Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Desetiletí klimatických extrémů a poruchy klimatu

13. 06. 2011 10:00:16
Naši předkové tomu říkali „počasí“. Dnes se tomu samému říká klimatické extrémy nebo poruchy klimatu. Brzy se zřejmě za poruchy klimatu bude označovat i jaro, léto, podzim a zima.

V květnu 2011 hned pár dnů po sobě dva pracovníci zbrusu novéno klimatického ústavu CzechGlobe vydali články na téma „klimatických extrémů přibývá“. Pan Ač uvedl článek „Klimatická změna a extrémy počasí“ a pan Tolasz zase text „Desetiletí extrémů skončilo – Jaké bude to další?

Nechci, aby to vypadalo, že jsem si na pana Tolasze nějak zasedl, ale prostě musím reagovat. Doufám, že mi to odpustí a nebude to brát osobně.

V článku nám autor předčítá z publikace Weather extremes in a changing climate: Hindsight on foresight, WMO No. 1075), na kterou prý narazil na 16. kongresu Světové meteorologické organizace.

Bohužel, v éře alarmismu nemůžete věřit ani papíru, který pochází „z vyšších kruhů“. Takže bych příště při citování doporučoval větší obezřetnost.

Vysvětlím to na jednom příkladu. RT píše: „Rovněž tak i Austrálie byla postižena největšími záplavami za 50 let.“ To jsem komentoval už v článku „Jsou australské povodně rekordní?“ Graf níže hovoří za vše.

Brisbane.jpg

Proč zrovna 50 let? Useknout křivku tak, aby ukazovala jen posledních 50 let je poněkud nešťastná volba. Autor tak totiž znovu riskuje, že ho někdo bude podezřívat z účelového kouzlení s grafy ve stylu „hide the decline“ nebo z toho, že alarmistickým trikům naletěl.

Když totiž u australských povodní ukážeme delší období než jen 50 let, pak se jakýkoli dojem extrémnosti dnešních údajných klimatických „extrémů“ vytratí.

Pan Ač k tomu dodává „Najdrahšia katastrofa v histórii Austrálie, ktorá podľa odhadov spôsobila škody za 30 miliárd dolárov“.“ Jenže nárůst finančních škod je způsoben jen tím, že lidí je více a jsou bohatší, to by panu Ačovi řekla každá pojišťovna. Kde dříve stál jeden dům, tam jsou dnes dva a jsou nacpané elektronikou. Kolik lidí mělo před 40 lety HD televizor, video, počítač a playstation?

RT píše: „Pravda, je to pouze 10 let, které nemusí vypovídat téměř o ničem.“ S tím musím souhlasit, opravdu to o ničem nevypovídá. V tom případě vzniká otázka, jaký byl smysl článku?

Vytrhnout deset let z historického kontextu bylo nešťastné. V laikovi to může vyvolat dojem, že klimatické extrémy jsou snad něco nového.

Někdo by mohl pana Tolasze podezřívat, že snad chtěl svým textem podpořit názory lidí jako je Obamův poradce John Holdren či alarmista Joe Romm z Climate Progress, kteří razí názor, že to co se nyní děje už není běžná klimatická změna ale "globální poruchy klimatu" (climate disruption) nebo "podivné chování klimatu" (global weirding)? To je ovšem kontroverzní pojem, protože jedním z významů slova "weird" je také "čarovný, nadpřirozený". To je to, co nám chtějí říci?

Joe Romm:Climate disruption caused by global warming driven by human emissions of greenhouse gases

Joe Romm: Is global weirding here?

Romm a Holdren však postrádají historickou paměť. Neuvědomují si, že počasí lidem připadalo divné, nadpřirozené či nepřirozené vždycky.

Příklad: V malé době ledové, "se změny klimatu promítly na celé planetě a krupobití začala být častější. Známá je bouře, která zasáhla 3.srpna 1562 prakticky celou Střední Evropu. Nastala tma v pravé poledne a bouře ničila domy, úrodu i vinice, zabíjela ptáky i dobytek na tisících čtverečních kilometrů. Šlo o tak ničivou slu, že zbožní lidě věřili, že nastává Poslední Soud. Následoval hladomor a následná migrace chudých napříč kontinentem... Tyto výkyvy počasí se jevily tak mimořádné, že byly pokládány za nadpřirozené (unnatural)." (Promode Kant. The Witch Hunt of the Little Ice Age)

I v 16.století existovaly názory, že podivné poruchy klimatu jsou antropogenního původu. Byly kladeny za vinu lidem (tzv. hon na čarodějnice). Co bylo příčinou těchto poruch klimatu, když hladiny CO2 tehdy byly na bezpečné preindustriální úrovni? A nemůže to samé "cosi" být příčinou i dnes?

Jelikož se v nadpise RT ptá „jaké bude to další desetiletí“, mohu ho ubezpečit, že i to příští bude desetiletím extrémů. Ono totiž prakticky každé desetiletí v dějinách je desetiletím klimatických extrémů. Klimatické extrémy – lidově řečeno „počasí“ – jsou totiž neodmyslitelná součást atmosféry.

Schválně jestli poznáte, z jaké doby pochází následující citace:

„V Africe sucho pokračuje už šestým rokem za sebou a strašným způsobem zvyšuje počet obětí hladomoru. Rekordní deště v částech USA, Pákistánu a Japonska způsobily jedny z nejhorších záplav za stovky let. V obilném pásu Kanady nezvykle chladné a deštivé jaro způsobilo zpoždění sadby a může přinést zklamání velmi nízké úrody. Naproti tomu deštivá Británie trpěla několik uplynulých jar nezvyklými suchy. Série nezvykle chladných zim sevřela americký daleký západ, zatímco Nová Anglie a severní Evropa zažila nejmírnější zimy, jaké kdo pamatuje. Tváří v tvář bizardnímu a nepředvídatelnému chování počasí v uplynulých letech stále větší počet vědců začíná mít podezření, že tyto zdánlivě protichůdné meteorologické fluktuace jsou ve skutečnosti součástí globálního klimatického rozvratu.“

Uhodli jste?

Je to citace z článku Another Ice Age?“ v magazínu „Time“ 1974 a je to o hrozbě globálního... ochlazování. Je to hotová záhada, že? Tehdy totiž hladiny CO2 byly hluboko pod hladinou 350 ppm, jejíž překročení dle Hansena a McKibbena prý znamená zhroucení klimatu. Jak je tedy možné, že i tehdy byly klimatické poruchy?

====================

Více na www.klimaskeptik.cz

Diskutujte na http://www.klimaskeptik.cz/diskuse/nase-forum/

(narozdíl o iDnes, zde může diskutovat každý i bez registrace)

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 13.6.2011 10:00 | karma článku: 32.40 | přečteno: 2161x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 539 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 32.10 | Přečteno: 992 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 971 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 897 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smutný

Česko se solidárně s Německem vydává na cestu energetické sebevraždy

Jásot solárních lobbistů v ČR od 24.11. nabývá podobu euforie. Pod tlakem ideologické unijní politiky Green Deal se také česká energetika vydává na cestu zničující německé Energiewende se slepou sázkou na občasné zdroje energie.

29.11.2022 v 7:00 | Karma článku: 39.25 | Přečteno: 1398 | Diskuse

Helena Herynková

Příroda je tak velká jako její nejmenší stvoření

Jsou fascinující, jsou užiteční, i když si to o nich často nemyslíme. A je jich opravdu hodně. Přesvědčte se o tom, že naše planeta je skutečně planetou hmyzu.

27.11.2022 v 20:15 | Karma článku: 5.15 | Přečteno: 79 | Diskuse

Barbora Vomáčková

Prokoukla Evropa ekologické aktivisty?

Dokud klimatičtí aktivisté nelegálně vnikali do uhelných dolů či elektráren, byli všichni v klidu, dokonce jim řada politiků fandila. Když začali ničit obrazy a blokovat silnice včetně průjezdu sanitek, najednou se mnozí probudili

24.11.2022 v 10:59 | Karma článku: 46.24 | Přečteno: 7455 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Zelený tunel

Zhruba stovka měst ze zemí EU se před časem zavázala, že do roku 2030 dosáhnou tzv. „uhlíkové neutrality“. Ovšem poté, co „dozněl potlesk na otevřené scéně“ a svoje plány začaly uvádět v život, přišla srážka s realitou.

24.11.2022 v 9:01 | Karma článku: 43.28 | Přečteno: 2610 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Se Zeleným údělem jako kůl v plotě

Konference OSN o změně klimatu v Šarm aš-Šajchu (COP 27) ukázala, že EU stojí se svými přepjatými klimatickými ambicemi ve světě osamocená. Radikální Green Deal jako příklad netáhne. Potáhne ovšem Unii ve světové konkurenci dolů.

22.11.2022 v 16:14 | Karma článku: 34.67 | Přečteno: 952 | Diskuse
Počet článků 402 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2782

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...