2012: Přibývá přírodních katastrof?

18. 12. 2009 10:20:27
Když čtu prognózy klimatologů OSN, mám stále větší podezření, že IPCC řídí hollywoodský režisér katastrofických dojáků Roland Emmerich. Tím se také vysvětluje, proč klimatologové OSN říkají svým prognózám "scénáře".

Pozn.: Toto je česká verze mého anglického blogu v mezinárodní blogovací soutěži o změnách klimatu, kterou zorganizovala Evropská komise a European Journalist Centre před konferencí COP15 v Kodani.

Varování. Následující text by neměli číst malé děti, těhotné ženy a ekologové.

M Y T O L O G I E

PACHAURI: Šéf IPCC (komise OSN pro strašení) říkával, že když něco neuděláme do roku 2020, jsme ztraceni. Dnes už říká, že máme jen tři roky. Pomoc. Propadněte panice.

MAYOVÉ: Shodou okolností Kjótský protokol vyprší zhruba v tu samou dobu, na kdy připadá mayské proroctví konce světa. V roce 2012 končí mayský kalendář. Viděli jste už poslední Emmerichův film na toto téma? To je důkaz, že už staří Mayové předvídali Kjótský protokol a obchod s emisemi CO2.

ZJEVENÍ SVATÉHO JANA : Proroctví o Apokalypse jsou běžnou součástí prakticky každé lidské kultury. Lidé zbožňují hororové příběhy. Bible obsahuje tzv. Zjevení Sv. Jana, který prý uzřel budoucnost: "Zatroubil první anděl: Nastalo krupobití a na zem začal padat oheň smíšený s krví. Třetina země, třetina stromoví a veškerá zeleň byla sežehnuta... Třetina moře se obrátila v krev a zahynula třetina mořských tvorů a byla zničena třetina lodí... Třetina vod se změnila v pelyněk a množství lidí umřelo z těch vod, protože byly otráveny..." To zní, jako by svatý Jan byl členem Greenpeace. Inu, ekologismus je jen staré náboženství s novým názvem.

ROLAND EMMERICH: Na katastrofické filmy se specializoval režisér Roland Emmerich. Miluje giantické scény. Má jen jednu zásadu - udělej to velké, udělej to větší a pak ještě větší.

2012-poster.jpg

KODAŇSKÁ KONFERENCE:

http://www.youtube.com/watch?v=NVGGgncVq-4

Tento katastrofický doják zahájil konferenci v Kodani o změnách klimatu. Ekologům už očividně kape na maják. Přestali rozlišovat mezi realitou a hollywoodskými filmy. Co přijde příště? Zahájí konferenci o ochraně zvířat promítáním Toma a Jerryho a budou požadovat, aby myším byly odebrány sekery a brokovnice?

Začínám ale chápat, proč IPCC říká svým prognózám vývoje klimatu "scénáře". Není to vědecká instituce ale jakési flmové studio.

R E A L I T A

1) Přibývá huríkánů?

dos03.jpg

James Cato. Hurricanes and Tropical Storms: Higher Frequency for the Future? Available at <http://snre.ufl.edu/pubsevents/source/fall05/stormy.htm>

Faktem, je že hurikány a jiné přírodní katastrofy způsobují stále větší škody. To vám dosvědčí záznamy libovolné pojišťovny. Jak je to možné? Protože přibývá lidí, domů, lidé mají stále větší platy, více majetku, doma mají více drahé elektroniky.

Vichřice existují odpradávna. Výmluvný je zápis o této události z písemností nalezených v kopuli kostela sv. Michala v Olomouci (Roubic 1993): „Roku 1740 povstala dne 20. prosince večer kolem 8. hodiny strašná větrná smršť, která trvala do 4. hodiny ráno a řádila téměř po celém Německu. Poškodila všechny budovy ve městě, rozbila všechna okna, strhla střechy a odnesla je o čtvrt míle dále [tj. asi o 2,8 km]; strhla také dolů prostřední kupoli s knoflíkem a křížem, takže konvent věřil, že se tyto škody nebudou již opakovat.“ (http://www.kar.zcu.cz/texty/Brazdil2002.htm). Kdyby se to stalo dnes, druhý den Al Gore řeční v televizi, že za to mohou ovce pana Nováka, protože moc pšoukají.

2) Vymírají lední medvídci?

-"Všechno to, co slyšíte den co den ve televízi o ledních medvědech," říká eskymácký lovec Chucky Gruben, "jsou kraviny." Eskymáci loví medvědy stovky a stovky let a žijí s nimi v těsné symbióze. Tak o tom snad musí vědět více než Al Bunda.

-V 70. letech se počet ledních medvědů odhadoval na cca 5-10 tisíc. Současné odhady se pohybují kolem 20-25 tisíc. Nejspíše jich přibylo díky zákonům na omezení lovu. Proto se také aljašská guvernérka Sarah Palinová soudila s americkou vládou - protestovala proti zapsání ledních medvědů na seznam ohrožených druhů. Když někoho přibývá, tak ho přece neubývá.

http://www.macleans.ca/science/environment/article.jsp?content=20080123_5242_5242&page=1

http://www.telegraph.co.uk/comment/columnists/christopherbooker/5664069/Polar-bear-expert-barred-by-global-warmists.html

3) Taje led na pólech?

 • Na kodaňské konferenci v prosinci 2009 Al Gore zaperlil hláškou, že Arktida bude do pěti let v létě bez ledu. Kdyby současný trend pokračoval, tak snad možná leda za 90 let. Kdyby.
 • Tání arktického ledu skončilo před pár lety. Nyní ledu přibývá. Viz graf.
 • Půlka Antarktidy se otepluje (západní) a půlka se ochlazuje (východní). Nikdo neví proč. Když to sečtete, vyjde vám mírný nárůst ledu.
 • Medializované obrázky ulamujících se ker pocházejí z léta. V zimě ten led zase naroste zpátky. To už vám v televizi neukážou. http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/current.area.jpg)

dis01.gif

National Snow and Ice Data Center (http://nsidc.org/sotc/sea_ice.html)

4) Zrychluje se růst hladiny oceánů?

 • Za posledních sto let hladina oceánů vzrostla o 20 cm.
 • Podle odhadů IPCC by do roku 2100 mohly hladiny stoupnout o dalších 18-59 cm.
 • Jistě jste slyšeli, zvyšování hladin oceánů se kvůli klimatickým změnám zrychluje. Možná, že ano, ale určitě ne na Zemi. Tyto zprávy se musely týkat nějaké jiné planety.
 • Podle satelitního měření nárůst hladin oceánů prozatím skončil před pěti lety!
 • Málo lidí ví, že některé části oceánů klesají zatímco jiné stoupají. Najděte si na netu satelitní mapy. Například uprostřed Indického oceánu jde hladina dlouhodobě dolů.

dis02.jpg

 • SUNDARBANSKÉ OSTROVY: Možná jste slyšeli báji o mizejících ostrovech Sundarbanských (např. o. Lohachara). Tisíce lidi ztratily domov, protože globální oteplování zvedlo hladiny moře a zaplavilo jejich ostrov. Ve skutečnosti je tomu jinak. Tyto ostrovy jsou v říční deltě. Na horním toku řeky se postavily přehrady a navíc se celá Bengálská pánev naklání kvůli neotektonické činnosti. V důsledku toho už sedimenty končí jinde a nedoplňují zeminu na pobřeží, takže eroze ostrůvky ničí. To je všechno. Žádná spojitost se stoupajícími hladinami.
 • MALEDIVY: Tuhle uchvátil pozornost médií potrhlý president Malediv, který podepisoval na mořském dně nějaký papír proti oteplování. Chtěl tím naznačit, že Maledivám hrozí zaplavení stoupajícími hladinami. To sotva. Vědecký průzkum v roce 2001 zjistil toto: Od 1790 do 1970 byly hladiny asi o 20 cm výše než jsou dnes. Pak se hladina moře propadla o 20 cm na svou dnešní úroveň. Od té doby nic. (výzkum vedl N.A. Mörner, tehdy president INQUA Commission on Sea Level Changes and Coastal Evolution; http://www.speroforum.com/a/21314/Scientist-Maldives-sea-level-is-not-rising)
 • 5) Přibývá povodní?

  povodnepraha.gif

  Graf povodní v Praze na Vltavě: http://envis.praha-mesto.cz/rocenky/Pr_02/D7.htm

  Viz též: Kyselý, Kakos, Pokorná. Povodně a extrémní srážkové úhrny v ČR a jejich časová proměnlivost. Dostupné na <http://www.cbks.cz/sbornikRackova03/sections/posters/Kysely-2.pdf>

  Stejně jako vy mám pocit, že povodně jsou v posledních letech častější. Možná. I kdyby, tak to není první ani poslední období častějších povodní. Například v 90. letech 19. století v Praze měli 3. stupeň povodňové aktivity prakticky každý rok! Jestli je tu něco nenormálního, je to naopak neobvykle nízký počet povodní v 60-90. letech, tedy paradoxně v době "globálního oteplování".

  6) Přibývá sucha a požárů?

  dis05.gif

  Oblast zasažená požáry v jižních státech EU

  R. Black. Forest fires - a continuing Greek tragedy. BBC. http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8220491.stm

  godzila.jpg

  Situace je tedy poměrně jasná. Ať už se otepluje nebo ne, ať už za to může CO2, lidé nebo někdo jiný, k žádnému nárůstu přírodních katastrof to nevede. Lidé kvůli změně klimatu nestrádají.

  Musíme se naučit rozlišovat mezi realitou a hollywoodskými dojáky. Jinak se nám může stát, že na příští mezinárodní konferenci nás ekologové budou přesvědčovat o dalších výmyslech Rolanda Emmericha. Třeba o tom, že nám hrozí Godzilla.

  ***

  (Poznámka: osobně mám filmy Rolanda Emmericha rád. Zvláště "Den poté" se mu povedl, ačkoli je to jednoznačně eko-agitka. 2012 se mu myslím už tak moc nevydařil. Řekněte ale prosím vás už někdo lidem v OSN, že "Den poté" je JENOM FILM. Nebo je příště už raději nepouštějte do kina. Prosím)

  Autor: Vítězslav Kremlík | pátek 18.12.2009 10:20 | karma článku: 35.51 | přečteno: 4447x

  Další články blogera

  Vítězslav Kremlík

  Automobilky a řidiči, Brusel s vámi pěkně zatočí

  Ambiciozní plán EU, který ohrozí automobilový průmysl a bude stát miliardy, sníží globální emise o... neuvěřitelných a obrovských... necelé 1 procento.

  21.5.2019 v 11:07 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 1431 | Diskuse

  Vítězslav Kremlík

  Rozhovor s klimatickým věštcem Frau Merkel v Respektu

  Časopis Respekt koncem dubna 2019 zveřejnil rozsáhlý rozhovor s německým klimatologem Hansem Joachimem Schellnhuberem. Článek má v titulku temné proroctví.

  29.4.2019 v 9:48 | Karma článku: 39.83 | Přečteno: 1804 | Diskuse

  Vítězslav Kremlík

  Jak manipuluje web Manipulatori.cz

  Web Manipulatori.cz se prý snaží vyvracet fámy a dezinformace, což by byl sympatický cíl. Bohužel za webem zjevně stojí lidé, kteří neumí moc pracovat s informacemi.

  27.3.2019 v 10:50 | Karma článku: 33.60 | Přečteno: 1438 | Diskuse

  Vítězslav Kremlík

  Panika kolem Černobylu ublížila lidem více než radiace

  Počet obětí byl mnohem nižší, než si veřejnost myslí. Navzdory zprávě OSN však lidé stále věří děsivým hoaxům ve stylu Akta X.

  12.3.2019 v 11:33 | Karma článku: 32.07 | Přečteno: 1659 | Diskuse

  Další články z rubriky Politika

  Lubomír Stejskal

  Číše čistého vína aneb Proč nevěřím v mírovou dohodu

  COGAT je zkratka izraelského úřadu pro koordinaci vládních aktivit na Teritoriích, tj. v Judeji, Samaří a Pásmu Gazy. Na svém Twitteru zveřejnil poučný videoklip: jak fungují letní dětské tábory Hamasu.

  16.7.2019 v 19:30 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 136 | Diskuse

  Vladka Spidlova

  ...a nikdo se vás nezastane

  Podle médií hlavního proudu by náhodný návštěvník ze zapadlých polárních krajů či jiného přilehlého vesmíru usoudil, že Evropská unie, potažmo Evropa, je plná sluníčkových lidiček se srdíčkem na dlani.

  16.7.2019 v 17:32 | Karma článku: 27.86 | Přečteno: 363 | Diskuse

  Luděk Niedermayer

  Mission impossible na Čapáku...

  Něco takového, aspoň dle mého názoru, bude objasňování toho, že hodnota reklamy, kterou si firmy holdingu Agrofert objednaly u Čapího hnízda (luxusní rezidence, sotva na dohled od silnice), byla v řádu stovekmilionů.

  16.7.2019 v 16:45 | Karma článku: 18.02 | Přečteno: 331 | Diskuse

  Pavel P. Kopecký

  Miloš Zeman a paradoxy sociální demokracie

  Hlava státu znovu bohužel dokázala (především sobě), že Ústava pro ní není než trhací kalendář. De facto rozvíjí, byť to někteří neradi uslyší, ohýbání fundamentálních norem, k němuž se uchylovali jeho předchůdci: Havel a Klaus

  16.7.2019 v 16:23 | Karma článku: 8.85 | Přečteno: 220 | Diskuse

  Michal Vimmer

  Hamáčkova kuchařka

  Říká se, že soudruh Lenin nikdy netvrdil, že "socialistický stát může řídit každá kuchařka." To ale neznamená, že by kulturu nemohl řídit Šmarda, zahraničí Poche a dopravu Dolínek. Sociální demokrati recept na vládu mají: loterii!

  16.7.2019 v 13:04 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 440 | Diskuse
  Počet článků 375 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2749

  Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Zajímá se o vliv klimatických změn na lidské dějiny. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz

   

  Seznam rubrik

  Oblíbené stránky

  Oblíbené články

  více

  Najdete na iDNES.cz