Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Czechglobe: Nejdražší blog na zeměkouli.

8. 04. 2011 9:20:32
Bruselský klimatický režim si pro zřízení hlavního válečného stanu v boji s rostoucím skepticismem vybral zemi Václava Klause. Projekt za 3/4 miliardy ale začal ostudou.

KLIMATOLOGOVÉ MAJÍ VÁNOCE

Čeští klimatologové dostali pod stromeček k vánocům 2010 dárek za tři čtvrtě miliardy korun. Evropská komise se ze svých operačních programů rozhodla dotovat vznik projektu zvaného CzechGlobe. Má jít o obří klimatologický ústav světového formátu. S pracovišti po celé republice. Zájem o tento výzkum prý má i NASA.

Proč zrovna v České republice a ne v Maďarsku nebo v Polsku? Živě si dovedu představit, jak o tom v Bruselu pánové rozhodli se slovy "Klausovi to osladíme". Je to jako na truc slavnému vegetariánovi postavit za domem jatka.

Z uvedené dotace 200 milionů je na to, aby si klimatologové mohli koupit vlastní letadlo. Prý aby mohli ze vzduchu fotit, jak je kde zeleno.

Je ale nutno rozlišovat. Když nějaká soukromá firma sponzoruje pár dolary výzkum klimatu nějakého ne-alarmisty, je to skandální snaha o manipulaci vědy - koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Avšak když alarmistická lobby dá jiným vědcům mnohonásobně více, to je něco úúúplně jiného. To je naopak naprosto v pořádku.

WEB

Projekt nevykročil do světa zrovna šťastně. První dojem byl takový, že má jít o nové středisko šíření alarmismu.

Šéfem projektu se stal profesor Michal Marek, doposud ředitel Ústavu ekologie lesa (http://www.uel.cz/). Tento lesník v interview uvedl: „Já bych byl velmi nerad, kdyby nám někdo podsouval to, že snad jsme tady instituce, která má obhajovat nebo neobhajovat to, že globální oteplování nastává nebo nenastává.“

Budování image nestranného bádání panu docentu Markovi bohužel doposud kazil nenechavý šotek, který na web ústavu www.czechglobe.cz do rubriky „NOVINKY Z VÝZKUMU“ podsouval alarmistickou propagandu ve stylu Rudého práva. Pan profesor se jistě pokaždé díval na web a divil se "Odkud se to tady proboha vzalo?"

CzechGlobe05.jpg

21. února 2011 „Evropa chce nízkouhlíkovou ekonomiku“. Počátkem března letošního roku Evropská komise oficiálně představí dokument „Cestovní mapa pro přechod k nízkouhlíkové ekonomice do roku 2050“.

Komentář: Inu tomu říkám zpráva z výzkumu. Pamatuji podobné titulky "Pracující lid podporuje budování míru: závazky XXL sjezdu KSSS splníme". To i s panem Metelkou se alespoň teoreticky shodnu na tom, že klimatologie má být descriptivní (popisovat přírodu) a ne preskriptivní (doporučovat politická opatření).

16. února 2011 se dozvídáme, že oxid uhličitý, věc nezbytná pro fotosyntézu a udržení života na Zemi, je prý ZNEČIŠTĚNÍ. Nedělám si srandu. Citace: „Vědci zde v obřích sklenících zkoumají, jak si stromy poradí se znečištěným ovzduším, které zde bude v roce 2050... A co se vlivu na stromy týče, na první pohled se zdá, že jim znečištěné ovzduší budoucnosti dokonce svědčí! Není to ale pravda. Stromy si s dvojnásobkem CO 2 sice poradí, ale škodí jim. “Už například víme, že zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého zrychluje fotosyntézu, ale narušuje kořenový systém a stromy jsou tak náchylnější k napadení škůdci a k nemocem,“ říká pracovník vědecké stanice na Bílém Kříži.

Komentář: Když CO2 je pro rostliny znečištění, tak to už zřejmě není daleko doba, kdy i voda bude prohlášena za znečištění přírody. Koneckonců vodní pára je hlavní skleníkový plyn, ne? A že rostlinám se díky CO2 více daří, to pánové zdůrazňovat nebudou, raději zdůrazní, že pátý kořínek z leva je nějaký unavený.

(Čtyři hlavní nepřátelé ohrožující vegetaci: voda, slunce, oxid uhličitý, fotosyntéza)

20.ledna 2011 CzechGlobe v sekci „novinky z výzkumu“ informuje, že vyšel český překlad alarmistického textu Johna Cooka „Vědecký průvodce skepticismem globálního oteplování“. Mezi autory překladu jsou i pracovníci CzechGlobe (J.Hollan).

Komentář: Nejde ovšem o překlad vědeckého textu, ale o práci jednoho australského bloggera. Cook je ovšem zcela zmatený. Vítězslavně dokazuje, že se zvýšil skleníkový efekt, přitom ale nikde neukazuje, že je to způsobeno člověkem, ačkoli o to v celém sporu přece jde. Tohle že jsou "zprávy z výzkumu"?

4. prosince 2010 CzechGlobe přichází s titulkem „Američané přestávají podporovat globální změnu. Za 500 miliónů dolarů se americkým firmám podařilo obrátit veřejné mínění.“

Komentář: Ani slovo o aférách IPCC. Ani slovo o Climategate a Glaciergate. Důvěru veřejnosti v klimatologii prý nepodlomily lumpárny klimatologů. Kdepak. Pst. Ne, radši vinu svalíme na temnou konspiraci ropných firem. Nelze si nevzpomenout na Orwellovu "Zvířecí farmu", kde všechny neúspěchy režimu byly svalovány na odpadlíka, který se prý potlouká kolem a tajně nám vše kazí. Toto jsou zprávy z výzkumu?

Nejpodařenější je ale sekce „globální změna v kostce.“ Tady vidíme, že klimatologie prošla jistým... ehm, vývojem.

  • Když se přestalo ochlazovat, z globálního ochlazování se stal boj s globálním oteplováním.
  • Když se oteplování zarazilo, byla z toho klimatická změna. Tj. buď se oteplí nebo ochladí - to je popperovsky nevyvratitelné.
  • Ovšem pro případ, že po dobu příští generace se klima nebude moc měnit nahoru ani dolu, tak z toho teď udělali prostě jenom "změnu". Aby se to nedalo vyvrátit / falsifikovat. Sichr je sichr.

Na webu se píše „Globální změna /GZ/ není věcí víry, ale otázkou vědeckého poznání, proto ji lze dokázat mnoha způsoby.“

Tak na tohle potřebujete 3/4 miliardy? Abyste dokázali, že v globálu se někdy "něco" (neznámo co) někde (nevíme jak) změní? To jsem vám mohl říci i já a zadarmo.

Když už jsme u otázky změn: Globální změnou by měl projít hlavně web CzechGlobe.

OSOBY A OBSAZENÍ

Čím to je, že webové stránky projektu začaly na takto znameníté úrovni? Každý projekt je takový, jací lidé ho tvoří. A mezi čelními představiteli CzechGlobe vidíme samé vynikající jedince.

19. února byl projekt CzechGlobe představen v ČT24 v pořadu „Minuty z regionu“ (viz). V pořadu promluvil jménem ústavu například Alexander Ač, pracovník CzechGlobe. Zajímavé je, že je to shodou okolností rovněž známý bloger-alarmista.

http://ac.blog.sme.sk/

Webové stránky projektu, jak jsem se doslechl, dostal na starosti pan Jan Hollan který byl klimatickým poradcem ministra Bursíka. Jaké překvapení. Pan Hollan je jeden z našich nejplodnějších alarmistů. To on zpracoval české překlady hlavních světových alarmistických textů, jako je třeba Kodaňská diagnóza.

http://amper.ped.muni.cz/gw/

Hollanovo oddělení v CzechGlobe se v newspeaku jmenuje Útvar vědeckého marketingu (viz). Německy "Reichsministerium für Volksaufklärung und Propaganda". Kdo ho sem mohl jmenovat, je mi záhadou. Je to jako bychom vedení webu "Ústavu pro studium totalitních režimů" svěřili soudruhu Grebeníčkovi.

Pan Ač i pan Hollan pracují už léta v Brně. A vida, za sídlo projektu CzechGlobe bylo zvoleno Brno. Zřejmě další náhoda. Zatímco pana Metelku o vánocích rozčílila anticena od serveru Antimeloun, tak pan Hollan (ještě větší alarmista) dostal naopak k vánocům blog za tři čtvrtě miliardy a to s donáškou až do místa bydliště. Musím uznat, že to je trochu unfair.

NÁPRAVA

Je neuvěřitelné, co všechno tito lidé neudělají pro podporu klimaskepticismu. Takové úsilí vynakládají na podkopávání důvěryhodnosti klimatologie, že to až vyvolává obdiv. Taková houževnatost.

Nyní máme přímo za humny důkaz politizace klimatologie - alarmistická lobby má k vyvíjení tlaků na tento obor hory peněz. Je to důkaz jako Brno. Václav Klaus se v této nyní nejspíše usmívá pod vousy, jak se alarmisté sami nešikovně usvědčili.

Až příště někdo bude zase vykládat, že alarmismus dělají jen pouliční hipíci z Greenpeace a klimatologické ústavy s tím nemají nic společného - takového naivu nyní stačí uzemnit jediným slovem: CzechGlobe.

Pokud někomu jde o obnovu důvěryhodnosti klimatologie, z CzechGlobe nemůže mít rozhodně radost. Co dál? Situaci by snad šlo ještě zachránit, kdyby CzechGlobe

a) si našla jiné než politické zdroje financování a emancipovala se od chlebodárců, kteří na šíření alarmů vydělávají

b) předala vedení webu někomu, kdo není alarmista

c) do zpráv „Novinky z výzkumu“ dávala opravdu jen novinky z výzkumu

d) nestranně uváděla i pozitivní dopady zvýšených hladin CO2/teplot na vegetaci

S tímto článkem jsem měsíce váhal, aby to nedopadlo jako s Climategate. Nedůtkliví klimatologové, kteří neznají latinské "sine ira et studio" (mají koneckonců přírodovědné a ne klasické vzdělání), se urazí, že je někdo kritizuje a na truc začnou onu nepravost schválně obhajovat. Tím by se žádné nápravy nedosáhlo.

Nyní se mi ale doneslo, že panu profesoru Markovi si na alarmistické vyznění projektu / webu stěžovali i kolegové z oboru. Zajistí nápravu? Dnes jsem se na web díval a jsou tu náznaky změn k lepšímu. Ty nejskandálnější články z webu zmizely (stále jsou ovšem dostupné přes archiv Googlu).

Projekt inzerovaný jako "Centre of Excellence" (středisko špičkové kvality) začal ostudou. Budeme sledovat, jak se bude vyvíjet dál. Chyby je nutno uznat a napravit, alarmistické texty odstranit a distancovat se od nich. Tento krok vítáme a doufáme, že budou následovat další.

=========================================

Více na www.klimaskeptik.cz

Diskutovat můžete na: http://www.klimaskeptik.cz/diskuse/ (nyní i bez registrace)

========================================

Související čtení:

Nový český projekt CzechGlobe zkoumá změny klimatu, zájem o něj má i NASA. iDnes.cz 12. prosince 2010

Akademie věd chce zesílit výzkum globálních změn klimatu. Ekolist 10.2.2011

V České republice startuje unikátní projekt na výzkum globální změny klimatu. MSMT

CzechGlobe je tak trochu nošením dříví do lesa Důkladný výzkum vlivu zvýšených hladin CO2 už proběhl a probíhá. Ovšem s výsledky, které alarmisté slyší neradi. Viz např. stránky www.co2science.org (sekce: data - plant growth)

Dopady zvýšeného CO2 a teplot na rostlinstvo analyzovala i mezinárodní zpráva NIPCC v roce 2009. Shledala, že převažují dopady pozitivní.

CzechGlobe se bojovně diskutovalo i na Ekolistu pod interview s Lubošem Motlem - zde

V.Kremlík: Climategate v Bruselu: Jak EU financuje globální alarmismus

Autor: Vítězslav Kremlík | pátek 8.4.2011 9:20 | karma článku: 32.54 | přečteno: 3225x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 539 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 32.10 | Přečteno: 992 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 971 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 897 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem seděl v čekárně

Poslední dobou létám po doktorech. „Děda, dokud nebyl u doktora, byl docela zdravej,“ říkávala moje babička. Trápí mě koleno, proto jsem musel do špitálu, abych zjistil, že jsem už na odstřel. Zážitek v čekárně byl neuvěřitelný.

4.12.2022 v 18:30 | Karma článku: 23.97 | Přečteno: 987 |

David Vlk

Tlustý myslivec

Můj předvánoční outfit je absolutně out. Běhat po předvánočních trzích v krásné Olomouci v odrbaných teplákách mezi davy svátečně oblečených lidí je prostě trapas.

4.12.2022 v 15:00 | Karma článku: 35.06 | Přečteno: 2628 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Neplýtvat energií: přirozené řešení

Jak je to v přírodě? Tam vládne rovnováha. Což znamená, mám-li nižší příjem energie, musím mít i nižší výdej.

4.12.2022 v 11:50 | Karma článku: 19.38 | Přečteno: 1093 | Diskuse

Marek Valiček

Tak leť...

... zašeptal jsem jí do ucha a ta dvě slova pouštěl z pusy tak pomaloučku, jak jen to bylo možné...

4.12.2022 v 10:31 | Karma článku: 31.89 | Přečteno: 1181 | Diskuse

Helena Vlachová

Dosud jsme se nezbavili komunistického jha

Jsme my to ale divný národ. Najdou se okamžiky, kdy stojíme při sobě, ale jinak nám pospolitost chybí. A nejen pospolitost. Postrádáme zásadovost a důslednost, na což historicky doplácíme.

4.12.2022 v 9:48 | Karma článku: 18.24 | Přečteno: 593 | Diskuse
Počet článků 402 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2782

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...