Pondělí 25. ledna 2021, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. ledna 2021 Miloš

Dinosaury zabilo globální oteplování?

30. 03. 2010 10:30:34
Alarmisté se s přepisováním dějin doslova urvali ze řetězu. Nejprve hokejkový graf a nyní už i dinosauři? Hoši ovládejte se. To snad trochu přeháníte ne?

250 MILIONŮ (P-T)

Tuhle jsem při obědě měl zapnutou televizi a náhodou tam běžel dokumentární seriál "Zázračná planeta" (díl 4). Najednou mi jídlo div nezaskočilo. Nevěřil jsem svým uším. Za masové vymírání druhů před 250 miliony let že prý může GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ? Štípnul jsem se, jestli se mi to nezdá.

Autoři dokumentu tam tvrdili, že tehdejší vlnu vymírání (konečné vyhynutí trilobitů, začátek druhohor, tzv. událost Perm-Trias čili P-T) způsobila sopečná činnost. Sopky vychrlily do atmosféry tuny uhlíku a ten pak (CO2) způsobil veliký skleníkový efekt. Počítačově animovaná zvířátka na obrazovce se dusila horkem zaživa. Chudinky malé animované.

Tuto teorii razí např. dr. Jonathan Payne, který - světě div se - pracuje na Stanfordově universitě v Kalifornii. Tamtéž co guru alarmismu Paul Ehrlich a jeho kolega Stephen Schneider. Asi tam Marta Kubišová provozuje nějaký útulek pro alarmisty?

Hlavně aby se moc nemluvilo o tom, že dr. Luann Beckerová (ze Seattlu) v roce 2001 nalezla ve vrstvách z doby P-T události stopy fullerenů, což jsou látky, které se na Zemi normálně nevyskytují.

alvarezovci2.jpg

65 MILIONŮ (K-T)

Oteplovací alarmisté ovšem přepisují nejen dějiny počátku druhohor, ale i jejich konce. Této události se někdy přezdívá zkratkou "K-T" (Cretaceous-Tertiary event).

Dr. Alvarez otec a syn (oba z Berkeley) v roce 1980 přišli s teorií, že za vyhynutí dinosaurů před 65 miliony lety je zodpovědný dopad meteoritu. Odkud by se totiž jinak vzala po celém světě vrstva iridia z té doby? Iridium je na Zemi vzácný prvek. Jejich teorie se potvrdila, když Papež s manželkou (dr. Kevin Pope) v roce 1989 v Mexiku nalezl obrovský kráter Chicxulub, z téže doby. Dr. Alvarez příběh svého objevu vylíčil v knize, jejíž název je narážkou na filmy typu Indiana Jones (T.Rex and the Crater of Doom). Pak že vědci nemají smysl pro humor.

Nyní ale Gerta Kellerová (z Princetonu) tvrdí, že vymírání dinosaurů přišlo až 300 000 let poté, co dopadl meteorit Chicxulub a že za to vymírání mohly - zase - sopky a skleníkový efekt. Tentokrát jde o sopky z Deccanské plošiny v Indii. Pokud vás zajímají argumenty, vygooglujte si její debaty z roku 2003 s paleontologem Janem Smitem, který jí to vyvracel.

Asi se vám bude zdát, že jsem mírně paranoidní, ale nemohu si odpustit poznámku, že i Gerta pochází z útulku pro alarmisty ve Stanfordu. Získala tam doktorát (PhD) v roce 1978. Je to snad jediná universita na Zeměkouli? Proč tolik globálních oteplovačů pochází právě odtamtud?

SOPKY NARUBY

Výroky o tom, že sopečná činnost vede k oteplování, moc nechápu. Každý přece ví, že sopky klima ve skutečnosti OCHLAZUJÍ. Viz. Mt. Pinatubo. Nebo známý "rok bez léta" 1816 po výbuchu sopky Tambora (4x silnější než výbuch Mt. Krakatoa). Jde o stejný efekt jako u hypotetické "nukleární zimy". Oblaka prachu vyvržená sopkami způsobí "globální stmívání", tj. zastíní Slunce.

ROČNÍ OBDOBÍ

Jak víte, environmentalisté se děsí ročních období. Kdykoli na jaře začnou tát ledovce, panikaří. Totéž platí i v řádu desítek milionů let. Teploty na Zemi kolísají po sinusoidě v cyklu cca 150 milionů let. Environmentalisté vám ale neřeknou, že je to normální cyklus a že se teploty automaticky vrátí po každém výkyvu zpátky.

Viz článek BBC o výzkumu dr. Anthony Cohena, který čtenáře informoval, že cca před 180 miliony let došlo k velkému oteplování. Pisatelé tam mudrují, že šlo o nečekanou katastrofu a hledají nějaké ad-hoc vysvětlení jako náhlý únik gigatun metanu do atmosféry. Přitom je zřejmé, že za tehdejší oteplování nemohla žádná nečekaná pozemská událost, nýbrž pravidelné astronomické události mimo naši planetu.

Alarmisté se snaží předstírat, že Země není nijak ovlivňována vnějším prostředím a že vše se dá vysvětlit vnitřní dynamikou pozemských procesů. Na to se dá snad jedině citovat John Donne: "Nikdo není ostrov, sám pro sebe."

dinos.jpg

(Graf 1: Galaktický rok a jeho sezóny).

PROČ

Odborníci za příčinu tohoto cca 150 milionů let dlouhého cyklu považují obíhání Slunce kolem středu Galaxie. Podle této teorie každých cca 150 milionů let prolétá naše Sluneční soustava jedním z ramen naší spirální galaxie. V tu chvíli se nám tu ochladí a na pólech nastává éra zalednění.

Tomuto astronomickému cyklu se věnuje například dr. Ján Veizer, který se narodil a vystudoval na Slovensku a nyní učí v Ottavě v Kanadě. Po F.Linkovi nebo I.Charvátové či P.Chýlkovi další významný Čechoslovák astronom. Pokud vás unaví být hrdý na naše hokejisty, můžete to zkusit s československými astronomy. Jsou jedničky.

core.jpg

(Obrázek 1: Kdykoli Slunce prolétá jednotlivými rameny Mléčné dráhy, tak se na Zemi ochlazuje. Local Spur = rameno Oriona, Sagittarius= Střelec. Norma = Pravítko. Carina = Lodní kýl. Scutum =Štít. Crux = Jižní kříž. Naše představy o jednotlivých ramenech jsou dost mlhavé, protože jsme uvnitř a navíc nevidíme na druhou stranu Galaxie skrze její jádro. Data jsou jen od oka, pro orientaci)

Tento cyklus je něco jiného než tzv. galaktický rok (cosmic year). Slunce obletí střed Galaxie jednou za cca 220-250 milionů let. To znamená, že našemu Slunci je asi 20 let.

Pak je tu ještě možnost, že to špatně spočítali a že ve skutečnosti je galaktický rok a perioda kolísání pozemských teplot jedna a tatáž věc a Slunce se drží pořád pěkně doma v Orionově pásu a obíhá kolem Galaxie spolu s ním.

KDO SI ZAČAL?

Pokud se díváte do výše uvedených grafů, zjistíte, že k vymírání dinosaurů došlo dlouho poté, co globální teploty začaly klesat. I vymírání P-T proběhlo až v okamžiku, kdy teploty začínaly klesat. Že by dinosauři přežili maximální oteplování a zemřeli teprve úlevou, když se ochladilo?

A co tvrzení, že za globálním oteplováním stály sopky? Ať se dívám, jak se dívám, teploty rostly plynule po své sinusoidě miliony let předtím, než došlo k explozi sopečné aktivity a dopadu meteoritů. Když začaly řádit sopky, tak nedošlo k oteplování, ale k ochlazování.

A kdo stojí za stoupáním CO2? Inu, když rostou teploty, vede to k vyššímu vypařování oceánů. Tudíž se do atmosféry z oceánů uvolňuje více a více CO2. Čili to samé, co vidíme v dobách ledových a meziledových - nejprve změna teplot a až pak nárůst skleníkových plynů. Nikoli naopak.

veizer.jpg

(Graf 2: Nahoře kolísání kosmického záření dopadajícího na Zem. Dole rekonstrukce teplot na Zemi. Takové sinusoidy jsou v astronomii běžné, protože nebeská tělesa obíhají po eliptických drahách. Shaviv 2003)

VÝLET PANA ORWELLA DO DRUHOHOR

Mě to připadá jako ukázkové přepisování dějin. Jak od Orwella. Nebo jako hokejkový graf od Michaela Manna.

Lidé, kteří investovali do trhu s emisními povolenkami, potřebují najít argumenty pro boj s CO2. A tak chtějí občany postrašit, že když nebudou platit uhlíkovou daň, lidstvo bude vyhlazeno globálním oteplováním, stejně jako kdysi dinosauři. Používají dinosaury jako revolver - namíří vám ho na hlavu a řeknou "koukej platit, jinak zemřeš."

Dříve jsem se domníval, že politicky výbušným tématem mohou být jen události, jejichž pamětníci ještě žijí. Například odsun Sudetských Němců. Nikdy by mne nenapadlo, že se jednou stane politické téma z druhohor. Pokud vím, nikdo z té doby už nežije.

==========================================

Pokud nevěříte ani na meteorickou hypotézu ani na oteplovací, existuje řada dalších teorií, co vlastně zabilo dinosaury. Viz zde

Například:

dino_fights.jpg
dino_dane.jpg
c) Byli vyhubeni při dinosauřích zápasech d) Dinosaury zabily daně

Přitažené za vlasy? Pořád věrohodnější než globální oteplování.

Další zprávy viz na webusuperlogo_noframe_234x60.jpg

Například nejnovější vývoj kolem komisí, které "vyšetřují" Climategate.

Reference:

Nir J. Shaviv a Ján Veizer: Celestial Driver of Phanerozoic climate? GSA Today,July 2003.

Nir. J. Shaviv a Ján Veizer: On the Role of Cosmic Ray Flux variations as a Climate Driver - The Debate (reakce autorů na kritiku oponentů)

H.Svensmark. Cosmoclimatology - a new theory emerges. A&G, Feb 2007, vol. 48

Apocalypse Then. NASA 23 Feb 2001 (o Beckerovi)

Alvarez et al. Extraterrestrial Cause for the Cretaceous-Tertiary Extinction. Science 6 June 1980:
Vol. 208. no. 4448, pp. 1095 - 1108.

Princeton Paleontologist Produces Evidence For New Theory On Dinosaur Extinction. ScienceDaily, 23 Sept. 2003.

J.B.Andeson. What A 250-Million-Year-Old Extinction Event Can Tell Us About The Earth Today. TerraDaily, 17 Aug 2007.

Synopse epizod seriálu "Miracle Planet"

Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 30.3.2010 10:30 | karma článku: 29.79 | přečteno: 3868x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

V Davosu plánují využít epidemii k "velkému resetu"

Využijme epidemii k "Velkému resetu" světové ekonomiky. Toto zní ze světového ekonomického fóra v Davosu. Jejich kyberpunková vize nemá s ekologií nic společného. Zato spolehlivě vyděsí každého čtenáře science fiction.

10.7.2020 v 10:37 | Karma článku: 39.27 | Přečteno: 4157 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Dostane virus Nobelovku za ekologii?

Karanténa přinesla uzavřené továrny i letiště. Vliv ekonomické krize na CO2 je ale prakticky neviditelný.

26.5.2020 v 10:00 | Karma článku: 17.73 | Přečteno: 390 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Konec prokrastinace a kritického myšlení

Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.

29.1.2020 v 10:33 | Karma článku: 36.97 | Přečteno: 1963 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 43.22 | Přečteno: 3730 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Šebesta

Staromák

Řada protestujících se mylně domnívá, že svým postojem prokazuje určitou občanskou statečnost, ale to jsou vedle. Prokazují neúctu zdravotníkům, kteří už mnoho měsíců padají na hubu a ohrožují sebe i své spoluobčany.

25.1.2021 v 7:00 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 96 | Diskuse

Štefan Klíma

Kam kráčíš naše školství?

Týmy "odborníků" neustále vytvářejí různé složité strategie. Nejsem odborník, jsem obyčejný učitel a ředitel školy, ale pokusil jsem se vytvořit jednoduché desatero rozvoje vzdělávacího systému s naší zemi.

24.1.2021 v 18:47 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 387 | Diskuse

Karel Trčálek

Václav Klaus je takový náš malý český Biden

Už víc jak padesát let je oportunismus Václava Klause nádhernou ukázkou toho, že i naše země dokáže vyprodukovat takové charaktery jako je nynější americký prezident Biden

24.1.2021 v 18:44 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 291 | Diskuse

František Kašpárek

Den zúčtování

Na počátku byla slova Donalda Trumpa. Následovalo tažení na Kapitol. Pak nám média něco důležitého zamlčela. Na konci je...zúčtování.

24.1.2021 v 16:58 | Karma článku: 32.01 | Přečteno: 637 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Otázky V. Moravce: statistický žongler Blatný v klíčových momentech selhal

Účast velmi kritického šéfa ČLK Milana Kubka a ministra zdravotnictví Blatného dopředu slibovala třaskavou diskusi.

24.1.2021 v 14:41 | Karma článku: 30.29 | Přečteno: 1479 | Diskuse
Počet článků 391 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2812

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz