známým „otevřeným dopisem“. Kdyby česká klimatologická obec jasně deklarovala, že nechce mít už nic společného s IPCC a Pachaurim, byl by to hezký začátek. Jen tak bude každému jasné, že klimatologové stojí na straně občanů.

Reference:

(Tento článek je inspirován článkem Donna Laframboise: Pachauri’s Cause. Noconsensus 21.června 2011 )

Western lifestyle unsustainable, says climate expert Rajendra Pachauri. The Observer 29.listopadu 2009

Gabriele Walker. Newsmaker of the year: Rajendra Pachauri. Nature News 19.prosince 2007

Pachauriho projev na zahájení COP 14 v Poznani v prosinci 2008

A Conversation with Nobel Prize Winner Rajendra Pachauri. Environment 360, 3.června 2008

UN says eat less meat to curb global warming. Observer 7. září 2008

IPCC Official: “Climate Policy Is Redistributing The World's Wealth. GWPF (Překlad z Neuer Züricher Zeitung). 18.listopad 2010 (rozhovor s Edenhoferem, kde vyzývá k přerozdělování světového majetku)

Jan Hollan: Změny klimatu postupují rychleji, než kdo čekal. Ekolist 19.dubna 2011

Cahal Milmo. Fury at DNA pioneer's theory: Africans are less intelligent than Westerners.The Independent 17. října 2007

Lab suspends DNA pioneer Watson. BBC 19. řijna 2007

Thomas Fuller. Bjorn Lomborg and Global Warming. Examiner 6 May 2009 (link)

============

Více na www.klimaskeptik.cz

Diskutovat k článku můžete na http://www.klimaskeptik.cz/diskuse/nase-forum/

Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 16.8.2011 10:00 | karma článku: 27.06 | přečteno: 1427x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Konec prokrastinace a kritického myšlení

Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.

29.1.2020 v 10:33 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 1700 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 43.00 | Přečteno: 3538 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zpráva o stavu planety deset let od Climategate

Deset let od aféry Climategate klima rozděluje společnost více než kdy dříve. Zatímco záškoláci a duševně postižená holčička dělají symbolická gesta, obyčejní lidé demonstrují v ulicích proti zelenému zdražování.

13.11.2019 v 10:37 | Karma článku: 40.06 | Přečteno: 1854 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Rebelie proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání"

Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.

11.10.2019 v 9:23 | Karma článku: 36.71 | Přečteno: 1463 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Karel Ábelovský

Wokno do jinam - aneb kterak jsem neuspěl s "karanténou"

... zákaz vycházení, povinnost nosit roušku a další koronavirová opatření, jako sdružování se navzájem, mají moje psina i kočka na praku; hrozně nezodpovědná zvířata! Navíc odmítají žrát každá zvlášť a doslova žebroní o společnou

1.4.2020 v 23:30 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 286 | Diskuse

Zdenek Jandejsek

Zemědělské minimum pro „zelené teroristy“ dnes o hospodaření v krajině z pohledu ekologie

Velká část „zelených teroristů“ mluví o nutnosti snižování živočišné výroby z důvodu velké uhlíkové stopy. Domnívám se, že to neplatí pro Českou republiku, protože v sousedním Německu je intenzita výroby 2,5 až 5 krát vyšší...

17.3.2020 v 17:36 | Karma článku: 25.09 | Přečteno: 598 | Diskuse

Zdenek Jandejsek

Zemědělské a potravinářské minimum pro „zelené teroristy“ dnes o soběstačnosti

Když hodnotím české zemědělství z pohledu dosahovaných výsledků v užitkovosti a chovu jednotlivých druhů a kategorií zvířat, můžu konstatovat, že je na velmi vysoké úrovni. Skutečně patříme v rámci EU mezi ty nejúspěšnější země.

16.3.2020 v 18:02 | Karma článku: 26.24 | Přečteno: 793 | Diskuse

Dušan Póč

Spalovna podruhé. Tentokrát dávající smysl

Ukázalo se, že také uvnitř vsetínské radnice se mohou zrodit skvělé nápady. Asi se najdou ti, kteří mi nebudou věřit, že to myslím vážně. Ale já to opravdu ironicky nemyslím. To mně se líbící vnuknutí nese název spalovna...

16.3.2020 v 11:32 | Karma článku: 10.59 | Přečteno: 291 |

Jan Provazník

Koronavirus – trest boží?

Někteří lidé zejména v silně katolicky orientovaných zemích mají tendenci vnímat současné problémy spojené s virovou pandemií jako jakýsi trest shůry za naše „hříchy“.

15.3.2020 v 22:11 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 382 | Diskuse
Počet článků 389 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2791

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...