Pondělí 25. ledna 2021, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. ledna 2021 Miloš

Climategate: Důkazy o globálním oteplování sežral pes

12. 01. 2010 10:25:22
Alarmisté mají najednou prázdné ruce. Phil Jones z CRU ztratil surová data za 30 let práce. Oteplilo se opravdu o tolik, co říkají? "Musíte nám věřit", prosí Phil.

SKLEROTIK PHIL

Climate Research Unit v Norwichi v Anglii je jedním z hlavních světových klimatologických pracovišť.

Na webu CRU (http://www.cru.uea.ac.uk/cru/about/history/) se dočtete: "Z práce CRU měl asi největší mezinárodní dopad projekt, který začal v roce 1978: vytváření grafů vývoje globálních teplot... Od roku 1986 byly zahrnuty i teploty oceánů... tak vznikla historicky první syntéza pevninských i oceánských teplot, která prokázala, že za posledních 157 let se planeta oteplila o téměř 0,8°C."

Grafy se slepují z údajů tisíců světových meteorologických stanic (které byly ovšem navrženy pro jiné účely než sledování globálních teplot). Surová data se přitom musí upravit a různě korigovat, protože každá meteo-stanice má jiný způsob měření, jiné podmínky atd. Je to takové sčítání jablek a hrušek. Výsledkem je tzv. kompozit.

Chtěli byste je zkontrolovat, jestli to mají slepené správně? Jaké úpravy provedli na datech jednotlivých stanic? Kompenzovali dostatečně efekt "městských tepelných ostrovů"? Oteplilo se opravdu o tolik, co tvrdí? Smůla. Phil Jones v létě 2009 oznámil, že původní surová data se ztratila. A ani neví kdy. Má jen zahlazené upravené výsledné grafy.

"V 80. letech nebyly kapacity abychom mohli skladovat všechno, tak jsme uchovávali jen upravená data kvůli zachování homogenity. Proto jsme neuchovávali původní surová data, pouze data s přidanou hodnotou (tj. které prošly kontrolou kvality a homogenizací)." Říká Phil v srpnu 2009.

Opravdu se soubory kdysi ztratily? Nebo je zničil v létě 09? Nebo stále existují a jen nám je nechce ukázat?

ZÁLOHOVAT, ZÁLOHOVAT, ZÁLOHOVAT

Prý se dochovala aspoň surová data pro některé země, se kterými CRU měla dohodu o prodeji dat. Phil ale říká "Víme, že existovaly další soubory dat, ale nemůžeme je najít. Asi se ztratily, když jsme se v 80. letech několikrát stěhovali."

Philovo chování mi připomnělo epizodu ze seriálu Jistě pane ministře, kde ministerstvo musí novinářům poskytnout citlivé údaje, na které mají nárok podle svobody informací. Ale ze složky vyjme důkazy o selháních ministerstva. (Ročník 3, epizoda Skeleton in the cupboard).

Ministr Jim Hacker : Jak vysvětlím novinářům, že tu chybí dokumenty?

Tajemník sir Humphrey : Ve složce je vysvětlení...

Ministr (čte):"Tato složka obsahuje úplný seznam všech dokumentů. S výjimkou... dokumentů ztracených při povodních 1967...To byla nějaká zvlášť krutá zima ten rok?

Tajemník: Ne. Báječná. Ztratila se spousta kompromitujících dokumentů.

Ministr (čte dál): Některé dokumenty se ztratily při stěhování kanceláří do Londýna... Kolik dokumentů tedy ve složce zůstalo? Asi sto? Padesát... Deset?... Nula?

Tajemník: Ano, pane ministře.

CLIMATEGATE

V listopadu 2009 hacker (hacker, ne Jim Hacker) ukradl a zveřejnil pracovní e-maily klimatologů z CRU a odhalily se některé dost nevědecké postupy. "Mickův trik na zakrytí poklesu teplot", "zneškodnit středověké teplé období" apod.

Když propukla aféra Climategate, alarmisté obviňovali klimaskeptiky, že ji narafičili schválně, aby vybuchla těsně před prosincovou Kodaňskou konferencí. Ale je to jinak. Hacker ukradl a zveřejnil e-maily a data klimatologů z CRU v reakci na to, co v srpnu provedl Phil Jones. Aby se na světlo dostaly aspoň ty důkazy, které Phil nestihl zničit.

Nejspíše se za nickem FOIA skrývá někdo z Philova týmu, v kom se pohnulo svědomí a řekl si, že co je moc, to je moc. FOIA znamená Freedom of Information Act. Zákon o svobodě informací.

Jak dokazují hacknuté e-maily CRU, Phil už dlouho vyhrožoval, že ty soubory radši zničí, než by je někomu poskytl. A jako správný muž taky dodržel slovo!

3. února 2005 Phil Jones napsal Michaelu Mannovi: "Nenechávej data válet na ftp serverech, někdo by je tam mohl najít. McKitrick a McIntyre pasou po datech z CRU už léta. Pokud se doslechnou, že v Británii máme zákon o svobodě informací, myslím, že ty soubory radši zničím, než bych je komukoli poslal... Máme tu ale také zákon o ochraně informací, za ten se budu schovávat... Tom Wigley mi poslal e-mail, že z toho má strach - obává se, aby po něm teď lidé nežádali zveřejnění kódu jeho klimatických modelů. Může se ale vymluvit na to, že oficiálně už není členem UEA."

V červenci 2009 začalo být Jonesovi úzko, protože klimaskeptik Stephen McIntyre trval znovu a znovu, že chce podle zákona o svobodě informací vidět příslušné soubory, aby je jako badatel mohl prostudovat. McIntyre tvrdí, že v zápětí z webu CRU zmizely celé soubory. CRU gang začal zametat stopy.

Teď je to vyřešeno. "Hrozně rád bych vám svoje data poskytl, ale bohužel, nevím kde jsou, je mi to móóóc líto," může nyní Phil Jones pokrčit rameny. A nemusí se rozčilovat jako v roce 2005, kdy australskému vědci Warwicku Hughesovi odepsal "Investovali jsme do naší práce cca 25 roků života. Proč bych vám svá data měl poskytnout, když vám nejde o nic jiného, než v nich hledat chyby?"

Tomu říkám vpravdě vědecký přístup. Zabránit komukoli, aby mohl replikovat naše výsledky. To pak už není věda, ale náboženské zjevení. "Zjevil se mi duch v hořícím keři, ale nemám žádné svědky ani důkazy, ale musíte mi věřit." Že zprávy IPCC jsou založeny na vědě? Jaké vědě? Kde nejsou důkazy, tam nelze o vědě hovořit.

Když teď požádáte Phila o surová data, řekne vám, ať si je seženete sám. Když najdete rozpory mezi surovými daty a výslednými grafy, řekne vám "určitě jsme pro to tehdy měli dobrý důvod, ale už si nepamatuju jaký a záznamy nemáme."

Nemohou teď dokázat, že jejich grafy jsou správně. Ale vy také nemůžete dokázat, že něco zfalšovali nebo zvorali. Když nemáte tělo ani vražednou zbraň, lumpa neusvědčíte.

Až uslyšíte někoho, že se vysmívá konspiračním teoriím o "velkém podvodu s globálním oteplováním", připomeňte mu, že základním pilířem konspirace je utajení. A o tom, že klimatologové cosi tají, není už sporu. Buď tají vědomé podvody nebo tají, že rozsah nejistoty u stanovení globálních teplot je takový, že tyto grafy jsou prakticky stěží použitelné.

Je dnes tepleji než ve 30. letech? Nevíme. Máme na to jen čestné slovo Phila Jonese.

A teď ta dobrá zpráva. Po aféře Climategate Phil Jones rezignoval.

(Pozn. toto je modifikovaná verze článku, který mi vyšel v lednu na vzdělávacím serveru Osel.cz)

Reference:

Patrick J.Michaels. The Dog Ate Global Warming. 23 September 2009.
Conservative media hype misleading report suggesting CRU destroyed raw climate data. 1 Dec 2009.
Stephen McIntyre. Unprecedented data purge at CRU. 31 July 2009. < http://climateaudit.org/2009/07/31/the-cru-data-purge-continues/>
Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 12.1.2010 10:25 | karma článku: 35.41 | přečteno: 2822x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

V Davosu plánují využít epidemii k "velkému resetu"

Využijme epidemii k "Velkému resetu" světové ekonomiky. Toto zní ze světového ekonomického fóra v Davosu. Jejich kyberpunková vize nemá s ekologií nic společného. Zato spolehlivě vyděsí každého čtenáře science fiction.

10.7.2020 v 10:37 | Karma článku: 39.27 | Přečteno: 4155 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Dostane virus Nobelovku za ekologii?

Karanténa přinesla uzavřené továrny i letiště. Vliv ekonomické krize na CO2 je ale prakticky neviditelný.

26.5.2020 v 10:00 | Karma článku: 17.73 | Přečteno: 390 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Konec prokrastinace a kritického myšlení

Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.

29.1.2020 v 10:33 | Karma článku: 36.97 | Přečteno: 1963 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Světová média mlčí o útoku Antifa na konferenční středisko

Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?

25.11.2019 v 10:36 | Karma článku: 43.22 | Přečteno: 3730 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Šebesta

Staromák

Řada protestujících se mylně domnívá, že svým postojem prokazuje určitou občanskou statečnost, ale to jsou vedle. Prokazují neúctu zdravotníkům, kteří už mnoho měsíců padají na hubu a ohrožují sebe i své spoluobčany.

25.1.2021 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Štefan Klíma

Kam kráčíš naše školství?

Týmy "odborníků" neustále vytvářejí různé složité strategie. Nejsem odborník, jsem obyčejný učitel a ředitel školy, ale pokusil jsem se vytvořit jednoduché desatero rozvoje vzdělávacího systému s naší zemi.

24.1.2021 v 18:47 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 376 | Diskuse

Karel Trčálek

Václav Klaus je takový náš malý český Biden

Už víc jak padesát let je oportunismus Václava Klause nádhernou ukázkou toho, že i naše země dokáže vyprodukovat takové charaktery jako je nynější americký prezident Biden

24.1.2021 v 18:44 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 283 | Diskuse

František Kašpárek

Den zúčtování

Na počátku byla slova Donalda Trumpa. Následovalo tažení na Kapitol. Pak nám média něco důležitého zamlčela. Na konci je...zúčtování.

24.1.2021 v 16:58 | Karma článku: 31.73 | Přečteno: 620 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Otázky V. Moravce: statistický žongler Blatný v klíčových momentech selhal

Účast velmi kritického šéfa ČLK Milana Kubka a ministra zdravotnictví Blatného dopředu slibovala třaskavou diskusi.

24.1.2021 v 14:41 | Karma článku: 30.11 | Přečteno: 1456 | Diskuse
Počet článků 391 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2812

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán).

https://climategatecesky.webnode.cz/_files/system_preview_detail_200001568-705c271559/obchodnici1.jpg

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz