Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. února 2020 Svatopluk

Pullitzerova cena za Climategate?

13. 04. 2010 10:30:30
Kdykoli se zeptám někoho svých známých, co si myslí o Climategate, nevědí o čem mluvím. Nikde o tom neslyšeli. Z televize ani z novin. Tomu panečku říkám investigativní žurnalistika.

Climategate je aféra z listopadu 2009. Na veřejnost se dostaly kompromitující e-maily, které dokazují, že důkazy o alarmujícím globálním oteplování neobstojí před zkoumáním. Proto je vědci tajili.

Je to větší skandál než Watergate, protože se týká celé planety a zpochybňuje účelnost uhlíkové daně, která dopadne na nás všechny. Ale nikdo to neví. Novináři to tedy asi vědí, ale občanům to neřeknou.

ČT24

Česká veřejnoprávní televize z peněz daňových poplatníků provozuje speciální zpravodajský kanál. Přestože tento kanál teče od večera do rána, za půl roku se tam o Climategate neobjevilo ani slovo. Dokonce tam nenajdete ani čárku o Philu Jonesovi - dokonce ani o jeho "očištění".

ct24.jpg

Dodal bych 4. návrh: Ujistěte se, že se vám to nezdá.

Vyplývá z toho pro mne tento závěr: Nemohl bych se z veřejnoprávní televize odhlásit? Abych neplatil televizní poplatky? Když se budu chtít něco opravdu dozvědět, poslední co by mne napadlo, je zapnout si ct24.

Washington Post

Washington Post jsou ty noviny, které odhalily před 40 lety aféru Watergate a uštvaly Nixona. Od dob této odvážné investigativní žurnalistiky se hodně změnilo. Dnes naopak mocipánům pomáhají zametat aféry pod koberec. Úvodník z 25. list. 2009 nazvaný "Climate in Denial" říká: "Za předpokladu, že dokumenty jsou pravé - jejich pravost dosud nebyla potvrzena - kritici je vytrhávají z kontextu a překrucují nejméně jeden z nich... Žádný z e-mailů nijak vážně nezpochybňuje vědecký konsensus o klimatických změnách." (viz zde)"

Za tohle tedy druhou Pullitzerovu cenu nedostanete, pánové. A to tam prosím dodnes pracuje Bob Woodward, který kdysi "odstřelil" Nixona.

Ekolist.cz

Ekolist představuje velmi důkladné zpravodajství ze světa environmentalismu. Někdy uveřejní i 3 zprávy za den.

Za půl roku se o Climategate autoři webu zapomněli vůbec zmínit. Pouze informovali, že parlamentní komise očistila Phila Jonese. Britští poslanci: klimatologové by měli být otevřenější Článek ovšem taktně mlčí o tom, že vyšetřovací komise vlastně nic nevyšetřila. Zpráva byla sepsána po pouhých pár hodinách konverzace s Philem. Poslanec Willis: "Rádi bychom tomu byli věnovali více času, ale... museli jsme honem něco hodit na papír, než půjdeme balit." Mají totiž plné ruce práce s přípravou na blížící se britské volby. (viz)

Pokud na ekolistu do vyhledávače zadáte klíčové slovo Climategate, zjistíte, že tento termín nepoužili v žádném článku (toto slovo však najdete v komentářích čtenářů). Komentář: jak je možné, že přesnější zpravodajství člověk dostane od čtenářů v diskusi pod článkem než v samotném článku?

EJC

European Journalist Centre (Evropské novinářské středisko) má web ejc.net. Organizovali soutěž TH!NK About It, které jsem se zúčastnil v Kodani před konferencí o změnách klimatu. Na jejich webu nenajdete slovo Climategate ani jednou. Jen počátkem prosince se zmínili o hacknutí a že to Pachauri (spoluviník) chce vyšetřit. Ani slovo o tom, co vlastně se v e-mailech píše.

Editorial-logo-001.jpg

Zato radostně oslavují, že Guardian zorganizoval (už po Climategate) propagandistickou akci ve stylu oslav VŘSR. Tehdy 50 světových novin otisklo v tentýž den tentýž text (úvodník) papouškující alarmistické novinářské kachny o blížícím se konci světa. Hloub už novinařina klesnout asi nemůže.

V článku se zmiňuje, že australský Sydney Morning Herald z akce odstoupil poté, co byl lídrem Liberal Party zvolen klimaskeptik Abbot. Ale ani slovo o tom, že Abbot byl zvolen proto, že jeho strana posunula své názory kvůli Climategate.

AP a Reuters

AP a Reuters jsou největší tiskové agentury na světě a ostatní média od nich slepě přebírají informace.

Když na webu tiskové agentury Associated Press zadáte termín Climategate vypadnou vám všehovšudy 4 články, ale jen dva z nich se opravdu věnují aféře. A to těmito slovy (viz): "Humbuk (brouhaha) kolem e-mailů překřtěný na "Climategate"...." A přidávají zprávu: "Vědci říkají, že tyto e-maly nic nemění na faktech o klimatu... Více jak 1700 britských vědců právě vydalo prohlášení, že lidské zavinění změn klimatu není zpochybněno."

V jiném článku z prosince 09 (viz) píší: Podle důkladné studie, kterou provedl Associated Press nebylo chování vědců sice hezké, ale e-maily nepotvrzují názor, že by věda globálního oteplování byla zfalšována.

Reuters má daleko více článků o Climategate, ale stejný postoj.

V článku, kde informují o rostoucím klimaskepticismu USA (viz) to vysvětlují zaostalostí Američanů. "V zemi kde čtvrtinu populace tvoří evangelikální křesťané může být věda kontroverzní záležitost. Mnoho z nich dodnes nevěří ani v evoluci."

Názvy dalších článků Reuters mluví samy za sebe: Ukradnuté e-maily jsou formulovány často nešťastně (awkward), ale na věci nic nemění (viz). Podle OSN vědu "Climategate" nijak nezpochybnila (viz)

UROB SI SÁM

Médií, která se poctivě Climategate věnovala, je jako šafránu. Občané, když se chtějí něco dozvědět, musí novinářskou práci odvést sami. Blíží se snad čas, kdy si budeme muset sami také vrtat zuby nebo kdy autobusy bude vždy muset řídit jeden z pasažérů? Za co vás platíme? Když si pak stejně musíme práci udělat sami?

Buďme rádi, že po trapasu s Himaláji se média osmělila psát kriticky aspoň o ostatních skandálech kolem IPCC či solárních dotací. Například seriál lidových novin Top 5 největších zelených nesmyslů. Ty Himaláje totiž byly taková ostuda, že to ani novináři už nemohli krýt. Prognóza IPCC se sekla o 300 let, protože bez ověření převzala zprávu z novin i s tiskovou chybou. I když i zde platí, že na Himaláje v češtině jako první upozornil blogger, nikoli média (můj článek na Osel.cz).

Televize věnuje celé dokumentární seriály kdejakému přeřeknutí pana Paroubka či Topolánka. Informuje nás o každé autohavárii a každé zatoulané kočce. Na skutečnou novinařinu jim pak nezbývá vysílací čas.

===============================================

Na našem webu přibyly nové zprávy. Například "Fidel Castro: Za změny klimatu může kapitalismus."

Inovovali jsme a rozšířili vzdělávací Powerpoint prezentace.

Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 13.4.2010 10:30 | karma článku: 28.64 | přečteno: 2007x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Konec prokrastinace a kritického myšlení

Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.

29.1.2020 v 10:33 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 1594 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 42.97 | Přečteno: 3499 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zpráva o stavu planety deset let od Climategate

Deset let od aféry Climategate klima rozděluje společnost více než kdy dříve. Zatímco záškoláci a duševně postižená holčička dělají symbolická gesta, obyčejní lidé demonstrují v ulicích proti zelenému zdražování.

13.11.2019 v 10:37 | Karma článku: 40.06 | Přečteno: 1807 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Rebelie proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání"

Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.

11.10.2019 v 9:23 | Karma článku: 36.71 | Přečteno: 1446 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Má Milion chvilek jasno v tom, proti čemu bude vlastně demonstrovat?

Co vlastně má být hlavním cílem demonstrace, kterou spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na příští neděli do Prahy? Její smysl tentokrát hodnotí s rozpaky i mnozí jeho dosavadní sympatizanti.

23.2.2020 v 18:10 | Karma článku: 36.51 | Přečteno: 874 | Diskuse

Aleš Merta

Hra na armádu demokratického státu dostává povážlivé trhliny

Poslední vydání časopisu Respekt přineslo nové, znepokojující, informace o násilné smrti afgánského vojáka Vahidulláha Chána, na které se mohli podílet i čeští vojáci.

23.2.2020 v 15:08 | Karma článku: 17.87 | Přečteno: 655 | Diskuse

Jan Dvořák

Výrok o zkorumpované Transparency Internat. je premiér připraven uvést na pravou míru

Premiér Babiš ani na minutu nepochyboval o tom, že každý nezkorumpovaný soudce musí smést ze stolu žalobu TI, která se na něm domáhala omluvy za to, že jenom upozornil, jak se věci mají.

23.2.2020 v 10:04 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 553 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Muslimský terorismus nelze oplácet terorismem, ale aktivní ochranou společnosti

Pokud mluvíme o pravicových extrémistech, nelze je spojovat ze zásadními postoji našich parlamentních politických stran, či hnutí, směřujících proti přijímání ilegálních Muslimských migrantů, jako je ANO, či SPD.

23.2.2020 v 8:23 | Karma článku: 28.60 | Přečteno: 563 |

Jan Provazník

Naprostý justiční kolaps

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle rozhodnutí středočeského krajského soudu nemusí omlouvat Transparency International (TI) za své výroky o tom, že je organizace zkorumpovaná.

22.2.2020 v 18:10 | Karma článku: 40.37 | Přečteno: 6949 | Diskuse
Počet článků 389 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2787

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...