Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Climategate: Vědci odsouzeni, jejich mediální poradce zatčen

18. 07. 2011 9:45:56
Tzv. očištění klimatologů v aféře Climategate byla mediální hra najaté PR agentury. Autor této tajné operace je namočen i do skandálu s odposlechy v bulvárním týdeníku News of the World.

Asi jste viděli ty titulky o nejnovějším skandálu:

Naposledy vyšel list News of the World. CT24.

Britský bulvár News of the World kvůli odposlechům končí. České noviny

Novináři Murdochova bulvárního týdeníku News of the World prováděli ilegální odposlechy politiků, královské rodiny i obětí trestných činů. Noviny kvůli skandálu po 168 letech končí. Policie zatkla Neila Wallise, který byl v inkriminované době zástupcem šéfredaktora.

VRÁNA K VRÁNĚ SEDÁ

Wallis je ale namočený i v Climategate. Právě tohoto bulvárního novináře zapleteného do ilegálních odposlechů si klimatologové najali, aby jim pomohl ututlat jejich skandál. Zvláštní volba. Možná soudili, že takový člověk z polosvěta bude mít pochopení pro jejich obcházení zákona.

Neil Wallis nastoupil do bulvárního týdeníku News of the World v 2003 jako zástupce šéfredaktora, kterým byl tehdy Andy Coulson. V roce 2005 prasklo, že jejich reportér Clive Goodman odposlouchával členy královské rodiny. Redakce se vymlouvala, že prý jednal na vlastní pěst. Pak se ale ukázalo, že odposlechů bylo více. Coulson kvůli skandálu v lednu 2007 odstoupil a Wallis usedl na jeho místo.

Coulson ale ani po svém odstoupení netrpěl – britský premiér Cameron si ho najal jako svého mediálního poradce! Stačilo mu Andyho slovo, že s odposlechy neměl nic společného. Odposlechový skandál ostatně vyšuměl do ztracena, což může souviset i s tím, že Wallis pracoval jako mediální poradce pro policii (sic).

Wallis z News of the World odešel v říjnu 2009. Nastoupil do prestižní mediální agentury Outside Organisation, které šéfuje mediální guru Alan Edwards. Sotva nastoupil, byla mu svěřena důležitá zakázka. Vyluxovat Climategate.

Mediální poradce klimatologů OSN: Bulvární novináNeil Wallis přezdívaný pro svou neurvalost jako Vlčák či Vlkodlak (Wolfman) (FOTO)

PŘÍSNĚ TAJNÁ OPERACE KLIMATOLOGŮ

Velmi výmluvný je článek, který o Outside Organisation vyšel v magazínu Music Week 25.září 2010. Edwards projednou neudržel jazyk za zuby:

Neříkejte to konspiračním teoretikům. Ale za pohřbem Michaela Jacksona, za aférou Climategate i objevením Naomi Campbell u soudu Charlese Taylora v Haagu stojí jediná PR agentura. Ale nejde o tajemné světové spiknutí, prostě jen výsledek sítě dobrých kontaktů, skvělého plánování a precizní realizace od mistra propagandy (PR arts).

Edwardsova PR agentura pomáhala utvářet image a kariéru hvězd jako Rolling Stones, Dawid Bowie, Spice Girls a dalších.

Méně vidět už je jejich práce v korporátní sféře, kde její aktivity jsou zpravidla více utajené (rather more covert). „S řadou věcí, které děláme, se nikde nechlubíme,“ říká Edwards, kterého povolala Universita ve Východní Anglii, když propukla aféra Climategate. „Bylo to opravdu zajímavé. Jedná se o vysoké kruhy, takže my pracujeme tiše v pozadí (in the background).“

Zakázku „Climategate“ (Climategate job) pro Universitu ve Východní Anglii dostal na starosti Wallis. Outside Organisation byla najata, aby pomohla klimatologům CRU hájit se proti obviněním z porušení vědecké etiky.

„Přišli za námi a řekli: Máme tu velký problém – tisk nás trhá na kusy... Potřebovali někoho, kdo má vlivné kontakty (heavyweight contacts) a kdo by přijel a vyřešil to. A už příští týden jsme dostali na titulní stránky jejich verzi příběhu.“

Je trochu děsivé, že si někdo může pomocí peněz a vlivných kontaktů koupit média. Kolik peněz a vlivných známých bych musel mít já, abych dostal své vidění Climategate na titulní stránky novin?

Mluvčí university přiznává: „Vicekancléř university po nedovoleném zveřejnění e-mailů CRU hledal poradenství v komunikačních otázkách od velké PR firmy. Tato firma nám k tomuto účelu přidělila Neila Wallise.“ (zdroj)

Bylo to přirozené partnerství. Přizvat si agenturu, která má v popisu práce vytvářet iluze a inscenovat divadelní show. Vždyť i klimatologové pracují se "scénáři".

ZAPLACENÁ MYSTIFIKAČNÍ PROFI PR KAMPAŇ

Nedávno Al Gore v „Rolling Stone“ otiskl článek „Climate of Denial“, kde opakuje starou konspirační fantasmagorii, že prý za šíření názorů nevěřících může masivní mediální kampaň placená ďábelskými ropnými korporacemi.

A realita? Články klimaskeptiků o Climategate vytvářejí neplacení dobrovolníci jako McIntyre, Watts nebo Kremlík. Tak jako někdo ve volném čase chodí na ryby nebo sbírá známky, někdo prostě dělá novinařinu. Naproti tomu články alarmistů o Climategate navrhuje na objednávku za těžké peníze elitní profi PR agentura! Kolik za zametení Climategate pod koberec asi Vlčák Wallis od hokejkového týmu dostal?

Zajímá vás, jaké fígly asi Wallis klimatologům poradil? Soudím, že to zřejmě byl právě on, kdo vymyslel plán se zinscenovaným vyšetřováním. Na klimatology je to totiž moc chytré.

Universita zinscenuje vlastní vyšetřování a sama jmenuje své vyšetřovatele z řad loajálních kádrů (Oxburgova komise, Muir Russelova komise). Russelova komise ačkoli není nezávislá (jmenovali ji sami obžalovaní), si dá termín "nezávislé vyšetřování" přímo do svého oficiálního názvu. Připomíná to takové ty černé kabelky, na kterých je napsáno "Pink Bag".

russel.jpg

(Novináři jsou z obliga: "To je nedorozumění. Netvrdili jsme, že to vyšetřování bylo opravdu nezávislé. Jen že se tak jmenuje.")

Tyto komise nemají nic doopravdy vyšetřovat. Ne. Smyslem celé operace je pouze vyprodukovat tiskové prohlášení, že „nezávislé vyšetřování klimatology očistilo“. Říká se tomu anglicky „a PR stunt“. Tedy „divadélko pro novináře“.

Wallis má vlivné kontakty (heavyweight contacts) a tak dokáže zajistit, aby novináři v klíčových médiích tyto objednané tiskové zprávy přetiskli bez odmlouvání a aniž by kladli nepříjemné otázky. Navíc si dovedu představit, že kdyby se někdo nechtěl do habaďůry zapojit, Vlkodlak by mohl ukázat zuby a vytáhnout na ně nějaké odposlechy.

O sekundární a zahraniční média není třeba se starat. Ta mají zavedený zvyk zprávy z klíčových světových médií (jako je AP, Reuters, BBC) přebírat bez dalšího zkoumání. Jenom zprávu přeloží a nijak si ji neověřují. Předpokládají, že zpráva byla prověřena už v BBC, Reuters atp.

A sázka na důvěrivost žurnalistů vyšla. Dva příklady:

- Jiří Jeřábek: Poslední tečka za Climategate. E15 1.9.2010

- Martin Uhlíř: Neostrá hranice. Respekt, duben 2010

Klimatologům se Wallis za ty peníze fakt vyplatil.

Jenže tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Šibal nakonec dojede třeba na nějakou úplně jinou kauzu tak jako Al Capona nakonec dostali za nezaplacené daně. V červenci 2011 byl znovu otevřen případ s odposlechy News of the World. Ukazuje se, že odposlechy byly rozsáhlejší, než se myslelo. Willis byl zatčen a doufám, že ho policie vyslechne i ve věci Climategate.

KLIMATOLOGOVÉ ODSOUZENI

Že očištění klimatologů bylo jen divadlo a zinscenovaný mediální podvod, to dosvědčuje i rozsudek, který v červenci 2011 vydal britský Úřad pro právo na informace (Information Commissioner’s Office).

Ten po více jak ročním vyšetřování rozhodl, že klimatologové v případu Jones vs Jones jednali protizákonně, když utajovali data o grafech globálních teplot CRUTEM. Šlo o případ, kdy klimatolog Phil Jones z CRU odmítl vydat data profesoru Jonathanu Jonesovi z Oxfordské University. Ten se odvolal k ICO, protože bez přístupu k datům nelze vědecky bádat. Chtěl ověřit, zda údaje o globálním oteplování jsou správně.

Klimatologové se vymlouvali, že data nedali a nedají, protože...

  • s 6 – “tyto informace byly veřejně dostupné odjinud”
  • s 12(5)(a) – “ohrozilo by to mezinárodní vztahy, obranu, národní bezpečnost či veřejnou bezpečnost.”
  • s 12(5)(c) – “ohrozilo by to práva duševního vlastnictví”
  • s 12(5)(f) – “ohrozilo by to zájmy osob, které data poskytly”

Všechny tyto výmluvy rozsudek ICO výslovně zamítl! Rád to slyším, protože podobné výmluvy jsme slyšeli i od některých českých obhájců hokejkového týmu.

Právě utajování omlouvané těmito výmluvami bylo důvodem, proč kdosi hacknul a zveřejnil skandální pracovní e-maily klimatologů OSN (tzv. aféra Climategate). Šéf klimatologů Phil Jones v jednom e-mailu dokonce vyhrožuje, že data raději zničí, než by je někomu ukázal. Vznikl tím dojem, že ta data jsou tak chatrná, že nesnesou denního světla.

Rozsudek ICO nařizuje klimatologům zveřejnit požadovaná data do 35 dnů. „Pokud klimatologové neuposlechnou, ICO předloží celou záležitost Nejvyššímu soudu dle paragrafu 54 zákona a mohou být stíháni pro pohrdání soudem.“

Úřad pro právo na informace rozhoduje o právu na tento typ informací na základě Aarhuské úmluvy, která zaručuje občanům právo na informace o životním prostředí, tedy i o globálních teplotách. Ironií je, že tuto úmluvu si vynutili environmentalisté. Nikdy by se nenadáli, že se obrátí proti nim.

Tak končí mýtus o očištění klimatologů. Jsem nyní zvědav, jestli naši novináři a klimatologové uznají svoji chybu, že naletěli zaplacené mystifikační kampani jedné PR agentury.

Reference:

Adam Woods. Public Image LTD. Music Week 25.9.2011

Arrested ex-News of the World executive Neil Wallis worked for Met. Guardian 14. července 2011

Neil Wallis to leave News of the World. Guardian 1.května 2009

David Cameron finally turns on Andy Coulson. The Independent. 14. července 2011

Přelomový rozsudek v Climategate: Klimatologové musejí vydat data. Klimaskeptik.cz 3. července 2011

Text rozsudku ICO: PDF

S. McIntyre. Covert” Operations by East Anglia’s CRU. Climateaudit 14. července 2011

Ex-News of the World man advised UEA over ‘climategate’. EDP24. 16.července 2011

Mobil zavražděné dívky přivodil pád týdeníku News of the World. Blesk. 10.7.2011

Na firemním webu http://outside-org.co.uk/ je Wallis uveden jako jeden z 8 hlavních manažerů

================

Více na www.klimaskeptik.cz

http://www.klimaskeptik.cz/diskuse/nase-forum/

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 18.7.2011 9:45 | karma článku: 33.98 | přečteno: 2723x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 539 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 32.10 | Přečteno: 992 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 971 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 897 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

V něčem se Kazachstán podobá České republice

Před nedávnem jsem byl účastníkem energetického a ekologického semináře v kazachstánské Karagandě a rád bych sdílel některé skutečnosti česko-kazašských podobností.

5.12.2022 v 12:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Milan Smutný

Česko se solidárně s Německem vydává na cestu energetické sebevraždy

Jásot solárních lobbistů v ČR od 24.11. nabývá podobu euforie. Pod tlakem ideologické unijní politiky Green Deal se také česká energetika vydává na cestu zničující německé Energiewende se slepou sázkou na občasné zdroje energie.

29.11.2022 v 7:00 | Karma článku: 39.25 | Přečteno: 1398 | Diskuse

Helena Herynková

Příroda je tak velká jako její nejmenší stvoření

Jsou fascinující, jsou užiteční, i když si to o nich často nemyslíme. A je jich opravdu hodně. Přesvědčte se o tom, že naše planeta je skutečně planetou hmyzu.

27.11.2022 v 20:15 | Karma článku: 5.15 | Přečteno: 79 | Diskuse

Barbora Vomáčková

Prokoukla Evropa ekologické aktivisty?

Dokud klimatičtí aktivisté nelegálně vnikali do uhelných dolů či elektráren, byli všichni v klidu, dokonce jim řada politiků fandila. Když začali ničit obrazy a blokovat silnice včetně průjezdu sanitek, najednou se mnozí probudili

24.11.2022 v 10:59 | Karma článku: 46.24 | Přečteno: 7459 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Zelený tunel

Zhruba stovka měst ze zemí EU se před časem zavázala, že do roku 2030 dosáhnou tzv. „uhlíkové neutrality“. Ovšem poté, co „dozněl potlesk na otevřené scéně“ a svoje plány začaly uvádět v život, přišla srážka s realitou.

24.11.2022 v 9:01 | Karma článku: 43.28 | Přečteno: 2610 | Diskuse
Počet článků 402 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2782

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...