Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Pullitzerova cena za Climategate?

13. 04. 2010 10:30:30
Kdykoli se zeptám někoho svých známých, co si myslí o Climategate, nevědí o čem mluvím. Nikde o tom neslyšeli. Z televize ani z novin. Tomu panečku říkám investigativní žurnalistika.

Climategate je aféra z listopadu 2009. Na veřejnost se dostaly kompromitující e-maily, které dokazují, že důkazy o alarmujícím globálním oteplování neobstojí před zkoumáním. Proto je vědci tajili.

Je to větší skandál než Watergate, protože se týká celé planety a zpochybňuje účelnost uhlíkové daně, která dopadne na nás všechny. Ale nikdo to neví. Novináři to tedy asi vědí, ale občanům to neřeknou.

ČT24

Česká veřejnoprávní televize z peněz daňových poplatníků provozuje speciální zpravodajský kanál. Přestože tento kanál teče od večera do rána, za půl roku se tam o Climategate neobjevilo ani slovo. Dokonce tam nenajdete ani čárku o Philu Jonesovi - dokonce ani o jeho "očištění".

ct24.jpg

Dodal bych 4. návrh: Ujistěte se, že se vám to nezdá.

Vyplývá z toho pro mne tento závěr: Nemohl bych se z veřejnoprávní televize odhlásit? Abych neplatil televizní poplatky? Když se budu chtít něco opravdu dozvědět, poslední co by mne napadlo, je zapnout si ct24.

Washington Post

Washington Post jsou ty noviny, které odhalily před 40 lety aféru Watergate a uštvaly Nixona. Od dob této odvážné investigativní žurnalistiky se hodně změnilo. Dnes naopak mocipánům pomáhají zametat aféry pod koberec. Úvodník z 25. list. 2009 nazvaný "Climate in Denial" říká: "Za předpokladu, že dokumenty jsou pravé - jejich pravost dosud nebyla potvrzena - kritici je vytrhávají z kontextu a překrucují nejméně jeden z nich... Žádný z e-mailů nijak vážně nezpochybňuje vědecký konsensus o klimatických změnách." (viz zde)"

Za tohle tedy druhou Pullitzerovu cenu nedostanete, pánové. A to tam prosím dodnes pracuje Bob Woodward, který kdysi "odstřelil" Nixona.

Ekolist.cz

Ekolist představuje velmi důkladné zpravodajství ze světa environmentalismu. Někdy uveřejní i 3 zprávy za den.

Za půl roku se o Climategate autoři webu zapomněli vůbec zmínit. Pouze informovali, že parlamentní komise očistila Phila Jonese. Britští poslanci: klimatologové by měli být otevřenější Článek ovšem taktně mlčí o tom, že vyšetřovací komise vlastně nic nevyšetřila. Zpráva byla sepsána po pouhých pár hodinách konverzace s Philem. Poslanec Willis: "Rádi bychom tomu byli věnovali více času, ale... museli jsme honem něco hodit na papír, než půjdeme balit." Mají totiž plné ruce práce s přípravou na blížící se britské volby. (viz)

Pokud na ekolistu do vyhledávače zadáte klíčové slovo Climategate, zjistíte, že tento termín nepoužili v žádném článku (toto slovo však najdete v komentářích čtenářů). Komentář: jak je možné, že přesnější zpravodajství člověk dostane od čtenářů v diskusi pod článkem než v samotném článku?

EJC

European Journalist Centre (Evropské novinářské středisko) má web ejc.net. Organizovali soutěž TH!NK About It, které jsem se zúčastnil v Kodani před konferencí o změnách klimatu. Na jejich webu nenajdete slovo Climategate ani jednou. Jen počátkem prosince se zmínili o hacknutí a že to Pachauri (spoluviník) chce vyšetřit. Ani slovo o tom, co vlastně se v e-mailech píše.

Editorial-logo-001.jpg

Zato radostně oslavují, že Guardian zorganizoval (už po Climategate) propagandistickou akci ve stylu oslav VŘSR. Tehdy 50 světových novin otisklo v tentýž den tentýž text (úvodník) papouškující alarmistické novinářské kachny o blížícím se konci světa. Hloub už novinařina klesnout asi nemůže.

V článku se zmiňuje, že australský Sydney Morning Herald z akce odstoupil poté, co byl lídrem Liberal Party zvolen klimaskeptik Abbot. Ale ani slovo o tom, že Abbot byl zvolen proto, že jeho strana posunula své názory kvůli Climategate.

AP a Reuters

AP a Reuters jsou největší tiskové agentury na světě a ostatní média od nich slepě přebírají informace.

Když na webu tiskové agentury Associated Press zadáte termín Climategate vypadnou vám všehovšudy 4 články, ale jen dva z nich se opravdu věnují aféře. A to těmito slovy (viz): "Humbuk (brouhaha) kolem e-mailů překřtěný na "Climategate"...." A přidávají zprávu: "Vědci říkají, že tyto e-maly nic nemění na faktech o klimatu... Více jak 1700 britských vědců právě vydalo prohlášení, že lidské zavinění změn klimatu není zpochybněno."

V jiném článku z prosince 09 (viz) píší: Podle důkladné studie, kterou provedl Associated Press nebylo chování vědců sice hezké, ale e-maily nepotvrzují názor, že by věda globálního oteplování byla zfalšována.

Reuters má daleko více článků o Climategate, ale stejný postoj.

V článku, kde informují o rostoucím klimaskepticismu USA (viz) to vysvětlují zaostalostí Američanů. "V zemi kde čtvrtinu populace tvoří evangelikální křesťané může být věda kontroverzní záležitost. Mnoho z nich dodnes nevěří ani v evoluci."

Názvy dalších článků Reuters mluví samy za sebe: Ukradnuté e-maily jsou formulovány často nešťastně (awkward), ale na věci nic nemění (viz). Podle OSN vědu "Climategate" nijak nezpochybnila (viz)

UROB SI SÁM

Médií, která se poctivě Climategate věnovala, je jako šafránu. Občané, když se chtějí něco dozvědět, musí novinářskou práci odvést sami. Blíží se snad čas, kdy si budeme muset sami také vrtat zuby nebo kdy autobusy bude vždy muset řídit jeden z pasažérů? Za co vás platíme? Když si pak stejně musíme práci udělat sami?

Buďme rádi, že po trapasu s Himaláji se média osmělila psát kriticky aspoň o ostatních skandálech kolem IPCC či solárních dotací. Například seriál lidových novin Top 5 největších zelených nesmyslů. Ty Himaláje totiž byly taková ostuda, že to ani novináři už nemohli krýt. Prognóza IPCC se sekla o 300 let, protože bez ověření převzala zprávu z novin i s tiskovou chybou. I když i zde platí, že na Himaláje v češtině jako první upozornil blogger, nikoli média (můj článek na Osel.cz).

Televize věnuje celé dokumentární seriály kdejakému přeřeknutí pana Paroubka či Topolánka. Informuje nás o každé autohavárii a každé zatoulané kočce. Na skutečnou novinařinu jim pak nezbývá vysílací čas.

===============================================


Na našem webu přibyly nové zprávy. Například "Fidel Castro: Za změny klimatu může kapitalismus."

Inovovali jsme a rozšířili vzdělávací Powerpoint prezentace.

Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 13.4.2010 10:30 | karma článku: 28.83 | přečteno: 2009x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

V Davosu plánují využít epidemii k "velkému resetu"

Využijme epidemii k "Velkému resetu" světové ekonomiky. Toto zní ze světového ekonomického fóra v Davosu. Jejich kyberpunková vize nemá s ekologií nic společného. Zato spolehlivě vyděsí každého čtenáře science fiction.

10.7.2020 v 10:37 | Karma článku: 39.57 | Přečteno: 4822 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Dostane virus Nobelovku za ekologii?

Karanténa přinesla uzavřené továrny i letiště. Vliv ekonomické krize na CO2 je ale prakticky neviditelný.

26.5.2020 v 10:00 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 433 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Konec prokrastinace a kritického myšlení

Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.

29.1.2020 v 10:33 | Karma článku: 37.20 | Přečteno: 2046 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 43.26 | Přečteno: 3771 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Strašek

Začíná hon na čarodějnice?

Očkování proti COVID 19 hýbe současnou společností. Očkovaní jsou zvýhodňováni, neočkovaní začinají být dehonestováni.

25.7.2021 v 14:43 | Karma článku: 8.36 | Přečteno: 99 | Diskuse

Jan Ziegler

Ruské vedení si vymýšlí špionážní kauzy a zneužívá justici

Tvrdí to poradce šéfa Roskosmosu Ivan Safronov, který je už více než rok ve vazbě kvůli obvinění ze špionáže pro Českou republiku. Masivní zneužívání justice v Rusku mu dává za pravdu.

23.7.2021 v 17:12 | Karma článku: 18.78 | Přečteno: 313 | Diskuse

Michael Pálka

Jan Tománek a jeho článek - Máte pravdu-opravdu je to jen sobectví...

Ten pán je režisér, výtvarník a spisovatel. A vyjadřuje se v tomto článku na svém blogu Aktualne.cz blog, ke koronaviru. A vyjadřuje se způsobem pro mne a jistě mnohé, nepřijatelným. Zcela.

23.7.2021 v 14:35 | Karma článku: 21.94 | Přečteno: 709 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Média a politická garnitura.

V současné době je žhavým tématem odpůrců vládní garnitury otázka, jak mohou lidé volit ANO? Záležitost by sama stála za sociologický průzkum a důvodů bude nepochybně celá řada.

23.7.2021 v 11:11 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 969 | Diskuse

Zdeněk Koudelka

Rozhovor o právu na obranu a nadřazenosti naší ústavy nad právem EU

Rozhovor o právu na obranu a nadřazenosti naší ústavy nad právem Evropské unie. Parlamentní listy 22. 7. 2021.

22.7.2021 v 22:26 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 114 | Diskuse
Počet článků 391 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2821

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz