Česká delegace se dívá na reformu IPCC (klima) skepticky

4. 10. 2010 10:20:28
Autor stránek Klimaskeptik.cz se mohl zúčastnit jednání české delegace IPCC. A zjistil, že klimatologové se na reformu IPCC dívají... klimaskepticky.

Právě jsem se vrátil z Hradu... president mé návrhy přijal... Nebylo to z hradu, ale z ČHMÚ. A nemusel jsem ani nic navrhovat. Pánové to navrhli sami.

Právě jsem se vrátil ze schůzky s našimi klimatology v sídle ČHMU v Praze Komořanech. Debatovali jsme o tom, jaké stanovisko má česká delegace hájit na blížícím se jednání IPCC v Koreji. Po sérii trapných afér (Climategate, Himaláje, Africagate...) si klimatický panel OSN na sebe objednal audit od organizace zvané InterAcademy Council. V tomto auditu IPCC pohořela (viz článek zde) a byly doporučeny mnohé reformy. O nich se má jednat.

Shodli jsme se na následujícím:

 • Pachauri by měl odejít
 • Reformy IPCC, které navrhla IAC, by měly platit už hned teď pro Pátou zprávu IPCC
  • Zakázat používání šedé literatury (drby z novin)
  • Zavést předpisy proti střetu zájmů (ty tam 20 let chybí)
  • Neignorovat recenzenty, když v připomínkovém řízení upozorní na nějaké chyby
  • Lepší komunikace: nereagovat na kritiku nedůtklivým popíráním chyb
 • Květnové nominace by se měly zrušit a udělat nově, transparentně, dle doporučení IAC
 • Zasahování politiků do vědecké práce by se mělo co nejvíce eliminovat
 • Pátá zpráva (AR5) by neměla pokračovat v minulém stylu. Měla představovat audit dosavadní klimatologie (zkontrolovat grafy, roztřídit, co bylo správně, co špatně, přehodnotit kde byla míra jistoty tvrzení přehnaná atp).

A také jsme se shodli, že tyto bohulibé návrhy jsou zřejmě nereálná utopie, protože to vlády v OSN neschválí. Nebo schválí jen část, tu méně podstatnou.

(O této naší schůzce napsal pan Metelka blog ZDE, interpretuje ji ovšem úsměvným stylem, který je mu vlastní - děsí se, že by musel uznat chybu nebo obrat v názorech. Přitom i z jeho publikace 2009 "Změny klimatu - fakta bez mýtů" je jasné, že tehdy pokládal zprávy IPCC za korektní spolehlivý zdroj informací. Jinak by z toho necitoval. Nevšiml jsem si, že by v roce 2007 požadoval odstoupení Pachauriho, že by pranýřoval netransparentní jmenování autorů či ignorování námitek recenzentů nebo používání šedé literatury... Není mi jasné, proč pan Metelka odmítá uznat, že změnil názor. To není žádná ostuda. Vždyť i Einstein uznal chybu. Když odmítal představu rozpínajícího se vesmíru, byl to omyl.)

Komorany_pretel.jpg

(Vlevo: Jan Pretel z ČHMÚ, bývalý český "focal point" IPCC)

To jsou mi věci.

Nejenom, že si naši klimatologové pozvali na své jednání zástupce opozice, autora portálu Klimaskeptik.cz (popírače a denialistu, jak láskyplně říká pan Metelka). Jako by to nestačilo, oni dokonce téměř stoprocentně převzali i klimaskeptické (denialistické) názory.

Co se to děje? Že by všechny přítomné podplatila ropná korporace Exxon?

Před pár lety tyto názory byly kacířstvím. Kdo volal po zrušení či reformě IPCC, byl na indexu. Pachauri kritiky IPCC přirovnával k lidem, kteří popírají kulatost Země. Když Klaus říkal, že IPCC je zpolitizovaná a nikoli vědecká instituce, byl za to napadán. S opozicí se nediskutovalo, říkalo se, že "debata skončila", nyní je čas činů.

A najednou... Jsem rád, že jsem se tohoto obrácení víry u klimatologů dožil.

Nyní však asi budou sdílet smutný osud všech klimaskeptiků. Bezmocně sledovat, jak jejich názory jsou ignorovány. Jak jsem je totiž poslouchal, vidí proveditelnost reforem dosti bledě. Nemluvě o to, že česká delegace má jen jeden hlas.

V OSN je celý proces v rukou vlád a politiků. Ti jistě nepřipustí de-politizaci IPCC. Kapři si přece nevypustí rybník.

Komorany_metelka.jpg

(Vlevo vzadu: L.Metelka, současný český "focal point" IPCC, vpravo vzadu: R.Tolasz z ČHMÚ)

Pachauri má z řady států stále podporu, takže je možné, že nebude odvolán. A když, tak na jeho místo přijde někdo ještě horší. Ve spravedlivém světě by se novým šéfem IPCC stal Steve McIntyre, badatel, který má hlavní zásluhy v boji za návrat klimatologie k slušné vědě. To se ale nestane, není kdo by ho navrhl.

Do OSN jedou jen zástupci vlád, klimaskeptické vědecké asociace (jako International Climate Science Coalition) pozvány nejsou. To jsou organizace sdružující lidi, kteří léta upozorňují na problémy, které teprve nyní po letech audit IAC uznal. Bylo by na čase je vzít zpátky, uznat jejich zásluhy o očistu vědy a rehabilitovat je. V ideálním světě.

Zprávy IPCC jsou sice zbytečné slohové cvičení (odbornou literaturu si každý umí přečíst sám), avšak jsou základem pro nákladná politická rozhodnutí. Pokud tam nebudou zastánci a odpůrci teorie lidmi zaviněné klimapokalypsy zastoupeni rovnoprávně, nemůžeme čekat vyvážené nestranné výstupy.

Jenže abychom se vrátili k bodu nula a zrušili nominace lidí, které jmenoval v květnu šibal Pachauri a jeho tým, k tomu vlády nebudou asi mít chuť. To už je rozjetý vlak. Takže nový serioznější styl práce budou nejspíše do praxe zavádět Pachauriho kádry? Máme věřit, že najednou se polepší? Starého psa novým kouskům nenaučíš.

Komorany_CHMU.jpg

(Před budovou ČHMÚ)

Připojuji text svého stanoviska, které jsem české delegaci předal. Nicméně pokud se neanulují květnové nominace a nevymění se lidé, nelze například realizovat můj návrh, aby na každé kapitole zprávy IPCC pracovaly dva konkurenční týmy. Alarmistický (AGW) a klimaskeptický (ne-AGW). Je to podobný návrh, jako V.Klaus říkal ve svém projevu v OSN v roce 2007, kdy navrhoval vytvořit konkurenční druhou IPCC (něco takového pak neoficiálně skutečně vzniklo: NIPCC 2009). Já bych to propojil do jediného tělesa, aby výsledkem byl jediný, vyvážený dokument zahrnující názory obou stran.

Naši klimatologové vidí proveditelnost reforem IPCC dosti (klima) skepticky stejně jako já. Vítejte v klubu.

... A ještě něco. Na závěr mi dovolte pozvat vás na svou přednášku na ČVUT. Mám v úmyslu podívat se na zoubek tvrzení, že "aférky nic nezměnily na faktu, že za oteplování může člověk." To jsou takové ty úsměvné představy p. Metelky, že problémy IPCC se týkají jen pracovních skupin II a III, zatímco jednička (příčiny klimatických změn) je prý vědecky správně.

http://www.aldebaran.cz/fyz_ctvrtky/index.html

aldebaran.jpg

Přílohy:

Pozvánka na jednání: ZDE

Stanovisko autora stránek Klimaskeptik.cz k reformám IPCC: ZDE

Návrhy presidenta V.Klause na reformu IPCC z jeho projevu v OSN 2007: ZDE

Audit od IAC: ZDE

(článek aktualizován v den vydání v 10:50)

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 4.10.2010 10:20 | karma článku: 22.15 | přečteno: 1948x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Poláci a Francouzi se připojili ke klimatické kontrarevoluci

Obvyklá strategie alarmistů už ztrácí dech. Před klimatickou konferencí sice zinscenovali sérii „spontánních“ akcí pro média jako vždy. Následovala ale srážka frází s realitou.

10.12.2018 v 10:31 | Karma článku: 38.17 | Přečteno: 1631 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Asociální klima-aktivisté: Užiteční idioti klimatického byznysu

Aneb jak to vypadá, když někdo podporuje mocenskou ideologii OSN a EU za kterou stojí miliadový byznys... a přitom se pokládá za underground.

29.11.2018 v 11:36 | Karma článku: 34.08 | Přečteno: 1004 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Nepokoje: Proti Pařížské klimatické dohodě protestuje už i Paříž

Média jsou plná zpráv o tom, jak Paříž odpět hoří kvůli nepokojům. Tentokrát za tím ale překvapivě nejsou muslimové. Protestují Francouzi a to proti zvyšování cen pohonných hmot. To hlavní se ale z většiny zpráv ovšem nedočtete.

27.11.2018 v 10:44 | Karma článku: 29.67 | Přečteno: 896 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Klementinum – opravdu nejtepleji za 244 roků?

Na rozdíl od novinářů, kteří se honí za senzacemi, racionální skeptik si musí počkat na data. Takže horké léto lze s odstupem ohodnotit až nyní.

17.9.2018 v 10:38 | Karma článku: 24.95 | Přečteno: 745 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Alexandra Bolková

Zastoupení leváků v populaci

Celosvětově je více než 90 % lidí praváků. Dominance jedné „výhodnější“ strany je nejsilnější populační předpojatostí pro všechny primáty. Větší procento leváků je zastoupeno běžněji v bělošské, asijské a hispánské populaci.

20.1.2019 v 12:31 | Karma článku: 11.91 | Přečteno: 233 | Diskuse

Libor Čermák

Co když je na islámském symbolu znázorněné UFO?

Souvislostí mezi UFO a našim Měsícem je celá řada. Mluví se o záhadných světlech na Měsíci i o setkání astronautů s UFO. Pojďme se na tyto všechny záhady podívat trošku podrobněji. A závěr bude trošku archeoastronautický.

20.1.2019 v 5:13 | Karma článku: 20.21 | Přečteno: 574 |

Jan Mestan

Re: Zeptali jsme se vědců (LIDOVKY.cz)

Na webu 'Lidovek' se lze v rubrice 'Zeptali jsme se vědců' mj. dočíst o tom, jak že se má chovat Země. Odpovídali pan Trubač a Goliáš, zaměstnanci Univerzity Karlovy - Přírodovědecké fakulty. Zkusím trochu reagovat.

19.1.2019 v 19:28 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 398 | Diskuse

Alexandra Bolková

Historie leváctví

Sinistralita je i v dnešní době velmi diskutovaným tématem, které v sobě skrývá mnoho nevyřešených otázek. Stále není úplně jasné, jak a proč leváctví vzniklo, avšak již od nepaměti se touto otázkou zabývá velké množství lidí.

19.1.2019 v 9:48 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 383 | Diskuse

Dana Tenzler

Mléčná dráha a její sourozenci

Sourozenci mají někdy hodně komplikované vztahy. Platí to i pro vesmírné rodiny. V našem bezprostředním vesmírném okolí se v minulosti událo nejedno kosmické drama. (délka blogu 8 min.)

17.1.2019 v 8:00 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 429 | Diskuse
Počet článků 369 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2756

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Zajímá se o vliv klimatických změn na lidské dějiny. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz