Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Kiwigate: Grafy novozélandských klimatologů také sežral pes

13. 10. 2010 10:21:54
Když se klimatologů zeptáte, jak dospěli ke svým grafům globálního oteplování, řeknou vám, že neví. Prý ta data ztratili.

Kiwi je novozélandské ovoce, také pták a přezdívka pro místní obyvatele. Kiwigate je novozélandská Climategate.

Ale nejprve trochu kontextu. Jaké je globální oteplování, víme prý z grafu CRUTEM. Je to jakýsi tajný gnostický graf jen pro zasvěcence kultu. Celých 20 let k němu nikdy nebyly publikovány výpočty. Když se po nich šťouralové začali shánět, autor grafu (Phil Jones z CRU) nejprve odmítal data ukázat. Kličkoval, až v létě 2009 nakonec řekl, že ta data ztratil, ani neví kde. Možná je sežral pes. Tak se vymlouvají malé děti, když neudělaly domácí úkol. Sežral mi ho pes.

Muir Russelova vyšetřovací komise posléze na jaře 2010 konstatovala, že ke CRUTEMU nikdy nebyl zveřejněn ani seznam stanic, ze kterých se ten graf počítal. Tudíž to nešlo zkontrolovat. Zdaleka ne všechny meteo-stanice ve světě jsou tam totiž použity. A když se po seznamu stanic badatelé začali ptát, klimatologové začali kličkovat a snažili se to utajit. "Radši ty soubory smažu, než bych je někomu vydal podle zákona o právu na informace." Copak nám asi chlapci tají?

No a na Novém Zélandu to funguje podobně.

Novozélandská obdoba CRU se jmenuje NIWA jako ten sýr (National Institute of Water and Atmospheric Research). Celá léta tento ústav vytvářel grafy zvané NZTR (New Zealand Temperature Record). Také se tomu přezdívá Seven Stations, protože je - čert ví proč - sestaven jenom ze sedmi meteorologických stanic (ačkoliv NZ jich má spoustu).

Tento graf vykazoval za 20.století velké oteplování. Větší než globální průměr.

Což je divné. Protože Nový Zéland je na jižní polokouli, kde převládají oceány. Oceány jakékoli klimatické změny zpomalují a zmírňují. Trvá totiž dlouho než se prohřejí či ochladí do hloubky. Říkáme tomu tepelná setrvačnost oceánů.

kiwigate.jpg

Když si ale z webu stáhnete surová data a uděláte z toho graf, obrovské oteplení zmizí. Co se stalo?

Aby mohli surová data detailně porovnat s oteplenými grafy, potřebovali skeptici podrobná homogenizovaná (ohřátá) data k jednotlivým stanicím. Nebyly na webu ani nikde jinde. NIWA je roky odmítala vydat. Pak ale někdo z klimatologů proti vůli ředitele NIWA tyto údaje pod rukou klimaskeptikům předal.

Konspirační co? Možná si to předávali někde v potemnělém průjezdu v neoznačených obálkách.

V srpnu 2009 novozélandští klimaskeptici (New Zealand Climate Science Coalition – NZCSC) podali k nejvyššímu soudu Nového Zélandu žalobu, kde žádali, aby grafy NZTR byly úředně uznány za neplatné a aby bylo zakázáno užívat je v oficiálních materiálech. Soud stále probíhá.

Když věc šla k soudu, NIWA byla požádána, aby předložila k přezkoumání údaje o tom, jak a proč grafy upravovala (homogenizovala). Chvíli bylo ticho. Nakonec zástupce NIWA se zahanbením oznámil veřejnosti, že tyto záznamy zmizely a nikdo neví kam. Možná je sežral pes.

„1.března 2010 v reakci na opakované parlamentní interpelace NIWA oficiálně přiznala, že zničila (údajně nešťastnou náhodou) všechny počítačové záznamy použité k vytváření NZTR. Okolnosti a načasování tohoto pochybení nebyly dosud vysvětleny, NZ klimatická koalice však soudí, že jde o těžkou ránu reputaci NIWA a zpochybňuje její kvalifikaci poskytovat klimatologickou expertízu“ (Dopis šéfa koalice skeptiků řediteli NIWA)

Nyní NIWA kličkuje mezi paragrafy, aby se vyhnula soudnímu postihu. Před soudem NIWA se nyní na podzim 2010 hájí takto:

a) Prý nemá právní povinnost archivovat svoje data.

b) Prý nemá zákonnou povinnost vytvářet a udržovat národní klimatickou databázi,

c) prý neexistuje nic jako „oficiální“ či formální NZTR. Takzvaná NZTR je prý jen „neformální“ kolekce různých klimatologických údajů. Jen tak pro informaci. Nic oficiálního.

d) NZTR prý není „záznam“ ani „veřejná informace“ ve smyslu zákona, tudíž ji prý nemusí nikomu ukazovat.

Když to nejsou oficiální spolehlivé grafy, proč se to nejmenuje třeba „Frantův nedodělaný graf č.02“? Proč je to na webu jako New Zealand Temperature Record?

Proč jste to neřekli hned, že jde jen o „neoficiální“ čmáranice na papíře? Kdyby to politici věděli včas, nezakládali by na to svoji politiku a ekonomická rozhodnutí.

Doposud jsme viděli, že čachrování s daty dělaly centralizované specializované ústavy typu CRU, nikoli národní meteorologové. Proč tomu u protinožců je jinak? Stopa vede znovu do CRU! Šéfem NIWA byl totiž donedávna Jim Salinger, který v 80.letech pracoval v CRU (epicentrum Climategate) a je také jedním z vedoucích autorů v IPCC.

Novozélandské grafy, o kterých mluvíme, jsou výsledkem jeho práce. Práce jediného člověka. Nikdy neprošly peer-review kontrolou ani kontrolou kvality. Propašovaly se do oficiálních údajů zadními vrátky. Jsou nezdokumentované a bez metadat, takže by u žádného soudu nemohly obstát. Proto také zmizely.

Dobrá zpráva je, že Salinger dostal už v dubnu 2009 padáka. Prý proto, že porušil firemní regule a bez pověření hovořil do médií jménem ústavu a šířil klimatickou paniku. Salinger se kvůli vyhazovu se zaměstnavatelem soudil, ale marně.

Dobře že je pryč. Právě takovým lidem vděčí Nový Zéland za praštěné klima-alarmistické plány tamější vlády (2003) zavést daň z prdění.

...Jo a ještě něco. Jedna věc mi vrtá hlavou. Je to pořád ten samý pes?

Reference:

NIWA unable to justify official temperature record. Scoop.co.nz http://www.scoop.co.nz/stories/SC1002/S00004.htm

Odborné vysvětlení sporu z podzimu 2009: http://nzclimatescience.net/images/PDFs/global_warming_nz2.pdf

Text petice klimaskeptiků k soudu: http://nzclimatescience.net/images/PDFs/niwa.ct.docs.pdf

Prohlášení NIWA pro soud, že prý NZTR není oficiální: http://nzclimatescience.net/images/PDFs/statement_of_defence.pdf [hlavně bod 7 a), b)]

Dopis B.Brilla řediteli NIWA z 5.března 2010 http://nzclimatescience.net/images/PDFs/bb%20ltr%20brill%20to%20mace%205.3.10.pdf

Barry Brill. NIWA's Kiwi Kaper http://wattsupwiththat.com/2010/05/15/niwas-kiwi-kaper/

Barry Brill. The Warming that Wasn't http://www.quadrant.org.au/blogs/doomed-planet/2010/05/crisis-in-new-zealand-climatology

O dani z prdění na Novém Zélandu http://www.econ.ucsb.edu/~tedb/Courses/UCSBpf/readings/NZnews.htm.html

Interpelace na NZ parlamentu ve věci NIWA http://www.climateconversation.wordshine.co.nz/2010/02/question-time-mapps-a-revelation/

V.Kremlík: "Globální oteplování sežral pes".

Muir Russel Report. Na webu Klimaskeptik.cz ke stažení.

Autor: Vítězslav Kremlík | středa 13.10.2010 10:21 | karma článku: 28.37 | přečteno: 2368x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Konec prokrastinace a kritického myšlení

Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.

29.1.2020 v 10:33 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 1700 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 43.00 | Přečteno: 3538 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zpráva o stavu planety deset let od Climategate

Deset let od aféry Climategate klima rozděluje společnost více než kdy dříve. Zatímco záškoláci a duševně postižená holčička dělají symbolická gesta, obyčejní lidé demonstrují v ulicích proti zelenému zdražování.

13.11.2019 v 10:37 | Karma článku: 40.06 | Přečteno: 1854 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Rebelie proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání"

Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.

11.10.2019 v 9:23 | Karma článku: 36.71 | Přečteno: 1463 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Hvězdné kariéry - vesmírná blogová kniha (3)

Jak probíhají hvězdné kariéry? Jak se rodí hvězdy, jak žijí a jaká bývá jejich poslední cesta? Vesmír je nejen hvězdná porodnice - rodí se v něm také nesčetné planety. A my - my to dnes můžeme sledovat na živo.(délka ca. 100 min.)

2.4.2020 v 8:00 | Karma článku: 11.11 | Přečteno: 152 | Diskuse

Petr Kučera

Zavřené školy a co dál? Jak na výuku?

V dnešní době se setkáváme s mimořádnou situací. Jedná se o zkoušku, jak jsou v dnešní digitální době lidé využít potenciál těchto technologií.

30.3.2020 v 14:23 | Karma článku: 8.13 | Přečteno: 197 | Diskuse

Jan Tomášek

Cesty elektrické energie 6 (pojistky)

Kromě spínačů jsou další důležitou součástkou v rozvodech elektřiny pojistky. Leč, nejedná se o součástku zase tak zásadně odlišnou - protože i ona za určitých okolností má za úkol obvod rozpojit - eventuelně pak zase spojit.

30.3.2020 v 12:53 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 272 | Diskuse

Karel Wágner

Coronavirus jako vir chřipky ?

Rakousko, které patří ke coronavirem silněji postiženým zemím, se rozhodlo jít jihokorejskou cestou a masivně navýšit počty testovaných osob.

30.3.2020 v 12:00 | Karma článku: 14.25 | Přečteno: 476 | Diskuse

Dana Tenzler

Víme, co je vesmír? Blogová kniha o vesmíru (2)

Několik kapitol z blogové knihy o vesmíru. Co je vesmír, kde končí - a co je za ním? Jak to, že velká část vesmíru chybí? (délka blogu ca. 100 min.)

30.3.2020 v 8:00 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 343 | Diskuse
Počet článků 389 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2791

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...