Pátek 13. prosince 2019, svátek má Lucie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 13. prosince 2019 Lucie

Bankrot Kalifornie aneb Terminátorův den zúčtování

18. 04. 2011 9:45:01
Kalifornie chtěla jít příkladem v eko-politice. Výsledek? Osmá nejbohatší ekonomika světa krachuje. Prchají odtud i ekologické firmy. Po guvernéru Schwarzeneggerovi zbyla spálená země.

Vlastně je to smutné. Utopické sny o multikulturní harmonické společnosti, levných ekologických energiích a sociální spravedlnosti pro všechny končí krachem. Po kolikáté už? Je to předobraz toho, co čeká Evropskou unii?

ZLATÁ ZEMĚ

Někdejší špičkový kulturista a později hollywoodská hvězda Arnold Schwarzenegger se v roce 2003 stal guvernérem nejlidnatějšího státu Mexika, totiž USA. Z 38 milionů obyvatel Kalifornie tvoří cca 40% Hispánci.

Na přelomu roku 2010 a 2011 Arnold ve funkci skončil, je tedy vhodná chvíle na malé ohlédnutí.

Kalifornský státní dluh se za dobu Arnoldova vládnutí (2003-2011) téměř ztrojnásobil (viz). Voliči a levicoví Demokraté ovládající místní kongres odmítli úsporná opatření. V roce 2009 ratingová agentura Moody’s dala Kalifornii nejhorší známku z 50 států USA – to značí nízkou schopnost státu splácet své dluhy (viz). Je otázka, jak dlouho ještě si bude Kalifornie moci ponechat svou přezdívku „The Golden State“, zlatá země.

Kalifornie často stanoví nový trend. I nyní vidíme, že Obamova politika kráčí v Arnoldových šlépějích. Krizi řešil tím, že do oživení ekonomiky pumpuje vypůjčené peníze na dluh. Zatímco ČR má zadluženost ve výši třetiny HDP (viz), v USA je to prakticky 90% HDP.

Tohle má být pilíř kapitalistického tábora?

Debt.jpg

(Americký státní dluh dnes činí 90% HDP – jako za druhé světové války. zdroj)

Doposud byl kalifornský stát velmi štědrý (viz). Žili si tu nad poměry. Nyní ale přišel čas zúčtování (The Judgment Day). V Kalifornii už nejsou peníze na nic. Kupříkladu státním zaměstnancům bylo nařízeno brát si neplacené volno. Není na výplaty.

Kalifornie nemá peníze ani na vybudování nových věznic (na vězeňství jde 10% rozpočtu). Přitom vězňů od roku 1990 přibylo o 80% a v budovách je dvojnásobek vězňů (2/3 vězňů jsou černoši a Hispánci), než na jaké byly navrženy. Dle rozhodnutí soudu z roku 2009 jsou tak přeplněné věznice nehumánní (zdroj), takže 50 tisíc vězňů má být do roku 2012 předčasně propuštěno. Občané se jistě na návrat svých milých sousedů z lapáku již těší.

KALIFORNSKÝ AL GORE

U Arnolda vidíme totéž, co v EU. Protože skutečné problémy (zadluženost, imigrace) řešit neumí, tak odvádějí pozornost jinam. K pseudoproblémům, které si vymyslí. A zatímco si hrají na písečku fiktivních problémů, ty skutečné zatím bez povšimnutí narůstají do obludných rozměrů.

A tak Arnold utekl k tématu globálního oteplování. Začal si budovat image nejzelenějšího politika a dnes je jakýmsi nástupcem Al Gora. Pravicovou politiku hodil za hlavu, posunul se do „středu“ k tzv. nepolitické politice.

V roce 2005 řekl (viz) se svým árijským přízvukem: "Říkám, že debata skončila. Máme vědu. A víme, že jednat musíme ihned." ("I say the debate is over. We have the science. We see the threat. And we know the time for action is now"").

V roce 2006 Arnold prosadil zákon AB 32 o globálním oteplování (California Global Warming Solutions Act). Kalifornie je prvním státem USA, který má takový cap-n-trade zákon. Na federální úrovni takový zákon díky bohu neprošel. Co to znamená? Od 1.ledna 2012 mají na firmy v Kalifornii dopadnout limity emisí skleníkových plynů. Kdo limity překročí, bude trestán.

Krom toho Arnold zavedl řadu dalších zelených regulací a zákazů, papírování a daní. Terminátor nemá slitování - firmy zápasící o život uprostřed hospodářské Krize ještě dorazí, místo aby jim pomohl.

Podnikatelé hlasují nohama. Odcházejí. Kalifornii nyní opouštějí firmy nejrychleji od spuštění specializovaného systému, který už dva roky pohyby firem sleduje. Jen od 1. ledna do 15.dubna 2011 proběhlo celkem 70 odchodů (deinvestment).

A bude hůře. Počátkem dubna 2011 nový guvernér Kalifornie Brown (Schwarzeneggerův nástupce) podepsal zákon SBX 1 2, který nařizuje, aby do roku 2020 třetina elektřiny v kalifornské síti byla vyráběna z drahých obnovitelných zdrojů. Brown tak činí totéž, co chce udělat EU – zvýšit svůj stachanovský závazek z 20 procent na 30 procent.

Firmy tedy nyní mohou očekávat nárůst cen elektřiny o dalších 19% a v některých místech dokonce více (v Los Angeles zdražení o 74%). Přitom už dnes kalifornské firmy platí o 50% více za elektřinu než firmy z jiných států.

Mimochodem, už před Arnoldovým nástupem Kalifornie prožila masivní výpadky elektřiny. Jedním z důvodů je, že v roce 1976 Kalifornie zakázala výstavbu nových jaderných elektráren. Takže je závislá na dovozu energie z jiných států.

ZELENÉ FIRMY PRCHAJÍ PŘED ZELENÝMI REGULACEMI

Brown při podpisování nového eko-zákona řekl: “Tento zákon přinese Kalifornii mnoho výhod. Bude stimulovat rozvoj zelených technologií a vytvoří desítky tisíc nových pracovních míst...”

A realita?

Mě osobně připadlo ironické, že z Kalifornie prchají i „zelené“ firmy jako třeba AQT Solar, která vyrábí solární panely. A stěhuje se ze Sunnywale (Kalifornie) do Blythewood (Jižní Karolína). Pracovní místa z Kalifornie mizí, pane Browne.

Jiným příkladem je firma Solar Millenium, mezinárodní energetický gigant, který tváří v tvář ekologickým regulacím rezignoval a odvolal svůj plán vybudovat v Ridgecrest (Kalifornia) rozsáhlou solární elektrárnu.

Jiným příkladem je SoloPower Inc., jejíž šéf Peter Kesser říká „Vždy jsme chtěli mít sídlo tady v Silicon Valley a i výzkum měl být tady. Ale když jsme si to spočítali a porozhlédli se jinde v USA i v cizině, zalíbily se nám podmínky v Oregonu.“

ZNÁMÁ JMÉNA ODCHÁZEJÍ

Nejsou to jen eko-firmy, kdo jde pryč. Kalifornie bývala místem, které láká špičkové firmy. Proto právě v Kalifornii má hlavní stan tolik nadnárodních společností, které znáte ze svého života. Nyní ale z Kalifornie pozvolna odcházejí. Kalifornie byla před krizí osmou největší ekonomikou na světě. Krachuje samotné centrum amerického kapitalismu.

Intel Corporation má sídlo v Santa Barbara v Kalifornii. Nové pobočky ale zakládá v sousedních státech. Intel uzavřel svou továrnu na výrobu mikročipů v Santa Barbara v Kalifornii. Bloomberg News to komentuje: "Tím končí doba, kdy Silicon Valley bylo výrobním střediskem americké technologie. Pás mezi San Francisco a San Jose, kdysi ovocnářská oblast, byl posetý továrnami Intelu a dalších elektronických firem už od 60.let. Tyto výrobní závody jsou dnes zastaralé a jejich nástupci se otvírají v Texasu, Oregonu, Arizoně, Německu a Asii." (zdroj)

Nissan North America přestěhoval své ústředí z Los Angeles do Nashville, Tennessee.

Toyotta už nebude vyrábět vozy ve Fremontu v Kalifornii. Stěhuje výrobu do Kanady a do Texasu (San Antonio).

Počítačová firma Apple má sídlo v Cupertino v Kalifornii. Nové datové středisko ale otvírá v Severní Karolíně. Není divu, za elektřinu tam zaplatí 4-5 centů za kW zatímco v Kalifornii by to stálo 7-12 centů za kW. (zdroj)

Facebook má ústředí v Palo Alto v Kalifornii, ale své nové datové středisko si otvírá v Oregonu a nové středisko v Texasu (Austin).

eBay sídlí v San Jose v Kalifornii. Nové servisní a datové středisko ale otvírá v Draper v Utahu. (zdroj)

I Google má ústředí v Kalifornii, Mountain View. Svou ekologickou investici do větrné energie ale udělali v Severní Dakotě.

PayPal sídlí v San Jose v Kalifornii. Otvírá a posiluje však své pobočky v Omaze či Texasu (Austin).

Hilton Hotels Corp. své dlouholeté ústředí přesunuli z Beverly Hills do McLean ve Virgínii.

V Kalifornii v Palo Alto měla ústředí firma Hewlet Packard (kopírky). Své pobočky přesouvají do Tennessee a Texasu.

JDI DO TEXASU, MLADÝ MUŽI

Od roku 2001 z Kalifornie zmizelo cca 630 tisíc pracovních míst (zdroj).

Kam firmy odcházejí? Firmy hlasují nohama. Nejvíce společností odchází do pravicového Texasu, odkud pochází G.W.Bush. Je tomu tak už několik let. Magazín „Site Selection“ udělil Texasu za rok 2010 „Pohár pro nejlepšího guvernéra“ (viz), protože země láká tolik firem. V Texasu za rok 2010 bylo oznámeno 424 nových projektů, zatímco v Kalifornie se umístila až na 15. místě s pouhými 127 projekty. Kalifornie je přitom daleko větší a celkově bohatší.

Texaský guvernér Perry říká: „Desátý ústavní dodatek nám připomíná, že se státy je to jako s botami – nelze si myslet, že jedna velikost padne všem (one size fits all). Federální vláda nás nesmí dusit nadbytečnými regulacemi a daněmi. Federální vláda musí nechat státy, aby mezi sebou soutěžily.“ Desátý dodatek stanoví, že federální vláda smí konat jen to, co stanoví ústava a nemůže se státům unie vměšovat do dalších záležitostí.

Perryho slova by někdo měl vytesat do kamene a umístit před centrálou Evropské komise.

EKONOMICKÁ ANALÝZA

Čísla o exodu firem z Kalifornie pro vás zpracoval Joseph Vranich, který má u firmy „JV Executive Consulting“ na starosti divizi „Business Relocation Coach“.

Tento ekonom vystupoval např. v hlavním TV byznys programu USA „Your World With Neil Cavuto“. Než se stal ekonomickým poradcem, pracoval v exekutivních funkcích řady firem z Fortune 500 (to jsou firmy spadající do žebříčku nejbohatších firem světa).

Joseph Vranich. Calif. ‘Disinvestment Events’ Reach New High As Companies Opt for Other States, Nations. 13.dubna 2011 <http://thebusinessrelocationcoach.blogspot.com/2011/04/calif-disinvestment-events-reaches-new.html>

Na jeho webu najdete další podrobnosti.

JAK SI VYŽEHLIT REPUTACI

Arnold skončil ve funkci na přelomu let 2010 a 2011. Jeho nástupce Brown v nepolitické politice pokračuje – nepolitická politika je nadstranická, takže ať zvolíte kteroukoli stranu, dočkáte se té samé politiky (uhlíkové daně). Není úniku.

Co teď bude s Arniem? Oznámil, že se hodlá do showbyznysu vrátit s animovaným seriálem, kde on ztvární idealizovanou verzi sebe sama. Governator opouští po 8 letech úřad guvernéra a nyní bude jako novodobý Batman bojovat proti zločinu. A o každém svém úspěchu hned natočí animovanou epizodu.

http://youtu.be/Fw6J9OGSXpg

Je to podle mne dobrý tah. Jak zamést stopy. Za pár let si při slově „Governator“ už nikdo nevzpomene na zpackané vládnutí. Každý si vybaví animovaného akčního hrdinu. Ať už s Arnoldovou politikou souhlasíte nebo ne, je nutné uznat, že Arnie je prostě třída a umí v tom chodit.

Další čtení: G. Pascal Zachary. Kalifornie, vzor amerického úspěchu, je na pokraji bankrotu. iDnes 23.května 2009

===================================

Více na www.klimaskeptik.cz

Diskutovat můžete na http://www.klimaskeptik.cz/diskuse/nase-forum/

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 18.4.2011 9:45 | karma článku: 26.99 | přečteno: 2818x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 42.45 | Přečteno: 3231 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zpráva o stavu planety deset let od Climategate

Deset let od aféry Climategate klima rozděluje společnost více než kdy dříve. Zatímco záškoláci a duševně postižená holčička dělají symbolická gesta, obyčejní lidé demonstrují v ulicích proti zelenému zdražování.

13.11.2019 v 10:37 | Karma článku: 39.41 | Přečteno: 1579 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Rebelie proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání"

Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.

11.10.2019 v 9:23 | Karma článku: 36.34 | Přečteno: 1353 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Praha: Strašidelný mrakodrap "Titanik" jako varování před dobou ledovou?

Známý umělec David Černý pro firmu Trigema navrhl na Nových Butovicích u metra 135 m vysokou budovu ve tvaru vraku lodi zamrzlé v ledu.

27.9.2019 v 9:52 | Karma článku: 26.88 | Přečteno: 1183 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Valtr Sodomka

Perpetuum mobile aneb energetická bilance planety

Tentokrát si dovolím poněkud posunout hranice svého příspěvku, protože se bude jednat v podstatě spíše o filozofickou úvahu, a to především z důvodu téměř absolutní neexistence seriózních dat.

11.12.2019 v 17:03 | Karma článku: 40.21 | Přečteno: 3538 | Diskuse

Eva Hauserová

Filozof splynutí s přírodou a „nicnedělání“

Konečně vyšla v češtině slavná kniha Revoluce jednoho stébla slámy od japonského farmáře a filozofa Masanobu Fukuoky. Seznámí vás s postupy bezorebného pěstování i s vizí radikálně skromného a ekologického přístupu k životu.

9.12.2019 v 12:35 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 379 | Diskuse

Richard Neugebauer

Redukce

Celou věc je třeba řešit systematicky a podle předem přijatých pravidel. Když se má rušit patriarchát, proč ne také matriarchát, infantiarchát a seniorarchát?

5.12.2019 v 14:12 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 181 | Diskuse

Mirek Matyáš

Tragédie v ČR jménem elektromobilita.

Zdálo by se, že elektromobilita je v ČR na postupu - pro ty kteří mají informace z okolních zemí je jasné, že se naopak stále propadáme.

5.12.2019 v 7:07 | Karma článku: 19.90 | Přečteno: 1586 | Diskuse

Valtr Sodomka

Ekologie v praxi, aneb jak chudí přispívají na bohaté.

Nadpis je samozřejmě poněkud bulvární, za což se hned na začátku omlouvám, ale současně mám pocit, že si použití pojmu „chudý“ můžu dovolit, protože na průměrnou mzdu v ČR, tedy 34.105,- Kč jako většina občanů "nedosáhnu".

3.12.2019 v 15:52 | Karma článku: 30.75 | Přečteno: 1364 | Diskuse
Počet článků 388 Celková karma 39.40 Průměrná čtenost 2782

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz