Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Pullitzerova cena za Climategate?

13. 04. 2010 10:30:30
Kdykoli se zeptám někoho svých známých, co si myslí o Climategate, nevědí o čem mluvím. Nikde o tom neslyšeli. Z televize ani z novin. Tomu panečku říkám investigativní žurnalistika.

Climategate je aféra z listopadu 2009. Na veřejnost se dostaly kompromitující e-maily, které dokazují, že důkazy o alarmujícím globálním oteplování neobstojí před zkoumáním. Proto je vědci tajili.

Je to větší skandál než Watergate, protože se týká celé planety a zpochybňuje účelnost uhlíkové daně, která dopadne na nás všechny. Ale nikdo to neví. Novináři to tedy asi vědí, ale občanům to neřeknou.

ČT24

Česká veřejnoprávní televize z peněz daňových poplatníků provozuje speciální zpravodajský kanál. Přestože tento kanál teče od večera do rána, za půl roku se tam o Climategate neobjevilo ani slovo. Dokonce tam nenajdete ani čárku o Philu Jonesovi - dokonce ani o jeho "očištění".

ct24.jpg

Dodal bych 4. návrh: Ujistěte se, že se vám to nezdá.

Vyplývá z toho pro mne tento závěr: Nemohl bych se z veřejnoprávní televize odhlásit? Abych neplatil televizní poplatky? Když se budu chtít něco opravdu dozvědět, poslední co by mne napadlo, je zapnout si ct24.

Washington Post

Washington Post jsou ty noviny, které odhalily před 40 lety aféru Watergate a uštvaly Nixona. Od dob této odvážné investigativní žurnalistiky se hodně změnilo. Dnes naopak mocipánům pomáhají zametat aféry pod koberec. Úvodník z 25. list. 2009 nazvaný "Climate in Denial" říká: "Za předpokladu, že dokumenty jsou pravé - jejich pravost dosud nebyla potvrzena - kritici je vytrhávají z kontextu a překrucují nejméně jeden z nich... Žádný z e-mailů nijak vážně nezpochybňuje vědecký konsensus o klimatických změnách." (viz zde)"

Za tohle tedy druhou Pullitzerovu cenu nedostanete, pánové. A to tam prosím dodnes pracuje Bob Woodward, který kdysi "odstřelil" Nixona.

Ekolist.cz

Ekolist představuje velmi důkladné zpravodajství ze světa environmentalismu. Někdy uveřejní i 3 zprávy za den.

Za půl roku se o Climategate autoři webu zapomněli vůbec zmínit. Pouze informovali, že parlamentní komise očistila Phila Jonese. Britští poslanci: klimatologové by měli být otevřenější Článek ovšem taktně mlčí o tom, že vyšetřovací komise vlastně nic nevyšetřila. Zpráva byla sepsána po pouhých pár hodinách konverzace s Philem. Poslanec Willis: "Rádi bychom tomu byli věnovali více času, ale... museli jsme honem něco hodit na papír, než půjdeme balit." Mají totiž plné ruce práce s přípravou na blížící se britské volby. (viz)

Pokud na ekolistu do vyhledávače zadáte klíčové slovo Climategate, zjistíte, že tento termín nepoužili v žádném článku (toto slovo však najdete v komentářích čtenářů). Komentář: jak je možné, že přesnější zpravodajství člověk dostane od čtenářů v diskusi pod článkem než v samotném článku?

EJC

European Journalist Centre (Evropské novinářské středisko) má web ejc.net. Organizovali soutěž TH!NK About It, které jsem se zúčastnil v Kodani před konferencí o změnách klimatu. Na jejich webu nenajdete slovo Climategate ani jednou. Jen počátkem prosince se zmínili o hacknutí a že to Pachauri (spoluviník) chce vyšetřit. Ani slovo o tom, co vlastně se v e-mailech píše.

Editorial-logo-001.jpg

Zato radostně oslavují, že Guardian zorganizoval (už po Climategate) propagandistickou akci ve stylu oslav VŘSR. Tehdy 50 světových novin otisklo v tentýž den tentýž text (úvodník) papouškující alarmistické novinářské kachny o blížícím se konci světa. Hloub už novinařina klesnout asi nemůže.

V článku se zmiňuje, že australský Sydney Morning Herald z akce odstoupil poté, co byl lídrem Liberal Party zvolen klimaskeptik Abbot. Ale ani slovo o tom, že Abbot byl zvolen proto, že jeho strana posunula své názory kvůli Climategate.

AP a Reuters

AP a Reuters jsou největší tiskové agentury na světě a ostatní média od nich slepě přebírají informace.

Když na webu tiskové agentury Associated Press zadáte termín Climategate vypadnou vám všehovšudy 4 články, ale jen dva z nich se opravdu věnují aféře. A to těmito slovy (viz): "Humbuk (brouhaha) kolem e-mailů překřtěný na "Climategate"...." A přidávají zprávu: "Vědci říkají, že tyto e-maly nic nemění na faktech o klimatu... Více jak 1700 britských vědců právě vydalo prohlášení, že lidské zavinění změn klimatu není zpochybněno."

V jiném článku z prosince 09 (viz) píší: Podle důkladné studie, kterou provedl Associated Press nebylo chování vědců sice hezké, ale e-maily nepotvrzují názor, že by věda globálního oteplování byla zfalšována.

Reuters má daleko více článků o Climategate, ale stejný postoj.

V článku, kde informují o rostoucím klimaskepticismu USA (viz) to vysvětlují zaostalostí Američanů. "V zemi kde čtvrtinu populace tvoří evangelikální křesťané může být věda kontroverzní záležitost. Mnoho z nich dodnes nevěří ani v evoluci."

Názvy dalších článků Reuters mluví samy za sebe: Ukradnuté e-maily jsou formulovány často nešťastně (awkward), ale na věci nic nemění (viz). Podle OSN vědu "Climategate" nijak nezpochybnila (viz)

UROB SI SÁM

Médií, která se poctivě Climategate věnovala, je jako šafránu. Občané, když se chtějí něco dozvědět, musí novinářskou práci odvést sami. Blíží se snad čas, kdy si budeme muset sami také vrtat zuby nebo kdy autobusy bude vždy muset řídit jeden z pasažérů? Za co vás platíme? Když si pak stejně musíme práci udělat sami?

Buďme rádi, že po trapasu s Himaláji se média osmělila psát kriticky aspoň o ostatních skandálech kolem IPCC či solárních dotací. Například seriál lidových novin Top 5 největších zelených nesmyslů. Ty Himaláje totiž byly taková ostuda, že to ani novináři už nemohli krýt. Prognóza IPCC se sekla o 300 let, protože bez ověření převzala zprávu z novin i s tiskovou chybou. I když i zde platí, že na Himaláje v češtině jako první upozornil blogger, nikoli média (můj článek na Osel.cz).

Televize věnuje celé dokumentární seriály kdejakému přeřeknutí pana Paroubka či Topolánka. Informuje nás o každé autohavárii a každé zatoulané kočce. Na skutečnou novinařinu jim pak nezbývá vysílací čas.

===============================================


Na našem webu přibyly nové zprávy. Například "Fidel Castro: Za změny klimatu může kapitalismus."

Inovovali jsme a rozšířili vzdělávací Powerpoint prezentace.

Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 13.4.2010 10:30 | karma článku: 28.83 | přečteno: 2009x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 539 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 32.10 | Přečteno: 992 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 971 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 897 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Martin Kuba utřel Tomia jak malého kluka

Tomio Okamura opět perlil v diskusním pořadu Partie na CNN Prima, když kritizoval výcvik ukrajinských vojáků v Česku. „Chováte se jako Chamberlain,“ právem mu vmetl do tváře jihočeský hejtman.

5.12.2022 v 13:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Ledacos má být jinak

Mezi chystané změny, které přicházejí do úvahy po zformování Netanjahuovy pravicové národně náboženské vlády, patří i jiný způsob volby soudců. Což je v demokratickém právním státě zásadní téma.

5.12.2022 v 10:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Proč tlačí Hilšer, Fischer a Nerudová Babiše na Hrad?

On být prezidentem přece vůbec nechce. Bude mít ovšem asi smůlu. Tahle trojka ho tam spolehlivě dostane a to přesto, že průzkumy říkají něco jiného. Volby budou o emocích .Fakta půjdou stranou. Proč se na ně nepodívat racionálně?

5.12.2022 v 8:27 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 501 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Kandidáti na prezidenta

Všichni ti poctiví a slušní lidé, které odstrašuje politická minulosti generála Pavla, a tudíž budou volit někoho z těch nevolitelných, vlastně ke zvolení estébáka, zloděje, mafiána a podvodníka přispějí.

5.12.2022 v 7:00 | Karma článku: 5.65 | Přečteno: 126 | Diskuse

Jan Lněnička

Prezident dezolátů – Vrabel

Za šíření dezinformací se o Ladislava Vrabela zajímá policie, bude-li odsouzen nepodmíněně, získá poloviční kvalifikaci státi se prezidentem, v tomto ohledu se sluší jmenovat Gustáva Husáka a Václava Havla.

4.12.2022 v 19:07 | Karma článku: 14.75 | Přečteno: 464 | Diskuse
Počet článků 402 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2782

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...