Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. února 2020 Svatopluk

Climategate: Důkazy o globálním oteplování sežral pes

12. 01. 2010 10:25:22
Alarmisté mají najednou prázdné ruce. Phil Jones z CRU ztratil surová data za 30 let práce. Oteplilo se opravdu o tolik, co říkají? "Musíte nám věřit", prosí Phil.

SKLEROTIK PHIL

Climate Research Unit v Norwichi v Anglii je jedním z hlavních světových klimatologických pracovišť.

Na webu CRU (http://www.cru.uea.ac.uk/cru/about/history/) se dočtete: "Z práce CRU měl asi největší mezinárodní dopad projekt, který začal v roce 1978: vytváření grafů vývoje globálních teplot... Od roku 1986 byly zahrnuty i teploty oceánů... tak vznikla historicky první syntéza pevninských i oceánských teplot, která prokázala, že za posledních 157 let se planeta oteplila o téměř 0,8°C."

Grafy se slepují z údajů tisíců světových meteorologických stanic (které byly ovšem navrženy pro jiné účely než sledování globálních teplot). Surová data se přitom musí upravit a různě korigovat, protože každá meteo-stanice má jiný způsob měření, jiné podmínky atd. Je to takové sčítání jablek a hrušek. Výsledkem je tzv. kompozit.

Chtěli byste je zkontrolovat, jestli to mají slepené správně? Jaké úpravy provedli na datech jednotlivých stanic? Kompenzovali dostatečně efekt "městských tepelných ostrovů"? Oteplilo se opravdu o tolik, co tvrdí? Smůla. Phil Jones v létě 2009 oznámil, že původní surová data se ztratila. A ani neví kdy. Má jen zahlazené upravené výsledné grafy.

"V 80. letech nebyly kapacity abychom mohli skladovat všechno, tak jsme uchovávali jen upravená data kvůli zachování homogenity. Proto jsme neuchovávali původní surová data, pouze data s přidanou hodnotou (tj. které prošly kontrolou kvality a homogenizací)." Říká Phil v srpnu 2009.

Opravdu se soubory kdysi ztratily? Nebo je zničil v létě 09? Nebo stále existují a jen nám je nechce ukázat?

ZÁLOHOVAT, ZÁLOHOVAT, ZÁLOHOVAT

Prý se dochovala aspoň surová data pro některé země, se kterými CRU měla dohodu o prodeji dat. Phil ale říká "Víme, že existovaly další soubory dat, ale nemůžeme je najít. Asi se ztratily, když jsme se v 80. letech několikrát stěhovali."

Philovo chování mi připomnělo epizodu ze seriálu Jistě pane ministře, kde ministerstvo musí novinářům poskytnout citlivé údaje, na které mají nárok podle svobody informací. Ale ze složky vyjme důkazy o selháních ministerstva. (Ročník 3, epizoda Skeleton in the cupboard).

Ministr Jim Hacker : Jak vysvětlím novinářům, že tu chybí dokumenty?

Tajemník sir Humphrey : Ve složce je vysvětlení...

Ministr (čte):"Tato složka obsahuje úplný seznam všech dokumentů. S výjimkou... dokumentů ztracených při povodních 1967...To byla nějaká zvlášť krutá zima ten rok?

Tajemník: Ne. Báječná. Ztratila se spousta kompromitujících dokumentů.

Ministr (čte dál): Některé dokumenty se ztratily při stěhování kanceláří do Londýna... Kolik dokumentů tedy ve složce zůstalo? Asi sto? Padesát... Deset?... Nula?

Tajemník: Ano, pane ministře.

CLIMATEGATE

V listopadu 2009 hacker (hacker, ne Jim Hacker) ukradl a zveřejnil pracovní e-maily klimatologů z CRU a odhalily se některé dost nevědecké postupy. "Mickův trik na zakrytí poklesu teplot", "zneškodnit středověké teplé období" apod.

Když propukla aféra Climategate, alarmisté obviňovali klimaskeptiky, že ji narafičili schválně, aby vybuchla těsně před prosincovou Kodaňskou konferencí. Ale je to jinak. Hacker ukradl a zveřejnil e-maily a data klimatologů z CRU v reakci na to, co v srpnu provedl Phil Jones. Aby se na světlo dostaly aspoň ty důkazy, které Phil nestihl zničit.

Nejspíše se za nickem FOIA skrývá někdo z Philova týmu, v kom se pohnulo svědomí a řekl si, že co je moc, to je moc. FOIA znamená Freedom of Information Act. Zákon o svobodě informací.

Jak dokazují hacknuté e-maily CRU, Phil už dlouho vyhrožoval, že ty soubory radši zničí, než by je někomu poskytl. A jako správný muž taky dodržel slovo!

3. února 2005 Phil Jones napsal Michaelu Mannovi: "Nenechávej data válet na ftp serverech, někdo by je tam mohl najít. McKitrick a McIntyre pasou po datech z CRU už léta. Pokud se doslechnou, že v Británii máme zákon o svobodě informací, myslím, že ty soubory radši zničím, než bych je komukoli poslal... Máme tu ale také zákon o ochraně informací, za ten se budu schovávat... Tom Wigley mi poslal e-mail, že z toho má strach - obává se, aby po něm teď lidé nežádali zveřejnění kódu jeho klimatických modelů. Může se ale vymluvit na to, že oficiálně už není členem UEA."

V červenci 2009 začalo být Jonesovi úzko, protože klimaskeptik Stephen McIntyre trval znovu a znovu, že chce podle zákona o svobodě informací vidět příslušné soubory, aby je jako badatel mohl prostudovat. McIntyre tvrdí, že v zápětí z webu CRU zmizely celé soubory. CRU gang začal zametat stopy.

Teď je to vyřešeno. "Hrozně rád bych vám svoje data poskytl, ale bohužel, nevím kde jsou, je mi to móóóc líto," může nyní Phil Jones pokrčit rameny. A nemusí se rozčilovat jako v roce 2005, kdy australskému vědci Warwicku Hughesovi odepsal "Investovali jsme do naší práce cca 25 roků života. Proč bych vám svá data měl poskytnout, když vám nejde o nic jiného, než v nich hledat chyby?"

Tomu říkám vpravdě vědecký přístup. Zabránit komukoli, aby mohl replikovat naše výsledky. To pak už není věda, ale náboženské zjevení. "Zjevil se mi duch v hořícím keři, ale nemám žádné svědky ani důkazy, ale musíte mi věřit." Že zprávy IPCC jsou založeny na vědě? Jaké vědě? Kde nejsou důkazy, tam nelze o vědě hovořit.

Když teď požádáte Phila o surová data, řekne vám, ať si je seženete sám. Když najdete rozpory mezi surovými daty a výslednými grafy, řekne vám "určitě jsme pro to tehdy měli dobrý důvod, ale už si nepamatuju jaký a záznamy nemáme."

Nemohou teď dokázat, že jejich grafy jsou správně. Ale vy také nemůžete dokázat, že něco zfalšovali nebo zvorali. Když nemáte tělo ani vražednou zbraň, lumpa neusvědčíte.

Až uslyšíte někoho, že se vysmívá konspiračním teoriím o "velkém podvodu s globálním oteplováním", připomeňte mu, že základním pilířem konspirace je utajení. A o tom, že klimatologové cosi tají, není už sporu. Buď tají vědomé podvody nebo tají, že rozsah nejistoty u stanovení globálních teplot je takový, že tyto grafy jsou prakticky stěží použitelné.

Je dnes tepleji než ve 30. letech? Nevíme. Máme na to jen čestné slovo Phila Jonese.

A teď ta dobrá zpráva. Po aféře Climategate Phil Jones rezignoval.

(Pozn. toto je modifikovaná verze článku, který mi vyšel v lednu na vzdělávacím serveru Osel.cz)

Reference:

Patrick J.Michaels. The Dog Ate Global Warming. 23 September 2009.
Conservative media hype misleading report suggesting CRU destroyed raw climate data. 1 Dec 2009.
Stephen McIntyre. Unprecedented data purge at CRU. 31 July 2009. < http://climateaudit.org/2009/07/31/the-cru-data-purge-continues/>
Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 12.1.2010 10:25 | karma článku: 34.98 | přečteno: 2813x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Konec prokrastinace a kritického myšlení

Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.

29.1.2020 v 10:33 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 1594 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 42.97 | Přečteno: 3499 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zpráva o stavu planety deset let od Climategate

Deset let od aféry Climategate klima rozděluje společnost více než kdy dříve. Zatímco záškoláci a duševně postižená holčička dělají symbolická gesta, obyčejní lidé demonstrují v ulicích proti zelenému zdražování.

13.11.2019 v 10:37 | Karma článku: 40.06 | Přečteno: 1807 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Rebelie proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání"

Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.

11.10.2019 v 9:23 | Karma článku: 36.71 | Přečteno: 1446 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Má Milion chvilek jasno v tom, proti čemu bude vlastně demonstrovat?

Co vlastně má být hlavním cílem demonstrace, kterou spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na příští neděli do Prahy? Její smysl tentokrát hodnotí s rozpaky i mnozí jeho dosavadní sympatizanti.

23.2.2020 v 18:10 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 777 | Diskuse

Aleš Merta

Hra na armádu demokratického státu dostává povážlivé trhliny

Poslední vydání časopisu Respekt přineslo nové, znepokojující, informace o násilné smrti afgánského vojáka Vahidulláha Chána, na které se mohli podílet i čeští vojáci.

23.2.2020 v 15:08 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 634 | Diskuse

Jan Dvořák

Výrok o zkorumpované Transparency Internat. je premiér připraven uvést na pravou míru

Premiér Babiš ani na minutu nepochyboval o tom, že každý nezkorumpovaný soudce musí smést ze stolu žalobu TI, která se na něm domáhala omluvy za to, že jenom upozornil, jak se věci mají.

23.2.2020 v 10:04 | Karma článku: 23.50 | Přečteno: 540 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Muslimský terorismus nelze oplácet terorismem, ale aktivní ochranou společnosti

Pokud mluvíme o pravicových extrémistech, nelze je spojovat ze zásadními postoji našich parlamentních politických stran, či hnutí, směřujících proti přijímání ilegálních Muslimských migrantů, jako je ANO, či SPD.

23.2.2020 v 8:23 | Karma článku: 28.49 | Přečteno: 557 |

Jan Provazník

Naprostý justiční kolaps

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle rozhodnutí středočeského krajského soudu nemusí omlouvat Transparency International (TI) za své výroky o tom, že je organizace zkorumpovaná.

22.2.2020 v 18:10 | Karma článku: 40.21 | Přečteno: 6689 | Diskuse
Počet článků 389 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2787

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...