Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Popíračům solárního počasí zamrzl úsměv na rtech

26. 01. 2010 10:30:15
Britský meteorolog Piers Corbyn je trnem v oku všem alarmistům. Předpovídá počasí podle sluneční aktivity a je v tom tak úspěšný, že je ochoten se vsadit. A vyhrává. Na rozdíl od oteplovačů předpověděl i letošní tuhou zimu.

("Proč stojíme?" "Je vánice, zastavujeme dopravu." "Nemůže být vánice. Já jsem meteorolog. Tak to snad musím vědět."... Meteorolog, který je hrdinou filmu Na hromnice o den více - hraje ho Bill Murray - je shodou okolností taky Phil. Jako Phil Jones z CRU)

PŘEDPOVĚĎ: TEPLÁ ZIMA

V roce 2000 klimatolog David Viner z CRU předpovídal, že "sněhové vánice už neuvidíte." (snowfalls are now just a thing of the past). Díky globálnímu oteplování prý příští generace dětí sněhuláky nezažije. http://www.independent.co.uk/environment/snowfalls-are-now-just-a-thing-of-the-past-724017.html. Dnes je tento člověk šéfem programu klimatických změn u British Council.

Podle předpovědi oficiálních klimatologů z Met Office (propojení s CRU, Jonesem a dalšími hokejisty) měla být na konci roku 2009"nejteplejší zima v historii". (http://blogs.telegraph.co.uk/news/geraldwarner/100021984/this-will-be-the-warmest-winter-in-living-memory-defiant-met-office-staffer/).

Dle prognózy Jima Hansena (NASA) z roku 1988 (scénář A, business as usual) dnes mělo být o 0,4°C globálně tepleji. Tj. oteplení od průměru let 61-90 mělo být dvakrát větší než je.

Nabízí se vysvětlení, že jde o formu afázie. Alarmisté si pletou výrazy "chtěl bych, aby bylo" (wanna) a "bude" (gonna). Klimatolog Phil Jones z CRU se v jednom dopise (který hacker zveřejnil) modlí: "Doufám, že změny klimatu přijdou, bez ohledu na následky. Vím, že je to ode mne sobecké. Ale chtěl bych aby se potvrdilo, že jsme měli se svou vědou pravdu." Dodávám: "jinak budeme vypadat my alarmisté jako blbci".

ALARMISTŮM ZMRZNUL ÚSMĚV NA RTECH

Phil se asi modlil málo. Dle satelitů se od roku 98 neotepluje. Rok 2008 byl nejchladnější od 90. let. (http://www.infowars.com/cooling-trend-puts-global-warming-theory-in-doubt/). A nyní tu máme největší mrazy za 30 roků. První sníh se objevil už v říjnu. Klimatolog Trenberth si tehdy zapsal "Kde je sakra globální oteplování?... Faktem je, že se neotepluje a my ani nevíme proč. Je to ostuda."

Mongolsko: Mínus 40°C. Milion kusů dobytka umrzl. http://news.yahoo.com/s/ap/20100125/ap_on_re_as/as_mongolia_un_extreme_weather

Británie: Nejchladnější zima od roku 1978. http://www.mirror.co.uk/news/top-stories/2010/01/04/britain-facing-coldest-winter-for-30-years-and-temperatures-could-reach-18-115875-21940316/

Česko: Padají rekordy. Například na Milešovce chladněji než 1927. V Jizerských horách naměřili mínus 36,4 °C. http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/cesko-sevrel-mraz-v-jizerskych-horach-namerili-36-4_99140.html plus http://www.ct24.cz/domaci/75947-rekordni-mrazy-si-v-cesku-vyzadaly-lidske-zivoty/

La Manche: V prosinci kvůli sněhu a mrazu musel být přerušen provoz v tunelu La Manche http://domaci.ihned.cz/c1-39545790-evropu-i-cesko-suzuji-mrazy-otepli-se-v-pondeli

Paul Hudson, který hlásí počasí v BBC, se nechal slyšet, že předpovědi Met Off jsou nedůvěryhodné, protože jejich počítačové modely jsou nastavené tak, že vždycky předpovídají větší teplo, než je realita (warm bias). A to už několik let. V dubnu BBC vyprší smlouva s Met Off a tak uvažují, že (po 90 letech) začnou brát předpovědi počasí od jiné agentury.http://www.dailymail.co.uk/news/article-1243846/Met-Office-accused-warm-bias-BBC-weatherman.html).

Nezávislý meteorolog Piers Corbyn v červenci 2009 předpovídal, že Met Off se mýlí a zima bude krutá. Také předpovídá, že do roku 2030 se bude stále ochlazovat kvůli klesající sluneční aktivitě. Ta takto klesá vždy jednou za dvě staletí - tzv. Suessův cyklus.

"Dlouhodobé předpovědi Met Office budou selhávat znovu a znovu, protože jsou založené na politicky motivované falešné teorii o lidmi zaviněném globálním oteplování a na počítačových modelech z toho odvozených," říká Corbyn (http://climaterealists.com/index.php?id=3758).

Není divu, že v TV interview šéf Met Off John Hirst dostal pěknou sodu: http://www.youtube.com/watch?v=X8BCnX8LIIY (moderátor: "Když nedovedete předpovědět počasí ani na čtvrt roku dopředu, proč bychom vám měli věřit, co předpovídáte na rok 2020?")

SPACE WEATHER: BUDOUCNOST METEOROLOGIE

Protože klimatologové a meteorologové ignorovali varování klimaskeptiků a dál si mleli své naučené algorovské fráze, zastihly nás mrazy naprosto nepřipravené. Škody jdou do milionů, desítky lidí umrzly, silničáři jsou zaskočeni. Je ironie, co může napáchat princip předběžné opatrnosti.

Už toho máme dost. Je na čase, aby tito pánové přestali předpovídat počasí podle náboženských dogmat, které si kdesi odhlasovali nějací politici. Začněte předpovídat chování atmosféry vědecky. Prosím.

Meteorologové by měli začít sledovat "space weather", čili vesmírné počasí. Zejména to, jak silný je sluneční vítr, který k Zemi proudí ze Slunce. O vlivu geomagnetické aktivity (sluneční aktivity) na klima jsem už psal: http://kremlik.blog.idnes.cz/c/118143/Verte-neverte-Prdici-ovce-ohrozuji-magneticke-pole-Slunce.html

cORBYN2.JPG

Astrofyzik Piers Corbyn tomu rozumí ještě lépe než Al-Thoyaub nebo já a dokáže podle toho úspěšně předpovídat počasí (Solar Weather Technique). Novináři mu říkají "geniální meteorolog" (maverick weatherman). Nebo také odpadlík (renegade weatherman), protože nešel se stádem, které postihla nemoc šílených krav.

Poplašníci skřípou zuby, protože když Corbyn podle Slunce dokáže předpovídat úspěšně počasí, vyvrací se tím tvrzení IPCC, že Slunce nemá na klima vliv. Corbyna jste u nás mohli vidět v dokumentárním filmu Velký podvod s globálním oteplováním.

Corbyn se netrefí vždycky, ale je natolik dobrý, že se firmám vyplatí koupit si předpovědi od něj, místo aby si počkaly na předpovědi zdarma v televizi. Corbyn má na předpovídání počasí firmu (http://www.weatheraction.com/). Než mu to zatrhli, vydělával na sázkách na počasí. Má větší úspěšnost než oficiální meteorologové a dokáže předpovídat extrémní počasí na měsíce dopředu. Ovšemže - Sluneční aktivita se v našem klimatu projevuje se zpožděním (jak už jsem o tom psal).

Podívejme se na pár zákonitostí. Když se naučíte sledovat solární aktivitu, třeba nakonec dokážete počasí předpovídat sami.

Pranostika 1: Více slunce, více mraků.

Z Irska máme od roku 1881 záznamy o tom, kolik bylo který rok slunečných dní. Počet hodin slunečního svitu od roku 1881 značně poklesl. Někde až o 20 procent. Satelitní měření v posledních 30 letech to potvrzuje. Oblačnost stoupla.

Příčinou je stoupající sluneční aktivita. Oteplilo se, voda se přeměňuje do plynného skupenství a je tedy více mraků. Autoři konstatují korelaci mezi počtem slunečných hodin ročně a mezi délkou cyklu slunečních skvrn.

Dublin.jpg

(GRAF 1: Vzestupný trend oblačnosti v Dublinu. Setrvalý pokles slunečných hodin ročně. http://star.arm.ac.uk/preprints/344.pdf)

Pallé, Butler. Sunshine records from Ireland. Cloud factors and possible links to solar activity and cosmic rays. International Journal of Climatology 21 (2001),p. 709-729. http://star.arm.ac.uk/preprints/344.pdf

Pranostika 2: Slunce víc pálí. Bude víc pršet

Známá je studie poukazující na zvýšenou hladinu Viktoriina jezera v dobách maxima slunečních cyklů.

Níže uvedená Perryho studie zkoumala srážky ve státě Oregon, v USA a došla ke stejnému závěru. Když Slunce více svítí, srážek je více. Srážky však na sluneční aktivitu reagují s několika roky zpoždění.

Oregon.jpg

(GRAF 2: Čárkovaně sluneční záření odvozené ze slunečních skvrn. Modře srážky. Ve skutečnosti srážky jsou o 4 roky zpožděné oproti slunečnímu záření - graf je posunut)

Charles A. Perry. Solar-Irradiance Variations and Regional Precipitations in the Western United States. http://ks.water.usgs.gov/waterdata/climate/homepage.ijc.html#HDR8

Jiní autoři zrekonstruovali vývoj srážek (sucha, povodní) v Tibetu. Poklesy srážek odpovídají minimům solární aktivity. Oortovo, Wolfovo, Spoererovo, Maunderovo, Daltonovo. Středověké optimum mělo více srážek, než máme dnes. Údaje byly odvozeny z historických kronik a tato rekonstrukce odpovídá údajům z jiných zdrojů (letokruhy apod.).

Kolem roku 1000 jasně vidíme středověké teplé období - vyšší srážky a oblačnost. Kolem roku 1700 vidíme malou dobu ledovou - nižší srážky a oblačnost. Poté sluneční aktivita i oblačnost začínají stoupat. Dávno před emisemi z fosilních paliv.

Longxi.jpg

(GRAF 3: Index sucha/povodní v Longxi v Tibetské náhorní plošině).

L.Tan, Y.Cal, L. Yi, Z.An, L. Al. Precipitation variations of Longxi, northeast margin of Tibetan plateau since AD 960 and its relationship with solar activity. Climate of the Past Discussions. 2007. http://www.clim-past-discuss.net/3/1037/2007/cpd-3-1037-2007.pdf

Pranostika 3: Nejsou mraky. Noc bude chladná.

Zatímco ve dne mraky zemi ochlazují, v noci mají opačný účinek. V noci neblokují žádnou příchozí sluneční energii. V noci fungují výhradně "skleníkovým efektem", tj. blokují odchozí teplo. Čím více mraků v noci, tím větší teploty.

V 50. letech český astronom František Link odvodil z kronikářských záznamů, jak kolísala četnost astronomických pozorování v minulých staletích. Z toho odvodil kolísání noční oblačnosti. Logicky. Když je zataženo, astronom nemá co pozorovat.

Vyšlo mu, že v dobách slunečního minima (například Spoererovo minimum kolem roku 1500) měli astronomové v noci nejlepší pozorovací podmínky. Nižší sluneční aktivita, nižší teploty, menší vypařování, méně mraků.

Link.jpg

(GRAF 4: Počet astronomických pozorování. Např. kolem roku 1500 bylo Spoererovo minimum sluneční aktivity. Oblačnost byla nízká, astronomických pozorování hodně.)

František Link. Změny klimatu a sluneční činnosti v posledních čtyřech tisíciletích. Rozpravy ČSAV, 1956, řada MPV, 2.sešit, s. 9

Pranostika od Murphyho

Vzestup sluneční aktivity, oblačnosti a srážek započal desítky let před druhou světovou válkou, kdy jsme začali masově spalovat fosilní paliva. Takže příčina asi bude jinde než v lidské aktivitě - ledaže by naše skleníkové emise cestovaly proti proudu časem.

Popírači kosmoklimatologie si budou zacpávat uši a volat že jejich modely neznají žádný mechanismus, jak by Slunce mohlo ovlivňovat pozemské klima. Oni redukují sluneční vliv na sluneční konstantu TSI a spočítali si, že celý vliv Slunce je jen 0,2 W/m2, čili jen zlomek vlivu CO2. Tak přece není možné, aby Slunce něco ovlivňovalo.

Tyhle výroky IPCC mi nápadně připomínají stanovisko Francouzské akademie věd z roku 1903, že těleso těžší než vzduch přece nemůže létat.

Na to se dá snad jen citovat jeden z Murphyho zákonů: "Jestliže se něco stalo, musí to být možné."

=================

(Dodatek: Jelikož někteří diskutující pochybují, zda je opravdu zima, do článku jsem dodatečně dodatečně doplnil odkazy na rekordní teploty plus Hansen 88 a údaje o 98 a 2008 a odkaz na video s Hirstem. Thanks for quality asssurance feedback.)

Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 26.1.2010 10:30 | karma článku: 38.25 | přečteno: 7495x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma článku: 17.54 | Přečteno: 559 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 32.10 | Přečteno: 1005 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 983 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 902 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Drozdík

Otevřená výzva Andreji Babišovi k odchodu z české politiky

Andrej Babiš dal heslu "Pomáhat lidem" zcela jiný rozměr a proto si myslím, že v politice už nemá co dělat. Doufám, že se zachová jako chlap a že se nebude s odstupem času opět u odchodu z politiky vytáčet.

29.1.2023 v 16:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Adam Filák

Prezidentské volby v MS kraji ovlivněny historií?

Člověka tak napadne vzít mapu z Idnesu a zaznačit si do toho historické hranice... A pak že stará historie současnost neovlivňuje.

29.1.2023 v 16:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Gabriela Bretschneiderová

Lev nebo tygr s parukou hřívy na lovu

Tady je mé vyjádření a vzkaz novému prezidentovi a Českému národu. Jen lid rozhodne, co se skutečně stane a bude dít.

29.1.2023 v 15:10 | Karma článku: 5.34 | Přečteno: 96 |

Jan Lněnička

Souboj Andrej Babiš vs. Petr Pavel – bezhlavé útoky kontra zajištěná obrana

Úvodem je nutno říci, že budeme mít nejkrásnějšího prezidenta na světě. Těším na na známky s jeho podobiznou. Raduji se, že vyhrál. Jak by představitelé dobra a hodnot ječeli, kdyby zvítězil ten druhý? Hlavně pan premiér, který...

29.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 386 | Diskuse

Pavel Ďuran

Volby skončily, prezidentem je Petr Pavel – a co dál?

Petr Pavel vyhrál o třídu. Dostal 3/5 hlasů, Babiš jen 2/5. Znamená to, že drtivá většina těch, kteří v prvním kole prezidentských voleb nevolili ani jednoho z nich, se přiklonila na generálovu stranu.

29.1.2023 v 12:43 | Karma článku: 17.81 | Přečteno: 336 | Diskuse
Počet článků 402 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2783

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...