Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Profesor očekává brzký konec světa

8. 10. 2010 10:17:54
A když má doktorát, takový učený pán přece musí mít pravdu, no né? ... Když vědec nepoužívá racionální skeptické myšlení, je to ještě vědec?

Emeritní profesor Guy R. McPherson z arizonské university očekává blížící se konec světa. Na vrcholu profesní kariéry odešel z university a stáhl se na venkov, kde žije bez elektřiny v domě ze slámy. Čeká totiž, že ropa a elektřina během pár let dojdou (Peak Oil) a nastane sociální rozvrat. Civilizace se zhroutí. Města budou bez zásobování neobyvatelná.

McPherson napsal devět knih a stovku vědeckých článků. Zabýval se biologii, ekologií a životním prostředím.

Známí mu přezdívají "Prophet of Doom", prorok posledního soudu. Do duše tohoto klimatického poustevníka můžeme nahlédnout díky jeho blogu Nature Bats Last, přeloženo asi jako "Příroda umírá poslední."

16.srpna 2010 "Opáčko před zkouškami."

"Hrozí, že kvůli globální klimatické změně náš druh do poloviny tohoto století vyhyne - pokud urychleně neskončíme s průmyslem. Ze seriozních konzervativních zdrojů přichází jedna předpověď pochmurnější než druhá. Vlády ale odmítají jednat... Průmyslové hospodářství nás zotročuje, dohání nás k šílenství a zabíjí nás tisíci způsoby... Přeměníme za pouhou generaci Zemi na mrtvou kouli sutin?“

15. října 2009 článek "Apokalypsa nebo vyhynutí?"

"Všimli jste si té zákonitosti? Pokaždé se ukazuje, že předpovědi změn klimatu byly příliš optimistické, protože byly příliš konzervativní. Realita záhy ukáže, že situace je daleko horší než scénáře říkaly... Přesto politici nedělají nic... V tuto chvíli je naprosto nutné, ale patrně ne dostatečné, zlikvidovat průmyslové hospodářství. Nejde tu už jen o životy našich vnoučat... Cítím žal, protože řešení máme přímo před nosem, přesto před ním utíkáme. Odmítáme to řešení, které by nám přineslo spásu. Máme pocit, že by to byla dystopie místo utopie. Čekáme snad se zahájením této křížové výpravy až zbude jen poslední člověk?“

29.srpna 2007 "Konec civilizace a vyhynutí lidstva"

"Docházející zásoby ropy znamenají konec civilizace. Skleníkový efekt vymknutý kontrole znamená konec lidského druhu... Kdyby ropa došla o deset let dříve, byli bychom nuceni redukovat svoje emise CO2 a tím bychom odvrátili usmažení planety. Jenže vyčerpání ropy přišlo příliš pozdě. Zdá se, že během sto dvě stě let z lidstva přežije jen pár tisíců ubožáků, kteří budou přežívat v polárních oblastech..."

================

I profesor James Lovelock, autor známé teorie Gaia a eko-guru, v interview v únoru 2009 tvrdil, že věří v konec světa. Do roku 2040 prý průměrné letní teploty v Evropě stoupnou na 43°C, takže tu bude jako dnes v Bagdádu. Do roku 2100 světová populace vymře – poklesne ze současných sedmi miliard na asi jednu miliardu lidí.

Další čtení o klimatickém apokalyptickém hnutí:

– „Extremistická sekta infiltrovala vedení OSN

„Vedeme džihád proti globálnímu oteplování“

Podle miliardáře Teda Turnera (přední sponzor Greenpeace) za globální oteplování může to, že je příliš mnoho lidí. Abychom zastavili apokalyptické oteplování, měli bychom nějak rozumně vylikvidovat lidstvo, radí moudrý pan Turner. Díky za radu, Tede.

A čím jsou tyto hrůzy podložené? Fámami z IPCC. Jak tento klimatický panel pracuje to už víme. Climategate, Glaciergate, Himaláje, hokejkový graf... IPCC přebírá drby z novin. Utajuje data. Ohýbá grafy. Nepohodlné argumenty zamlčuje. Na základě takového zdroje informací bych si neodvážil ani uvařit houbovou polévku.

A docházející suroviny? Nemáme náhodou uranu asi na osm tisíc let? Tak k čemu ten povyk?

================

Chudák Guy zapomněl na racionální skepticismus. Neptal se po důkazech. Nechal se zblbnout dobovou módou. Guy se bezdůvodně vzdal elektřiny. Bez rozumného důvodu zrušil a vybral své pojistky a důchodové spoření. Když čekáte za pár let Apokalypsu a zhroucení finančního systému, platit si na důchod nemá smysl. Z čeho teď bude žít?

Inu za blbost se platí. Nemyslíš - zaplatíš.

================

A takhle líčí konec světa "Stopařův průvodce po galaxii":

"Myslíte to vážně, že bude konec světa?"

"Ano"

"Dneska odpoledne?"

"Ano," řekl Ford zvesela. "Odhaduju to na míň než dvě minuty."

Barmanovi se nechtělo věřit, že vede takovýhle hovor...

"A nemůžeme s tím něco udělat?" zeptal se

"Ne, to ne. " Ford si ládoval buráky do kapsy.

Muž vedle Forda už byl notně zhulákaný. Očima se šplhal vzhůru k Fordovi.

"Myslel jsem, že až bude konec světa, máme si lehnout na zem nebo si dát papírovej pytlík na hlavu nebo tak něco."

"Jestli chcete, tak jo," odvětil Ford nevzrušeně.

"Aspoň nám to říkali na vojně," dodal muž a jeho oči se vydaly na dlouhou zpáteční pouť k panáku whisky.

"A pomůže to?"

"Ne." Ford mu věnoval přátelský úsměv. "Promiňte, už musím jít." Mávl rukou na pozdrav a šel.

Hospoda chvíli mlčela... Barman si odkašlal. Zaslechl se, jak říká: "Poslední objednávky prosím."

(V tomto sci-fi románu Douglase Adamse byla planeta Země zbořena galaktickým odborem dopravy, protože překážela v cestě stavbě intergalaktické dálnice. Poslední slova vedoucího demoliční čety zněla: "Taková pitomá apatická planeta... s tou se přece nebudu párat.").

Reference:

Saxon Burns. Apocalypse Soon? A UA professor thinks an oil crisis is imminent--so kiss your old life goodbye. Tuscon Weekly 22. března 2007. http://www.tucsonweekly.com/tucson/apocalypse-soon/Content?oid=1087140

Web: http://guymcpherson.com/speaking/

"Gaia" scientist says life doomed by climate woes. Reuters, únor 2009. http://www.reuters.com/article/homepageCrisis/idUSLP385741._CH_.2400

Uran: http://www.klimaskeptik.cz/news/uranu-mame-na-8500-let-/

Autor: Vítězslav Kremlík | pátek 8.10.2010 10:17 | karma článku: 22.57 | přečteno: 3018x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

V Davosu plánují využít epidemii k "velkému resetu"

Využijme epidemii k "Velkému resetu" světové ekonomiky. Toto zní ze světového ekonomického fóra v Davosu. Jejich kyberpunková vize nemá s ekologií nic společného. Zato spolehlivě vyděsí každého čtenáře science fiction.

10.7.2020 v 10:37 | Karma článku: 39.57 | Přečteno: 4822 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Dostane virus Nobelovku za ekologii?

Karanténa přinesla uzavřené továrny i letiště. Vliv ekonomické krize na CO2 je ale prakticky neviditelný.

26.5.2020 v 10:00 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 433 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Konec prokrastinace a kritického myšlení

Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.

29.1.2020 v 10:33 | Karma článku: 37.20 | Přečteno: 2046 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 43.26 | Přečteno: 3771 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Zbyněk Čáp

Flastr jako směrovka k lepším zítřkům?

Kolega dostal pokutu za parkování. Navenek oprávněně. Odstavil svůj vůz na pozemku soukromého vlastníka, který následně požádal městskou policii o ochranu svých práv...

24.7.2021 v 19:46 | Karma článku: 12.98 | Přečteno: 586 | Diskuse

Marek Hurt

Bruselský papaláš chce elektromobilem zastavit tornádo

Při veřejných vystoupeních je možné používat zkratku, či nadsázku, ale musí být zřejmé, že o ně jde. Z tvrzení eurokomisaře Franse Timmermanse o významu elektromobilů pro opakování tornáda na našem území nic takového zřejmé nebylo

23.7.2021 v 7:57 | Karma článku: 34.87 | Přečteno: 651 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Ministr jede na plný plyn do zdi

Úkolem ministra životního prostředí je „překvapivě“ chránit životní prostředí. Ministr Brabec svůj úřad asi vnímá jinak. Ukázal to při kauze znečištěné řeky Bečva. A ukazuje to i přístupem k energetice. Je to zvláštní až podezřelé

20.7.2021 v 13:07 | Karma článku: 26.72 | Přečteno: 796 | Diskuse

Marek Hurt

Klimatičtí alarmisté vědomě lžou a nutí ke lži i ostatní

Přímou souvislost mezi moravským tornádem a klimatickou změnou nelze doložit. Je však na místě o události referovat výhradně v kontextu masivní změny klimatu. Tyhle neuvěřitelné věty napsal Radek Kubala v Deníku Referendum.

15.7.2021 v 8:55 | Karma článku: 47.02 | Přečteno: 9911 | Diskuse

Marek Hurt

Kalifornští milionáři dojíždějí na vlastní hloupost

Kalifornská síť znovu přestává zvládat vysoký odběr elektřiny. Hrozí dokonce blackout. Provozovatel sítě proto doporučil, aby lidé večer nenabíjeli své elektromobily, snížili výkon klimatizací a nepoužívali další spotřebiče.

28.6.2021 v 9:05 | Karma článku: 41.57 | Přečteno: 2037 | Diskuse
Počet článků 391 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2821

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz