Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. února 2020 Svatopluk

Popíračům solárního počasí zamrzl úsměv na rtech

26. 01. 2010 10:30:15
Britský meteorolog Piers Corbyn je trnem v oku všem alarmistům. Předpovídá počasí podle sluneční aktivity a je v tom tak úspěšný, že je ochoten se vsadit. A vyhrává. Na rozdíl od oteplovačů předpověděl i letošní tuhou zimu.

("Proč stojíme?" "Je vánice, zastavujeme dopravu." "Nemůže být vánice. Já jsem meteorolog. Tak to snad musím vědět."... Meteorolog, který je hrdinou filmu Na hromnice o den více - hraje ho Bill Murray - je shodou okolností taky Phil. Jako Phil Jones z CRU)

PŘEDPOVĚĎ: TEPLÁ ZIMA

V roce 2000 klimatolog David Viner z CRU předpovídal, že "sněhové vánice už neuvidíte." (snowfalls are now just a thing of the past). Díky globálnímu oteplování prý příští generace dětí sněhuláky nezažije. http://www.independent.co.uk/environment/snowfalls-are-now-just-a-thing-of-the-past-724017.html. Dnes je tento člověk šéfem programu klimatických změn u British Council.

Podle předpovědi oficiálních klimatologů z Met Office (propojení s CRU, Jonesem a dalšími hokejisty) měla být na konci roku 2009"nejteplejší zima v historii". (http://blogs.telegraph.co.uk/news/geraldwarner/100021984/this-will-be-the-warmest-winter-in-living-memory-defiant-met-office-staffer/).

Dle prognózy Jima Hansena (NASA) z roku 1988 (scénář A, business as usual) dnes mělo být o 0,4°C globálně tepleji. Tj. oteplení od průměru let 61-90 mělo být dvakrát větší než je.

Nabízí se vysvětlení, že jde o formu afázie. Alarmisté si pletou výrazy "chtěl bych, aby bylo" (wanna) a "bude" (gonna). Klimatolog Phil Jones z CRU se v jednom dopise (který hacker zveřejnil) modlí: "Doufám, že změny klimatu přijdou, bez ohledu na následky. Vím, že je to ode mne sobecké. Ale chtěl bych aby se potvrdilo, že jsme měli se svou vědou pravdu." Dodávám: "jinak budeme vypadat my alarmisté jako blbci".

ALARMISTŮM ZMRZNUL ÚSMĚV NA RTECH

Phil se asi modlil málo. Dle satelitů se od roku 98 neotepluje. Rok 2008 byl nejchladnější od 90. let. (http://www.infowars.com/cooling-trend-puts-global-warming-theory-in-doubt/). A nyní tu máme největší mrazy za 30 roků. První sníh se objevil už v říjnu. Klimatolog Trenberth si tehdy zapsal "Kde je sakra globální oteplování?... Faktem je, že se neotepluje a my ani nevíme proč. Je to ostuda."

Mongolsko: Mínus 40°C. Milion kusů dobytka umrzl. http://news.yahoo.com/s/ap/20100125/ap_on_re_as/as_mongolia_un_extreme_weather

Británie: Nejchladnější zima od roku 1978. http://www.mirror.co.uk/news/top-stories/2010/01/04/britain-facing-coldest-winter-for-30-years-and-temperatures-could-reach-18-115875-21940316/

Česko: Padají rekordy. Například na Milešovce chladněji než 1927. V Jizerských horách naměřili mínus 36,4 °C. http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/cesko-sevrel-mraz-v-jizerskych-horach-namerili-36-4_99140.html plus http://www.ct24.cz/domaci/75947-rekordni-mrazy-si-v-cesku-vyzadaly-lidske-zivoty/

La Manche: V prosinci kvůli sněhu a mrazu musel být přerušen provoz v tunelu La Manche http://domaci.ihned.cz/c1-39545790-evropu-i-cesko-suzuji-mrazy-otepli-se-v-pondeli

Paul Hudson, který hlásí počasí v BBC, se nechal slyšet, že předpovědi Met Off jsou nedůvěryhodné, protože jejich počítačové modely jsou nastavené tak, že vždycky předpovídají větší teplo, než je realita (warm bias). A to už několik let. V dubnu BBC vyprší smlouva s Met Off a tak uvažují, že (po 90 letech) začnou brát předpovědi počasí od jiné agentury.http://www.dailymail.co.uk/news/article-1243846/Met-Office-accused-warm-bias-BBC-weatherman.html).

Nezávislý meteorolog Piers Corbyn v červenci 2009 předpovídal, že Met Off se mýlí a zima bude krutá. Také předpovídá, že do roku 2030 se bude stále ochlazovat kvůli klesající sluneční aktivitě. Ta takto klesá vždy jednou za dvě staletí - tzv. Suessův cyklus.

"Dlouhodobé předpovědi Met Office budou selhávat znovu a znovu, protože jsou založené na politicky motivované falešné teorii o lidmi zaviněném globálním oteplování a na počítačových modelech z toho odvozených," říká Corbyn (http://climaterealists.com/index.php?id=3758).

Není divu, že v TV interview šéf Met Off John Hirst dostal pěknou sodu: http://www.youtube.com/watch?v=X8BCnX8LIIY (moderátor: "Když nedovedete předpovědět počasí ani na čtvrt roku dopředu, proč bychom vám měli věřit, co předpovídáte na rok 2020?")

SPACE WEATHER: BUDOUCNOST METEOROLOGIE

Protože klimatologové a meteorologové ignorovali varování klimaskeptiků a dál si mleli své naučené algorovské fráze, zastihly nás mrazy naprosto nepřipravené. Škody jdou do milionů, desítky lidí umrzly, silničáři jsou zaskočeni. Je ironie, co může napáchat princip předběžné opatrnosti.

Už toho máme dost. Je na čase, aby tito pánové přestali předpovídat počasí podle náboženských dogmat, které si kdesi odhlasovali nějací politici. Začněte předpovídat chování atmosféry vědecky. Prosím.

Meteorologové by měli začít sledovat "space weather", čili vesmírné počasí. Zejména to, jak silný je sluneční vítr, který k Zemi proudí ze Slunce. O vlivu geomagnetické aktivity (sluneční aktivity) na klima jsem už psal: http://kremlik.blog.idnes.cz/c/118143/Verte-neverte-Prdici-ovce-ohrozuji-magneticke-pole-Slunce.html

cORBYN2.JPG

Astrofyzik Piers Corbyn tomu rozumí ještě lépe než Al-Thoyaub nebo já a dokáže podle toho úspěšně předpovídat počasí (Solar Weather Technique). Novináři mu říkají "geniální meteorolog" (maverick weatherman). Nebo také odpadlík (renegade weatherman), protože nešel se stádem, které postihla nemoc šílených krav.

Poplašníci skřípou zuby, protože když Corbyn podle Slunce dokáže předpovídat úspěšně počasí, vyvrací se tím tvrzení IPCC, že Slunce nemá na klima vliv. Corbyna jste u nás mohli vidět v dokumentárním filmu Velký podvod s globálním oteplováním.

Corbyn se netrefí vždycky, ale je natolik dobrý, že se firmám vyplatí koupit si předpovědi od něj, místo aby si počkaly na předpovědi zdarma v televizi. Corbyn má na předpovídání počasí firmu (http://www.weatheraction.com/). Než mu to zatrhli, vydělával na sázkách na počasí. Má větší úspěšnost než oficiální meteorologové a dokáže předpovídat extrémní počasí na měsíce dopředu. Ovšemže - Sluneční aktivita se v našem klimatu projevuje se zpožděním (jak už jsem o tom psal).

Podívejme se na pár zákonitostí. Když se naučíte sledovat solární aktivitu, třeba nakonec dokážete počasí předpovídat sami.

Pranostika 1: Více slunce, více mraků.

Z Irska máme od roku 1881 záznamy o tom, kolik bylo který rok slunečných dní. Počet hodin slunečního svitu od roku 1881 značně poklesl. Někde až o 20 procent. Satelitní měření v posledních 30 letech to potvrzuje. Oblačnost stoupla.

Příčinou je stoupající sluneční aktivita. Oteplilo se, voda se přeměňuje do plynného skupenství a je tedy více mraků. Autoři konstatují korelaci mezi počtem slunečných hodin ročně a mezi délkou cyklu slunečních skvrn.

Dublin.jpg

(GRAF 1: Vzestupný trend oblačnosti v Dublinu. Setrvalý pokles slunečných hodin ročně. http://star.arm.ac.uk/preprints/344.pdf)

Pallé, Butler. Sunshine records from Ireland. Cloud factors and possible links to solar activity and cosmic rays. International Journal of Climatology 21 (2001),p. 709-729. http://star.arm.ac.uk/preprints/344.pdf

Pranostika 2: Slunce víc pálí. Bude víc pršet

Známá je studie poukazující na zvýšenou hladinu Viktoriina jezera v dobách maxima slunečních cyklů.

Níže uvedená Perryho studie zkoumala srážky ve státě Oregon, v USA a došla ke stejnému závěru. Když Slunce více svítí, srážek je více. Srážky však na sluneční aktivitu reagují s několika roky zpoždění.

Oregon.jpg

(GRAF 2: Čárkovaně sluneční záření odvozené ze slunečních skvrn. Modře srážky. Ve skutečnosti srážky jsou o 4 roky zpožděné oproti slunečnímu záření - graf je posunut)

Charles A. Perry. Solar-Irradiance Variations and Regional Precipitations in the Western United States. http://ks.water.usgs.gov/waterdata/climate/homepage.ijc.html#HDR8

Jiní autoři zrekonstruovali vývoj srážek (sucha, povodní) v Tibetu. Poklesy srážek odpovídají minimům solární aktivity. Oortovo, Wolfovo, Spoererovo, Maunderovo, Daltonovo. Středověké optimum mělo více srážek, než máme dnes. Údaje byly odvozeny z historických kronik a tato rekonstrukce odpovídá údajům z jiných zdrojů (letokruhy apod.).

Kolem roku 1000 jasně vidíme středověké teplé období - vyšší srážky a oblačnost. Kolem roku 1700 vidíme malou dobu ledovou - nižší srážky a oblačnost. Poté sluneční aktivita i oblačnost začínají stoupat. Dávno před emisemi z fosilních paliv.

Longxi.jpg

(GRAF 3: Index sucha/povodní v Longxi v Tibetské náhorní plošině).

L.Tan, Y.Cal, L. Yi, Z.An, L. Al. Precipitation variations of Longxi, northeast margin of Tibetan plateau since AD 960 and its relationship with solar activity. Climate of the Past Discussions. 2007. http://www.clim-past-discuss.net/3/1037/2007/cpd-3-1037-2007.pdf

Pranostika 3: Nejsou mraky. Noc bude chladná.

Zatímco ve dne mraky zemi ochlazují, v noci mají opačný účinek. V noci neblokují žádnou příchozí sluneční energii. V noci fungují výhradně "skleníkovým efektem", tj. blokují odchozí teplo. Čím více mraků v noci, tím větší teploty.

V 50. letech český astronom František Link odvodil z kronikářských záznamů, jak kolísala četnost astronomických pozorování v minulých staletích. Z toho odvodil kolísání noční oblačnosti. Logicky. Když je zataženo, astronom nemá co pozorovat.

Vyšlo mu, že v dobách slunečního minima (například Spoererovo minimum kolem roku 1500) měli astronomové v noci nejlepší pozorovací podmínky. Nižší sluneční aktivita, nižší teploty, menší vypařování, méně mraků.

Link.jpg

(GRAF 4: Počet astronomických pozorování. Např. kolem roku 1500 bylo Spoererovo minimum sluneční aktivity. Oblačnost byla nízká, astronomických pozorování hodně.)

František Link. Změny klimatu a sluneční činnosti v posledních čtyřech tisíciletích. Rozpravy ČSAV, 1956, řada MPV, 2.sešit, s. 9

Pranostika od Murphyho

Vzestup sluneční aktivity, oblačnosti a srážek započal desítky let před druhou světovou válkou, kdy jsme začali masově spalovat fosilní paliva. Takže příčina asi bude jinde než v lidské aktivitě - ledaže by naše skleníkové emise cestovaly proti proudu časem.

Popírači kosmoklimatologie si budou zacpávat uši a volat že jejich modely neznají žádný mechanismus, jak by Slunce mohlo ovlivňovat pozemské klima. Oni redukují sluneční vliv na sluneční konstantu TSI a spočítali si, že celý vliv Slunce je jen 0,2 W/m2, čili jen zlomek vlivu CO2. Tak přece není možné, aby Slunce něco ovlivňovalo.

Tyhle výroky IPCC mi nápadně připomínají stanovisko Francouzské akademie věd z roku 1903, že těleso těžší než vzduch přece nemůže létat.

Na to se dá snad jen citovat jeden z Murphyho zákonů: "Jestliže se něco stalo, musí to být možné."

=================

(Dodatek: Jelikož někteří diskutující pochybují, zda je opravdu zima, do článku jsem dodatečně dodatečně doplnil odkazy na rekordní teploty plus Hansen 88 a údaje o 98 a 2008 a odkaz na video s Hirstem. Thanks for quality asssurance feedback.)

Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 26.1.2010 10:30 | karma článku: 37.54 | přečteno: 7464x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Konec prokrastinace a kritického myšlení

Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.

29.1.2020 v 10:33 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 1594 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 42.97 | Přečteno: 3499 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zpráva o stavu planety deset let od Climategate

Deset let od aféry Climategate klima rozděluje společnost více než kdy dříve. Zatímco záškoláci a duševně postižená holčička dělají symbolická gesta, obyčejní lidé demonstrují v ulicích proti zelenému zdražování.

13.11.2019 v 10:37 | Karma článku: 40.06 | Přečteno: 1807 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Rebelie proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání"

Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.

11.10.2019 v 9:23 | Karma článku: 36.71 | Přečteno: 1446 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Má Milion chvilek jasno v tom, proti čemu bude vlastně demonstrovat?

Co vlastně má být hlavním cílem demonstrace, kterou spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na příští neděli do Prahy? Její smysl tentokrát hodnotí s rozpaky i mnozí jeho dosavadní sympatizanti.

23.2.2020 v 18:10 | Karma článku: 35.99 | Přečteno: 828 | Diskuse

Aleš Merta

Hra na armádu demokratického státu dostává povážlivé trhliny

Poslední vydání časopisu Respekt přineslo nové, znepokojující, informace o násilné smrti afgánského vojáka Vahidulláha Chána, na které se mohli podílet i čeští vojáci.

23.2.2020 v 15:08 | Karma článku: 17.63 | Přečteno: 651 | Diskuse

Jan Dvořák

Výrok o zkorumpované Transparency Internat. je premiér připraven uvést na pravou míru

Premiér Babiš ani na minutu nepochyboval o tom, že každý nezkorumpovaný soudce musí smést ze stolu žalobu TI, která se na něm domáhala omluvy za to, že jenom upozornil, jak se věci mají.

23.2.2020 v 10:04 | Karma článku: 23.80 | Přečteno: 545 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Muslimský terorismus nelze oplácet terorismem, ale aktivní ochranou společnosti

Pokud mluvíme o pravicových extrémistech, nelze je spojovat ze zásadními postoji našich parlamentních politických stran, či hnutí, směřujících proti přijímání ilegálních Muslimských migrantů, jako je ANO, či SPD.

23.2.2020 v 8:23 | Karma článku: 28.60 | Přečteno: 561 |

Jan Provazník

Naprostý justiční kolaps

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle rozhodnutí středočeského krajského soudu nemusí omlouvat Transparency International (TI) za své výroky o tom, že je organizace zkorumpovaná.

22.2.2020 v 18:10 | Karma článku: 40.35 | Přečteno: 6825 | Diskuse
Počet článků 389 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2787

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz