Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Přijde v roce 2013 solární superbouře?

31. 08. 2010 9:11:29
NASA ruší raketoplány. Novou náplní práce je vytvářet alarmistické fámy. Zádrhel je, že příští sluneční maximum bude slabší než několik předchozích. Takže nějaké rekordní bouře opravdu nehrozí.

Nedávno médii kolébavě proběhla další novinářská kachna (Novinky.cz, iDnes.cz, Aktualne.cz). Už se proti ní ohradili i astronomové (astro.cz).

V roce 2013 by nejspíše měl vrcholit současný 24. solární cyklus. Zároveň je to vrchol 22letého Haleova cyklu. „Jejich kombinace tak podle všeho povede k vyvolání solární superbouře doprovázené extrémní radiací,“ říkají novináři, zřejmě zhulení trávou. Máme si tedy honem nakoupit skafandry a obložit dům olověnými deskami? Máme nakoupit opalovací krém s faktorem sto tisíc? Sežehne povrch Země ohnivá bouře, která spálí vše živé?

Asi sotva. Alamisté vám lžou jako vždycky. Buďme rádi - je to jedna z mála jistot, na které se tady můžeme spolehnout.

Červnová zpráva NASA (zde), ze které tyto kachny vylétly, tvrdí: „Země a kosmos spolu přijdou nyní do kontaktu takovým způsobem, který je v lidské historii něčím novým... Naše technologická společnost si vyvinula bezprecedentní senzitivitu vůči slunečním bouřím.“

Je smutné vidět NASA, jak alarmisticky blábolí. Zřejmě dle zásady „postrašíme je a oni nám dají více dotací“. Jakápak bezprecedentní situace? Solární cyklus má cca 11 let, takže za dobu, co používáme elektřinu, počítače, telefony a satelity jsme solárních maxim zažili už celou řadu. Například kolem roku 1990. Nebo kolem roku 2002 - to už bylo v éře internetu.

NASA: „Naruší to komunikační zařízení jako jsou satelity i navigace v autech, vzdušnou dopravu , bankovní systém, počítače, veškerou elektroniku. Velké oblasti budou bez elektřiny a náprava škod bude složitá a vyžádá si delší dobu.“

Hrozí prý ztráty o velikosti 1 - 2 biliony dolarů, a likvidace škod prý může trvat 4 - 10 let. Zatímco hurikán Katrina způsobil jen škody za cca 100 miliard dolarů. (zdroj)

Copak nám to jenom připomíná? Zdá se, že někdo pánům omylem podstrčil deset let starý papír s projevem na téma Y2K a očekávaného zhroucení počítačů na 1.1. 2000. Datum se mění, ale bláboly zůstávají. I tehdy předpovídali, že se vše zhroutí a nastane konec civilizace jak ji známe.

VIDEO: Michael Crichton si utahuje z hrozby zhroucení světové počítačové sítě roku 2000

PROUDY INDUKUJE, ALE KLIMA NEOVLIVŇUJE?

Racionální jádro fámy tkví v tom, že sluneční vítr je proud nabitých částic a ty jsou na Zemi schopny v našich elektrických zařízeních indukovat elektrické proudy (GIC – Geomagnetically Induced Currents). Může tedy dojít k přetížení rozvodných sítí. Takové věci se už staly. V roce 2013 vám třeba dvakrát vypadne na půl dne proud. To je toho. To jsem zažil u nás i letos a žádná solární bouře nebyla.

Astronauti ve vesmíru sledují sluneční erupce jak ostříži, protože taková sprška radiace tam nahoře vás může pěkně ogrilovat. Tady dole na Zemi nám nic takového nehrozí, chrání nás pozemská atmosféra a zemské geomagnetické pole.

Je milé vidět, že i v NASA vědí o vlivech vesmírného počasí (space weather). Teď už jenom zbývá, aby klimatologové pochopili, že vesmírné počasí je určující také pro pozemské klima. Doporučuji se zeptat Pierse Corbyna (viz). Nebo si přečíst něco Václava Buchy (viz). To by se ovšem někteří zlatokopové museli vrátit zpátky k vědě.

Souhrnný článek o vlivu sluneční aktivity na klima, oblačnost a počasí: ZDE (hlavně druhá půle textu).

ZAŽILI JSME SILNĚJŠÍ BOUŘE?

Pointa novinářské kachny je, že takovou solární bouři jsme přežili už v roce 1989, kdy sluneční aktivita vrcholila (a od té doby klesá). Tehdy sluneční vítr přetížil například rozvodnou síť v Quebecu a způsobil výpadek proudu (viz). Nedošlo ale ke zhroucení civilizace, chlapi z údržby to zase za pár hodin nahodili.

oULU.jpg

(Graf 1: Čím silnější sluneční vítr, tím větší pokles kosmického záření. Nejsilnější nárůst sluneční aktivity vidíme na přelomu 80/90. let. Zdroj: http://www.leif.org/research/CosmicRayFlux.png )

Sluneční aktivita rostla celé 20.století a vyvrcholila ve 22. solárním cyklu na přelomu 80/90.let. Od té doby klesá. Cyklus 23, který vloni skončil, byl slabší. A právě začínající cyklus 24 má být ještě slabší. Takže superbouře se nekoná, žádné rekordy nebudou.

Nadcházející solární maximum má být rekordně slabé, nikoli rekordně silné. Možná nejslabší od roku 1928 (zdroj). Je mi záhadou, jak z těchto dat může NASA vyprodukovat tiskovku o rekordní hrozivé strašidelné bezprecedentní superbouři. Omlouvám se, ale to je nad moje chápání. Fakt se nechytám.

prediction.jpg

(Graf 2: Dle současné prognózy bude tento solární cyklus velmi slabý. I jeho solární bouře tudíž budou slabé. Tak nepropadejte panice. Zdroj: NASA)

Proč to alarmisté dělají? Z hladu. Chtějí peníze. Na výzkum toho či onoho rizika, které musíme urgentně "řešit". Ve stylu, jakým únosci píší dopisy písmenky vystriženým z novin. "Vaší dceři hrozí veliké nebezpečí. Ale když mi dáte peníze, nic se jí nestane."

UDATNÝ ROLAND

Logický další krok je, aby nějaký potentát vystoupil s projevem, že solární maximum roku 2013 je největší hrozba, jaké kdy lidstvo čelilo. Proto se musíme semknout a přijmout ambiciózní (tj. nerealistické a nesmyslné) plány. A potom skandovat: „Yes we can! We can do it!“

K propagaci lze použít i sci-fi film Rolanda Emmericha s názvem „2012“. Zápletka je o tom, že se naplní dávné Mayské proroctví konce světa. Tehdy Roland udělal výjimku a nechal planetu zničit něčím jiným než je antropogenní skleníkové oteplení. V tomto filmu čelí hrdinové solární superbouři, která přivede jádro planety k varu a způsobí rozpraskání zemské kůry. Jak prorocké.

Tak mě napadá jestli ta tiskovka NASA nečerpala spíše z Emmerichova filmu.

Ano hádáte, správně, mám na NASA poněkud pifku. Obama totiž zrušil raketoplány, astronauty vyhodil na ulici a personál kosmických letů rozprášil. Místo aby se „odvážně pouštěla tam, kam se dosud nikdo nevydal“, NASA v příštích letech bude jen chovná stanice pro alarmistické novinářské kachny. Viz článek Karla Pacnera "Rozmělněné cíle americké kosmonautiky."

Znáte ten argument "i kdyby se klimatici mýlili, ničemu to neuškodí a my aspoň získáme zelenější paliva"? Jak vidíte, není to pravda. Klimatismus JE nebezpečný. Přesunutí priorit ke klimatickému alarmismu může ohrozit i dobývání vesmíru. Přitom tam venku je nevyčerpatelná zásoba surovin i prostor pro přelidněné lidstvo. Alarmisté ale neuvažují takto dlouhodobě. Chtějí si jen přes noc naplnit kapsy zelenými dotacemi stylem "po nás potopa".

OULU3.jpg

Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 31.8.2010 9:11 | karma článku: 26.00 | přečteno: 2469x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 539 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 32.10 | Přečteno: 992 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 971 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 897 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Ledacos má být jinak

Mezi chystané změny, které přicházejí do úvahy po zformování Netanjahuovy pravicové národně náboženské vlády, patří i jiný způsob volby soudců. Což je v demokratickém právním státě zásadní téma.

5.12.2022 v 10:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Proč tlačí Hilšer, Fischer a Nerudová Babiše na Hrad?

On být prezidentem přece vůbec nechce. Bude mít ovšem asi smůlu. Tahle trojka ho tam spolehlivě dostane a to přesto, že průzkumy říkají něco jiného. Volby budou o emocích .Fakta půjdou stranou. Proč se na ně nepodívat racionálně?

5.12.2022 v 8:27 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 360 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Kandidáti na prezidenta

Všichni ti poctiví a slušní lidé, které odstrašuje politická minulosti generála Pavla, a tudíž budou volit někoho z těch nevolitelných, vlastně ke zvolení estébáka, zloděje, mafiána a podvodníka přispějí.

5.12.2022 v 7:00 | Karma článku: 5.54 | Přečteno: 114 | Diskuse

Jan Lněnička

Prezident dezolátů – Vrabel

Za šíření dezinformací se o Ladislava Vrabela zajímá policie, bude-li odsouzen nepodmíněně, získá poloviční kvalifikaci státi se prezidentem, v tomto ohledu se sluší jmenovat Gustáva Husáka a Václava Havla.

4.12.2022 v 19:07 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 429 | Diskuse

Zdeněk Benda

Kandidáti Národní fronty se představili mladým influencerům

Jak asi probíhá rozhovor mladého influencera po prezidentské debatě se zaostalým rodičem? A jste taky zastaralé pako, které neví, jak se vybírá nejlepší prezident a kdo je Putinův trol?

4.12.2022 v 18:51 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 470 | Diskuse
Počet článků 402 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2782

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...