Česká delegace se dívá na reformu IPCC (klima) skepticky

4. 10. 2010 10:20:28
Autor stránek Klimaskeptik.cz se mohl zúčastnit jednání české delegace IPCC. A zjistil, že klimatologové se na reformu IPCC dívají... klimaskepticky.

Právě jsem se vrátil z Hradu... president mé návrhy přijal... Nebylo to z hradu, ale z ČHMÚ. A nemusel jsem ani nic navrhovat. Pánové to navrhli sami.

Právě jsem se vrátil ze schůzky s našimi klimatology v sídle ČHMU v Praze Komořanech. Debatovali jsme o tom, jaké stanovisko má česká delegace hájit na blížícím se jednání IPCC v Koreji. Po sérii trapných afér (Climategate, Himaláje, Africagate...) si klimatický panel OSN na sebe objednal audit od organizace zvané InterAcademy Council. V tomto auditu IPCC pohořela (viz článek zde) a byly doporučeny mnohé reformy. O nich se má jednat.

Shodli jsme se na následujícím:

 • Pachauri by měl odejít
 • Reformy IPCC, které navrhla IAC, by měly platit už hned teď pro Pátou zprávu IPCC
  • Zakázat používání šedé literatury (drby z novin)
  • Zavést předpisy proti střetu zájmů (ty tam 20 let chybí)
  • Neignorovat recenzenty, když v připomínkovém řízení upozorní na nějaké chyby
  • Lepší komunikace: nereagovat na kritiku nedůtklivým popíráním chyb
 • Květnové nominace by se měly zrušit a udělat nově, transparentně, dle doporučení IAC
 • Zasahování politiků do vědecké práce by se mělo co nejvíce eliminovat
 • Pátá zpráva (AR5) by neměla pokračovat v minulém stylu. Měla představovat audit dosavadní klimatologie (zkontrolovat grafy, roztřídit, co bylo správně, co špatně, přehodnotit kde byla míra jistoty tvrzení přehnaná atp).

A také jsme se shodli, že tyto bohulibé návrhy jsou zřejmě nereálná utopie, protože to vlády v OSN neschválí. Nebo schválí jen část, tu méně podstatnou.

(O této naší schůzce napsal pan Metelka blog ZDE, interpretuje ji ovšem úsměvným stylem, který je mu vlastní - děsí se, že by musel uznat chybu nebo obrat v názorech. Přitom i z jeho publikace 2009 "Změny klimatu - fakta bez mýtů" je jasné, že tehdy pokládal zprávy IPCC za korektní spolehlivý zdroj informací. Jinak by z toho necitoval. Nevšiml jsem si, že by v roce 2007 požadoval odstoupení Pachauriho, že by pranýřoval netransparentní jmenování autorů či ignorování námitek recenzentů nebo používání šedé literatury... Není mi jasné, proč pan Metelka odmítá uznat, že změnil názor. To není žádná ostuda. Vždyť i Einstein uznal chybu. Když odmítal představu rozpínajícího se vesmíru, byl to omyl.)

Komorany_pretel.jpg

(Vlevo: Jan Pretel z ČHMÚ, bývalý český "focal point" IPCC)

To jsou mi věci.

Nejenom, že si naši klimatologové pozvali na své jednání zástupce opozice, autora portálu Klimaskeptik.cz (popírače a denialistu, jak láskyplně říká pan Metelka). Jako by to nestačilo, oni dokonce téměř stoprocentně převzali i klimaskeptické (denialistické) názory.

Co se to děje? Že by všechny přítomné podplatila ropná korporace Exxon?

Před pár lety tyto názory byly kacířstvím. Kdo volal po zrušení či reformě IPCC, byl na indexu. Pachauri kritiky IPCC přirovnával k lidem, kteří popírají kulatost Země. Když Klaus říkal, že IPCC je zpolitizovaná a nikoli vědecká instituce, byl za to napadán. S opozicí se nediskutovalo, říkalo se, že "debata skončila", nyní je čas činů.

A najednou... Jsem rád, že jsem se tohoto obrácení víry u klimatologů dožil.

Nyní však asi budou sdílet smutný osud všech klimaskeptiků. Bezmocně sledovat, jak jejich názory jsou ignorovány. Jak jsem je totiž poslouchal, vidí proveditelnost reforem dosti bledě. Nemluvě o to, že česká delegace má jen jeden hlas.

V OSN je celý proces v rukou vlád a politiků. Ti jistě nepřipustí de-politizaci IPCC. Kapři si přece nevypustí rybník.

Komorany_metelka.jpg

(Vlevo vzadu: L.Metelka, současný český "focal point" IPCC, vpravo vzadu: R.Tolasz z ČHMÚ)

Pachauri má z řady států stále podporu, takže je možné, že nebude odvolán. A když, tak na jeho místo přijde někdo ještě horší. Ve spravedlivém světě by se novým šéfem IPCC stal Steve McIntyre, badatel, který má hlavní zásluhy v boji za návrat klimatologie k slušné vědě. To se ale nestane, není kdo by ho navrhl.

Do OSN jedou jen zástupci vlád, klimaskeptické vědecké asociace (jako International Climate Science Coalition) pozvány nejsou. To jsou organizace sdružující lidi, kteří léta upozorňují na problémy, které teprve nyní po letech audit IAC uznal. Bylo by na čase je vzít zpátky, uznat jejich zásluhy o očistu vědy a rehabilitovat je. V ideálním světě.

Zprávy IPCC jsou sice zbytečné slohové cvičení (odbornou literaturu si každý umí přečíst sám), avšak jsou základem pro nákladná politická rozhodnutí. Pokud tam nebudou zastánci a odpůrci teorie lidmi zaviněné klimapokalypsy zastoupeni rovnoprávně, nemůžeme čekat vyvážené nestranné výstupy.

Jenže abychom se vrátili k bodu nula a zrušili nominace lidí, které jmenoval v květnu šibal Pachauri a jeho tým, k tomu vlády nebudou asi mít chuť. To už je rozjetý vlak. Takže nový serioznější styl práce budou nejspíše do praxe zavádět Pachauriho kádry? Máme věřit, že najednou se polepší? Starého psa novým kouskům nenaučíš.

Komorany_CHMU.jpg

(Před budovou ČHMÚ)

Připojuji text svého stanoviska, které jsem české delegaci předal. Nicméně pokud se neanulují květnové nominace a nevymění se lidé, nelze například realizovat můj návrh, aby na každé kapitole zprávy IPCC pracovaly dva konkurenční týmy. Alarmistický (AGW) a klimaskeptický (ne-AGW). Je to podobný návrh, jako V.Klaus říkal ve svém projevu v OSN v roce 2007, kdy navrhoval vytvořit konkurenční druhou IPCC (něco takového pak neoficiálně skutečně vzniklo: NIPCC 2009). Já bych to propojil do jediného tělesa, aby výsledkem byl jediný, vyvážený dokument zahrnující názory obou stran.

Naši klimatologové vidí proveditelnost reforem IPCC dosti (klima) skepticky stejně jako já. Vítejte v klubu.

... A ještě něco. Na závěr mi dovolte pozvat vás na svou přednášku na ČVUT. Mám v úmyslu podívat se na zoubek tvrzení, že "aférky nic nezměnily na faktu, že za oteplování může člověk." To jsou takové ty úsměvné představy p. Metelky, že problémy IPCC se týkají jen pracovních skupin II a III, zatímco jednička (příčiny klimatických změn) je prý vědecky správně.

http://www.aldebaran.cz/fyz_ctvrtky/index.html

aldebaran.jpg

Přílohy:

Pozvánka na jednání: ZDE

Stanovisko autora stránek Klimaskeptik.cz k reformám IPCC: ZDE

Návrhy presidenta V.Klause na reformu IPCC z jeho projevu v OSN 2007: ZDE

Audit od IAC: ZDE

(článek aktualizován v den vydání v 10:50)

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 4.10.2010 10:20 | karma článku: 22.65 | přečteno: 1951x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Zničí klimatická změna světovou ekonomiku?

I při oteplení o 2°C bude za sto let svět 11x bohatší než dnes.Proč tedy vzdělaná střední třída v průmyslově vyspělých zemích v posledních letech propadla víře, že lidstvo čeká vyhynutí?

13.8.2019 v 10:27 | Karma článku: 19.84 | Přečteno: 572 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Grónsko přišlo o 11 miliard tun ledu? No a?

Grónsko přišlo za jediný den o 11 miliard tun ledu. Může za to porucha klimatu známa také jako „léto“. Bude-li klimatická krize pokračovat tímto tempem, Grónsko ztratí za 12 let polovinu ledového příkrovu. Totiž za 12 500 let.

12.8.2019 v 9:56 | Karma článku: 39.18 | Přečteno: 2719 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zjevení Svaté Gréty aneb Dětská křížová výprava s.r.o.

Nejprve křehké dívce přivodili duševní poruchu tím, že ji v útlém dětství vystavili apokalyptickému brainwashingu jako v nějaké sektě. A pak ji klimatická mafie využila k získávání investic na zelený byznys.

5.8.2019 v 9:58 | Karma článku: 43.88 | Přečteno: 5749 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Vedro v Paříži: Srovnání 1947 a 2019

25.7.2019 v Paříži padla rekordní teplota 42,6°C. Čímž byl po desítkách let konečně pokořen rekord z horkého roku 1947. Bez kontextu taková informace ale může být zavádějící.

2.8.2019 v 9:41 | Karma článku: 34.10 | Přečteno: 1413 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Michal Češek

Průměrný plat sester přesáhl hranici 43 tisíc, a stále jim to nestačí?

Ministerstvo zdravotnictví si mne ruce, povedla se totiž úžasná věc, a to zastavit odchod všeobecných sester z rezortu navýšením průměrného platu na 43 000. Další zvyšování platu je prý zbytečné - sestry mají peněz dost!

24.8.2019 v 16:27 | Karma článku: 29.06 | Přečteno: 4693 | Diskuse

Jan Tomášek

Jak vzniká bílkovina

Bílkoviny jsou vlastně všude kolem nás - živočichové - rostliny - ale co to je a jak vznikají, to například mě zas tak jasné nebylo... Myška a sýr ... správný popud pro zkoumání bílkovin.

23.8.2019 v 17:06 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 229 | Diskuse

Petr Hlinomaz

Jak správně předpovědět počasí

Nekoukej do mobilu, ale nahoru. Asi tak bych to shrnul. Zvykli jsme si spoléhat na moderní technologii, jenže i ta může často zklamat.

23.8.2019 v 8:49 | Karma článku: 8.37 | Přečteno: 246 | Diskuse

Dana Tenzler

O muži, který zachránil celý svět

Ne, dnešní blog nebude o ekologii. Nebude o samozvaných hrdinech, kteří se perou o místo před kamerou. Bude o člověku, který opravdu zachránil svět. Zcela potichu a bez účasti médií. (délka blogu 5 min)

22.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 45.25 | Přečteno: 7201 | Diskuse

Petr Hlinomaz

Ochrany životního prostředí se ujal extrémismus

Antropogenní vliv skleníkových plynů úzce souvisí s ochranou životního prostředí, přesto někteří tento jasný fakt stále nedokáží pochopit, dokonce to považují za faul, neboť zejména oxid uhličitý přeci naopak životu prospívá.

21.8.2019 v 8:42 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 559 | Diskuse
Počet článků 380 Celková karma 33.34 Průměrná čtenost 2751

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz