Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. ledna 2022 Běla

Věřte nevěřte: Extrémní zimu prý způsobilo globální oteplování!

8. 03. 2011 10:20:46
V románu "1984" totalitní Strana používá tzv. doublethink. Přesvědčuje lidi, že válka je mír, svoboda je otroctví atd. Slogan "oteplování je ochlazování" Orwella nenapadl.

ŘÍKALI, ŽE SNÍH UŽ NEUVIDÍTE

Dnes vykládají, že ochlazování je zcela konsistentní s antropogenním oteplováním. Ale pravdou je, že alarmisté tuhé zimy posledních let nepředpovídali. Předpovídali pravý opak. Zjevně nemají ani ponětí, jak klima funguje!

World Wildlife Fund 2008 (zdroj). „Protože zimní sníh a zimní lyžařská centra jsou kvůli změně klimatu v ohrožení, slavní světoví lyžaři a snowboardisté vyzývají vlády na klimatických jednáních v Poznani, aby radikálně snížili emise skleníkových plynů... Globální oteplování znamená mírnější zimy a méně něhu, uváděla petice.“

Union of Concerned Scientists 2006 (zdroj). „Záznamy ukazují, že jaro přichází stále dříve, léta jsou teplejší a zimy stále teplejší a mají stále méně sněhu. Tyto změny jsou konsistentní s globálním oteplováním, naléhavým jevem, za který mohou lidské emise skleníkových plynů.“

Met Office 2006 (zdroj): „Díky pokroku ve výzkumu a výpočetní technice věřím, že předpovědi jsou stále přesnější... Jednou z předpovědí je, že v nadcházejících deseti letech bude sníh na britských ostrovech stále vzácnější. Očekáváme mírnější zimy.“

David Viner z CRU v roce 2000 (zdroj): Oteplování se projevuje spíše teplejšími zimami nežli teplejšími léty. Podle dr Davida Vinera, vědce z CRU na Universitě ve Východní Anglii během pár let zimní sníh bude „velmi vzácnou a mimořádnou událostí.“ (snowfalls are now just a thing of the past)

PO 30 LETECH GLOBÁLNÍNO OTEPLOVÁNÍ

Předpovědi teplé zimy se nevyplnily. Když neumí předpovědět, co bude letos v zimě, proč bychom měli brát vážně, co předpovídají, že bude za sto let?

  • V Evropě bylo kvůli sněhu zrušeno přes 800 letů (YahooNews).
  • Na letišti ve Frankfurtu se kvůli tomu poprali frustrovaní cestující (Novinky.cz).
  • I v České republice máme rekordy. Začátek prosince 2010 (prvních 10 dní) byl nejchladnější za 40 let (MeteoPress).
  • Ve Středních Čechách napadlo nejvíce sněhu za 50 let (lidovky.cz).
  • USA v zimě 2010-11 zasáhly silné sněhové bouře, který si vysloužily přezdívku „Snowmageddon“ (sníh + armageddon).
  • Co se týče řečí o nejteplejším roku, Prahy se to netýká: „Teplotně byl rok 2010 v Praze podnormální, odchylky od normálu 1971-2000 činí, od -0,3 °C (Karlov, Ruzyně) až po -0,6 °C (Kbely).“ (viz)
  • Zima 2010-11 byla třetí nejvíce zasněžená zima od konce 60.let na severní polokouli (viz)

Ano, jedna zima ještě není rozhodující. Jenže je to už druhá třetí taková zima po sobě a globální teploty už dvanáct let nevzrostly. Kam se podělo globální oteplování?

ANI ČHMÚ NEUSPĚLA

Ani čeští klimatologové tak tuhou zimu nečekali. Lidovky.cz v článku "Bílé Vánoce zřejmě nebudou, celý prosinec má být teplo a pršet" z 30.listopadu 2010 citují (doufám, že správně) české meteorology: "Mrazy a sníh potrvají jen do začátku prosince. Na zbytek měsíce pak meteorologové hlásí déšť se sněhem, kolem Vánoc vyšplhají teploty přes den až k pěti stupňům Celsia. Nad nulou se bude rtuť teploměru pohybovat po většinu posledního měsíce roku, přituhne jen v noci."

Ve skutečnosti měl prosinec 2010 tolik sněhu a tolik týdnů za sebou, že to snad nepamatuji.

SEZÓNNÍ PŘEDPOVĚDI z KLIMASKEPTIK.CZ

Tohle je takové malé zadostiučinění.

Pan Metelka z ČHMÚ se s oblibou ohání svým diplomem a vykládá, že když někdo diplom z klimatologie nemá, tak klimatu nemůže rozumět ani zbla. A vida, i pouhý publicista díky znalosti odborné literatury dokáže správně předpovědět vývoj globálních teplot na půl roku dopředu!

Protože víme, že klima řídí přírodní cykly (solární, oceánské) a nikoli uhlík, můžeme obstojně předpovídat vývoj teplot. Dokáže tohle mainstreamová klimatologie IPCC? Asi ne, proto se článek snažili alarmisté žárlivě zablokovat a když to nešlo, tak alespoň zpětně zdiskreditovat.

La Niňa věští ochlazení na půl roku dopředu. Osel.cz 9.srpna 2010

soi.jpg

Graf 1: Naše prognóza – globální teploty v zimě 2010-11 prudce poklesnou.

soi2.jpg

Graf 2: Realita. Předpověď se vyplnila.

MET-OFF-GATE

Britští klimatologové odmítají, že by klimatu nerozuměli. Říkají, že o blížící se tuhé zimě prý věděli. Jen to prý nikomu neřekli, jen vládě. Pst. Po blamáži chybných předpovědí minulých let totiž zrušili zveřejňování sezónních prognóz.

Britská klimaskeptická nadace GWPF (Global Warming Policy Foundation) ústy svého ředitele Bennyho Peisera vyslovila podezření: „Starosti nám nedělá jenom nepřipravenost vlády na tuhou zimu. Říkáme si, jestli tu nebyl ještě další důvod utajit blížící se ochlazení: Aby nebylo podkopáváno jednání na blížící se klimatické konferenci OSN v Cancúnu.“ (Tato konspirační teorie se nelíbila panu Tolaszovi z ČHMÚ – blog)

GWPF se dále ptá: „Proč koncem října Met Off na svých webových stránkách publikovala předpověď, že je 60 – 80% šance nadprůměrných teplot tuto zimu? Jaký byl vědecký základ pro takový pravděpodobnostní odhad?“

Parlamentní výbor pro dopravu (The House of Commons Transport Select Committee) proto začal britské klimagology vyšetřovat.

SOI3.jpg

Dokumenty dokázaly, že ve své zprávě pro vládu v říjnu 2010 žádnou britští klimatologové tuhou zimu nepředpovídali, to se jen nyní vytahují stylem „po bitvě je každý generálem.“ Oni nic neutajovali. Oni jednoduše neměli nejmenší tušení, jaká ta zima bude.

Met Office undermined by evidence to Transport Committee. Autonomous Mind Blog 22. února 2011

MetOffGate – the questions begin. WUWT 6. ledna 2011

JE CHLADNĚJI, PROTOŽE JE TEPLEJI

Někteří klimatologové ale nepřiznají, že jejich mylné předpovědi/prognózy/scénáře globálního oteplování byly vyvráceny realitou. Snaží se kličkovat a vymýšlejí neuvěřitelné ad-hoc výmluvy, přesně jak o tom píše Karl Popper. Jejich slušnější kolegové se musejí chytat za hlavu.

Před Silvestrem 2010 na serveru Novinky.cz objevil článek s orwellovským názvem „Extrémní mrazy jsou důsledkem oteplování“ (zdroj). Tam se píše, že „ tři nejmrazivější zimy za poslední dekádu nejsou popřením globálního oteplování, ale jeho důsledkem.“ Nedělám si srandu, to opravdu napsali.

Odkud to Novinky.cz vzaly?

Judah Cohen v článku „Oblečte si svetr – přichází globální oteplování“ (zdroj) přišel s teorií, že prý za chladné zimy mohou větry ze zasněžené Sibiře. Říkali jsme, že oteplování způsobuje úbytek sněhu? Sorry, tak to jsme kecali. Naopak díky oteplování je v atmosféře více vlhkosti a ta v zimě padá ve formě sněhu.

Moc hezká teorie. Má jen drobounkou vadu. Za posledních 10 let objem vodní páry v atmosféře KLESL. Navzdory růstu CO2. (viz článek Susan Solomon zde). Pozoruhodné je, že autor těchto absurdních teorií, Judah Cohen, nedávno povýšil do redakce „Journal of Climate“, což je časopis Americké meteorologické společnosti. No nazdar.

Hlavně nehledejte souvislost s tím, že sluneční činnost už generaci nestoupá a že právě máme za sebou výrazné solární minimum - pst, o tom nemluvit. Zmiňovat vliv přírodních faktorů na počasí... to by nahrávalo klimadenialistům.

V článku Bryana Walshe s fantastickým názvem „Sněhová bouře: Další známka globálního oteplování“ (zdroj) jsme se zase dočetli, že za chladné zimy může chladný vzduch z Arktidy. Severák.

To je ale divné. Arktida se přece na rozdíl od zbytku světa, oteplila i po roce 98. Takže máme věřit, že stále teplejší vzduch ze stále teplejší Arktidy v Evropě způsobuje stále větší ochlazení?

Potstdamský ústav pro výzkum dopadů klimatických změn (The Potsdam Institute for Climate Impact Research, PIK) také otočil názory o 180 stupňů. (zdroj, zdroj) V. Petuchov z PIK nás informuje: „Tvrdé zimy nevyvracejí globální oteplování, spíše ho potvrzují.“ (Hard winters do not refute global warming, instead they more so confirm it)

Tento Petuchovův výrok navrhuji serveru Antimeloun jako horkého kandidáta na „nejblbější zelený plk“ roku 2011.

NEVYVRATITELNÁ HYPOTÉZA

A nyní řečnická otázka, kterou pochopí i laik: Jestliže tuhé zimy se záplavou sněhu jsou výsledkem vyšších globálních teplot, co tedy způsobilo tuhé zasněžené zimy v malé době ledové? Tehdy přece globální teploty byly nízko. Tehdy běžně zamrzaly i řeky u Kanálu La Manche, kde působí teplý Golfský proud. Obrazy zamrzlé Temže či zamrzlých řek v Holandsku se staly samostatným žánrem (viz).

Když je chladná zima, může za to globální oteplování. Když je teplá zima, může za to také globální oteplování. Už vám to dochází?

Ať klima udělá cokoli, klimatičtí astrologové budou říkat, že je to konsistentní s jejich modely globálního oteplování. Falsifikace/vyvrácení je nemožné. Bloger Jared Olar z Echo-Pilot.com to shrnul výstižně:

„Přírodní vědy mají pro tento typ hypotézy název. Nevyvratitelná hypotéza. Jinak se tomu říká také „nevědecká hypotéza.“ Idea sama může být správná, ale pokud se její pravdivost nedá nijak testovat či vyvrátit, ať už je to cokoli, určitě to ale není věda.“

=========================================

Více na www.klimaskeptik.cz

Diskutovat můžete na: http://www.klimaskeptik.cz/diskuse/

(Byli jsme žádáni, abychom na Klimaskeptik.cz otevřeli možnost diskusí. Tak to zkusíme propojit s naším blogem. Zatím jen na zkoušku, uvidíme zda se to osvědčí. K registraci není nutno sbírat body/dukáty ani zasílat poštovní adresu - diskuse by tak byla přístupná více čtenářům než dosud)

Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 8.3.2011 10:20 | karma článku: 35.54 | přečteno: 3831x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 30.83 | Přečteno: 776 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 34.21 | Přečteno: 826 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma článku: 32.28 | Přečteno: 828 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Čínský president asi vypíše soutěž o největšího idiota

Čína sice otevírá jednu uhelnou elektrárnu za druhou, ale klimatickou politiku Západu nikdy nezpochybňuje.

3.11.2021 v 9:49 | Karma článku: 35.57 | Přečteno: 1109 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Komentář: Souostroví Tonga – tektonický rámec

Na webu Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se objevil text k erupci sopky Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. Krátce na něj zareaguji.

21.1.2022 v 3:34 | Karma článku: 7.32 | Přečteno: 202 |

Jaroslav Flegr

Proč nebude vakcína na omikron a proč je to vlastně fuk

Máme se očkovat vakcínami proti wuhanskému viru, nebo si máme radši počkat na vakcíny proti novým variantám? Odpověď zní – je třeba se očkovat tím, co je. Ostatně, vakcíny proti jiným variantám nejspíš ani nebudou. Proč?

20.1.2022 v 14:50 | Karma článku: 37.53 | Přečteno: 6848 | Diskuse

Dana Tenzler

(Až příliš) svůdné asteroidy - mise Psyche (4)

V minulém blogu jsem probírala otázky, které by mohla sonda Psyche zodpovědět. Dnes bude řeč o přístrojích, které jí to dovolí.

20.1.2022 v 8:00 | Karma článku: 15.21 | Přečteno: 131 | Diskuse

Jan Fikáček

Myšlenkové krystaly 2 - Matrix, svět jako "iluze"

Když jsem v devadesátých letech přednášel na Přírodovědecké fakultě UK v Praze kurz Filosofie virtuální reality, málokdo si uměl představit, co to virtuální realita vlastně je. Stačilo ale zhlédnout film Matrix a vše bylo jasné.

18.1.2022 v 9:07 | Karma článku: 18.29 | Přečteno: 642 | Diskuse

Dana Tenzler

(Až příliš) svůdné asteroidy - mise Psyche (3)

Kde se nachází hlavní hrdina mise Psyche, kovový asteroid, ke kterému v létě letošního roku vyrazí sonda NASA? Jaká překvapení může skrývat? Další díl miniseriálu o těžbě kovů ve Sluneční soustavě. (délka 5 min.)

17.1.2022 v 8:00 | Karma článku: 15.98 | Přečteno: 167 | Diskuse
Počet článků 401 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2778

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz