Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Lomborg obrátil kabát?

6. 09. 2010 10:15:15
Lomborg vydává novou knihu : “Chytrá řešení pro klimatickou změnu“ (Smart Solutions to Climate Change). Klimaskeptik navrhuje uhlíkovou daň? Co se to děje?

I mě překvapily nové výroky Bjorna Lomborga, který najednou tvrdí, že klimatické změny nejsou druhořadá nepodstatná priorita, nýbrž priorita nejvyšší. Jeho think-tank Copenhagen Consensus dříve říkal, že peníze bychom radši měli dát na řešení větších problémů, jako je třeba malárie.

Co se to děje? Obrátil Lomborg kabát? Pokud si přečtete jeho knihu „Skeptický ekolog“, on i tehdy věřil, že globální oteplování způsobili lidé. Nikdy tedy nebyl klimaskeptikem. Byl pouze anti-alarmistou. To jsou jemné sémantické rozdíly, co? Pouze upozorňoval, že celkový stav lidstva se zlepšuje a ne zhoršuje, navzdory „lidmi způsobenému oteplování“.

A jaké řešení navrhuje pro tento „největší problém“?

1) Stop Kjótským protokolům. Stop omezování a zachycování skleníkových emisí. Třeba absurdní kšeft se zachycováním CO2 a jeho skladování v podzemí (CCS). To nikam nevede. Kjotský protokol snížení emisí nedosáhl. Snahy vyjednat nový Kjótský protokol jsou tedy k ničemu. Politika EU, která je na tomto založená, je nákladný omyl. Vyhazování peněz, které klimatu nepomůže. Jenom nám zdražuje elektřinu.

co2.jpg

(Obrázek: O redukci emisí CO2 se řeční nejméně už od Summitu Země 1992. Jak vidět, výsledek je nula. Zákazy žárovek apod. jsou k ničemu. Pokud se s emisemi něco děje, tak snad jedině, že se zrychlily. Důvod je jasný. Každé dítě přece chápe, že nemůžeme opustit fosilní paliva, dokud za ně nemáme cenově přijatelnou náhradu. Jinak bychom lidi odsoudili k návratu do bídy středověku. Zdroj)

2) Pracovat na geo-inženýringu. Poručíme větru dešti. Např. vyrábět umělé mraky, které zabrání přísunu slunečního záření a tak ochladí klima. Prostě učinit krok k ovládání počasí, jako je to ve sci-fi filmech. Takže skleníkový efekt si pak může stoupat jak chce, my ho vykompenzujeme tvorbou mraků. Tak bychom se mohli bránit proti klimatickým změnám – ať už za ně může člověk nebo příroda.

Ovšem takovéto návrhy zní trochu jako protimluv z úst ekologistů, kteří jinak brojí proti "zasahování do přírody". Geoinženýring je největší vměšování se člověka, největší hraní si na boha, jaké tu kdy bylo. Až budou v létě závěje, protože někdo z okresního odboru plánování počasí zmáčknul špatný knoflík, budete se divit. Nebo až sousední okres bude mít o žních lepší počasí, protože jejich starosta chodil do školy s náměstkem úřadu pro řízení počasí.

3) Investovat do výzkumu, který jednou přinese efektivní a levné nefosilní energie. Například levnou a efektivní solární energii. I já se už těším, až budu mít na domě solární folie, díky kterým budu mít elektřinu zadarmo. Příklad takového výzkumu jsem uváděl už před časem ZDE - solární fólie.

S těmito cíli se dá podle mne docela souhlasit. Doufám, že je to myšleno tak, že subvencovat se má výzkum/hledání efektivních eko-technologií a ne dotování nuceného prodeje neefektivních krámů, které si občané musí povinně kupovat (dnešní biopaliva, fotovoltaika...).

Lomborgem prosazované investice dávají smysl bez ohledu na to, zda současné změny klimatu způsobil člověk. Proto se na nich mohou shodnout klimaalarmisté i klimaskeptici. Tím by konečně vznikl skutečný a ne jen vylhaný konsensus, jako dosud.

Do knihy můžete nahlédnout online ZDE. Je to sborník, Lomborg napsal jen předmluvu.

Trochu mě ovšem znepokojuje, kde na tyto bohulibé věci chce Bjorn vzít peníze. Navrhuje globální uhlíkovou daň, kterou by pak papaláši použili na výše uvedené. Takže žádné cap-n-trade a obchod s povolenkami v jakémsi klimatickém kasínu. Daň. Přerozdělování. Za 100 miliard dolarů ročně. Jsem zvědav v čí kapse tyhle peníze skončí... Na druhou stranu je to menší částka, než jakou dnes chtějí rozhazovat v rámci různých Kjótských protokolů. A měla by aspoň nějaké výsledky.

Abyste pochopili jeho uvažování. Před Kodaní dal Lomborg takovéto interview: „Zúčastněné vlády se znova dohodnou, že utratí spoustu peněz na snížení emisí uhlíku a výsledky budou znovu prakticky nula. Už jsme to zkusili dvakrát, v Riu 1992 a v Kjótu 1997. Obě smlouvy byly propadák. Uvidíme zase spoustu pokrytectví a řečnění... Když jsem se zapojil do debaty o oteplování, zarazilo mne, že svět má investovat každý rok 180 miliard dolarů na protokol, který v tom nejlepším případ sníží globální teploty do konce 21 století o 0,3°F (asi 0,15°C Celsia). Přitom podle odhadů OSN by se za méně než polovinu této částky dala zajistit pitná voda, hygiena a základní zdravotní péče i vzdělání pro každého člověka na Zemi.“

„Hlavní potíž s globálním oteplováním je, že fosilní paliva jsou nejen dost levná, ale že jen díky nim je lidstvo tak bohaté a tak dobře se nám žije – díky fosilním palivům máme světlo, teplo, dopravní prostředky. Takže fosilních paliv se zkrátka nevzdáme, dokud nebudeme mít nějakou ještě lepší alternativu... Všichni dnes říkají, pojďme udělat fosilní paliva tak drahá, aby je nikdo nechtěl používat. To ale neprojde. Takže místo bychom zdražovali fosilní paliva, měli bychom naopak zařídit, aby zelená energie byla tak levná, aby ji každý sám od sebe chtěl používat. To ale musíme investovat do výzkumu, abychom do 2020 ale zvláště k roku 2040 a později měli lepší technologie. Investujme do výzkumu, aby solární panely byly tak levné a efektivní, že je bude chtít i Čína a Indie.“

„Al Gore se táže, jak chceme, aby na nás vzpomínaly budoucí generace. Já ale oponuji, proč by kdo chtěl být vzpomínán jako naiva, který utratil 180 miliard dolarů ročně bez jakéhokoli užitku, když se za méně než polovinu té částky dají vyřešit téměř všechny hlavní problémy dneška?“

To mohu podepsat. Pokud budeme vyhazovat peníze na neefektivní řešení a redukci uhlíku, řeknou naši potomci, že jsme byli pitomci.

Bylo by samozřejmě lepší, kdyby alarmisté přestali vyhazovat naše peníze na řešení klimatických pseudoproblémů úplně. Ale když už chtějí ročně utratit 100 či 200 miliard, jsem pro, aby je investovali raději do Lomborgových opatření a ne do redukce uhlíku, která nevede nikam. Už proto, že vliv CO2 na teploty je zřejmě ještě slabší, než jsme si mysleli.

Aby nevznikla mýlka. Když mluvíme o investicích do vědy, mám tím na mysli výzkum nových technologií, nikoli financování kouzelníků jako Michael Mann, kteří kouzlí s grafy, utajují podklady a ohýbají svoje data, aby nás postrašili.

Ale vykládejte to v Bruselu...

Reference:

Juliette Jowit. Bjørn Lomborg: the dissenting climate change voice who changed his tune. Guardian 30. srpna 2010. http://www.guardian.co.uk/environment/2010/aug/30/bjorn-lomborg-climate-change-profile

Gene Epstein. Global warming is manageable – if we are smart. Barrons.com 18.května 2009. http://online.barrons.com/article/SB124242701854125285.html#articleTabs_panel_article%3D1

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 6.9.2010 10:15 | karma článku: 28.89 | přečteno: 2656x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 539 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 32.10 | Přečteno: 992 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 971 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 897 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Čína - nový závod o vesmír (3)

Její sonda úspěšně přistála na odvrácené straně Měsíce a na Marsu. Její astronauti se nacházejí na oběžné dráze ve vlastní orbitální stanici. (délka blogu 5 min.)

5.12.2022 v 8:00 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 86 | Diskuse

Jiří Turner

Nebinární ptakopysk

Argumentovat v genderové problematice tím, že pánbůh stvořil jen dvě jednoznačná pohlaví a v tomto formátu že funguje celá příroda i společnost, je, kulantně řečeno, poněkud unáhlené. Jak to tedy je z čistě biologického hlediska?

3.12.2022 v 10:31 | Karma článku: 25.68 | Přečteno: 4005 | Diskuse

Dana Tenzler

Čína - nový závod o vesmír (2)

USA a Rusko se mohly ještě před několika roky považovat za bezkonkurenční vesmírné velmoci. To se ale v poslední době změnilo. O své místo ve vesmíru se hlásí Indie ... ale také Čína. (délka blogu 5 min

1.12.2022 v 8:00 | Karma článku: 20.11 | Přečteno: 256 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak kaluž ukáže, jestli žijeme v simulaci nebo ne

Řeknete si, že to úplný nesmysl, že je Země středem vesmíru. Vžijte se ale do intuitivního světa, který není korigován vědou. Díváme-li se na noční oblohu, jsou vzdálené hvězdy tak maličké, že vůbec nepřipomínají naše Slunce.

29.11.2022 v 9:07 | Karma článku: 25.39 | Přečteno: 1639 | Diskuse

Zdenek Slanina

Kdo letos nejvíc prospěl české vědě? CSČR/PČR - vyhmátnutím výzkumného hoštaplera S.C.,PhD

Výzkumný hoštapler Dr.S.C.,PhD odklonil 130+ MKč. Odhalili celníci a policisté. Bez nich by dál získával miliony - bez jediného výzkumného výsledku. Výsměch poctivcům, a též důsledek vytrvalé perzekuce akademických whistleblowerů.

29.11.2022 v 5:22 | Karma článku: 39.69 | Přečteno: 5834 |
Počet článků 402 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2782

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...