Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Climategate a hokejka: IPCC publikovala poplašné zprávy bez ověření

1. 12. 2009 11:00:25
Hokejkový graf, na kterém je založena oteplovací hysterie IPCC, nikdy nikdo nekontroloval. Jeho autor odmítl komukoli vydat svá data k ověření správnosti. Copak asi tají?

Toto je česká verze mého anglického blogu v mezinárodní blogovací soutěži o změnách klimatu na http://climatechange.thinkaboutit.eu/think2/blogger/kremlik, kterou zorganizovala Evropská komise a European Journalist Centre před konferencí COP15 v Kodani.

Hádanka: Nikdy jste to neviděl, ale máte zkontrolovat, jestli je to správně. Co je to?

(Odpověď: Zdrojová data Mannova hokejkového grafu)

Proč máme snižovat emise CO2? Protože hokejkový graf říká, že naše oteplování je alarmující. Jenže správnost tohoto grafu si nikdy nikdo nemohl ověřit...

MAGAZÍN NATURE: ODBORNÝ DOZOR SELHAL

Každý vědecký článek by před otištěním měli zkontrolovat ("review") kolegové vědci z oboru ("peer"). Takové kontrole správnosti se říká "peer-review". Něco jako odborná recenze. Bohužel se to tak vždy neděje.

V roce 1998 prestižní vědecký žurnál Nature publikoval Mannův slavný hokejkový graf. Otiskli mu to, aniž by graf a jeho zdrojová data kdokoli zkontroloval. Ani to zkontrolovat nemohli, protože Mann nikomu neukázal svá zdrojová data, z nichž graf vychází. Editorům to nevadilo.

KOMISE IPCC V OSN: ODBORNÝ DOZOR SELHAL

V roce 2001 se hokejkový graf stal vlajkovou lodí třetí zprávy (TAR), kterou vydala IPCC (komise OSN pro klimatické změny). Ani IPCC se neobtěžovala si graf zkontrolovat, jestli je správně. Vedoucí pracovník po Mannovi nechtěl zdrojová data ani použité algoritmy kalkulací. Možná to bude tím, že daným vedoucím pracovníkem byl sám Mann (byl vedoucím autorem). Mann (jako vedoucí) sám sobě (jako autorovi) nedostatky velkoryse odpustil.

TUCTY VĚDECKÝCH MAGAZÍNŮ: ODBORNÝ DOZOR SELHAL

Zásady vědecké slušnosti nakonec museli hájit dva maníci, kteří ani nejsou klimatologové. Ekonom (specializovaný na náklady ekologických opatření) a geolog (geologové mají ke klimatu co říci: zakladatel periodizace paleoklimatologie holocénu byl také geolog - Axel Blytt). McKitrick a McIntyre požádali Manna, aby zveřejnil, z jakých dat hokejka vychází a jakou metodou to počítal. Mann odmítl. Tůdle.

Kdykoli pak Mann či jeho parta někde chtěli něco otisknout, dvojité M (MM) posílalo redaktorům písemné žádosti, aby než Mannův článek přijme k otištění, aby si vyžádal k ověření výchozí data. Marně. Redaktoři vědeckých magazínů na vědu kašlou. Přece by si nedovolili zpochybňovat slavného lídra IPCC!

Mannův kolega z CRU z Východoanglické university, pan Keith Briffa zase 9 let skrýval svá data o letokruzích stromů z poloostrova Jamal. Také je odmítal komukoliv ukázat. Proč asi?

I e-maily, které unikly z CRU (Briffovo pracoviště) na podzim 2009 při aféře Climategate, ukazují, že tito šibalové skrývali svá data před kontrolou.

foia.jpg

"MM pasou po datech z CRU už léta. Pokud se někdy doslechnou, že teď v Británii existuje něco jako zákon o právu na informace, myslím, že ty soubory raději smažu, než bych je někomu poskytnul."... (Píše Phil Jones Michaelu Mannovi)

Když tato data nemohli auditovat Ememka, tak je nemohl zkontrolovat nikdo na celé planetě. Na této neověřené pseudovědě však už stavěla IPCC a mezinárodní ekologická mašinérie.

NÁRODNÍ VĚDECKÁ NADACE: ODBORNÝ DOZOR SELHAL

V interview pro Wall Street Journal, 4. února 2005 Mann otevřeně řekl redaktorovi (Regalado), že se nenechá "zastrašovat "(intimidate) a svá zdrojová data nikomu k ověření prostě nedá a nedá! Že prý je to jeho soukromé duševní vlastnictví.

Šokující na tom, je, že National Science Foundation (Národní vědecká nadace) v tomto nevědeckém chování Manna podpořila! Mann se tím pak hájil: "Nedávno Národní vědecká nadace potvrdila své stanovisko, že můj počítačový kód je mé soukromé vlastnictví... Podle Davida Stonnera z odboru kongresových záležitostí NSF pan McIntyre nadaci kontaktoval vloni a žádal o Mannův počítačový kód. Pan Stonner řekl, že agentura panu mcIntyrovi odvětila, že kód je duševním vlastnictvím pana Manna... To Stonner řekl v interview pro Chronicle of Higher Education (1. červenec, 2005)." (viz: http://www.climateaudit.org/?p=266)

JE TO OFICIÁLNÍ: HOKEJKOVÝ GRAF NIKDY NIKDO NEKONTROLOVAL

Mannovy výroky ve Wall Street Journal pobouřily některé senátory v americkém Kongresu a ti poslali Mannovi dopis, ve kterém požadují, aby předložil svá data k ověření. (Dopis si přečtěte v odkazu 4)

V dopise mimo jiné stálo: "Jednou z našich obav, je zda IPCC při posuzování byla dostatečně nezávislá. Pokud víme, byl jste vedoucím autorem kapitoly IPCC, která hodnotila vaše vlastní studie a dva spoluautoři této studie byli rovněž přispívajícími autory téže kapitoly... Podle Wall Street Journal jste odmítl poskytnout přesný počítačový kód, ze kterého jste získal své výsledky. (a) Je to pravda? (b) Jaké jsou vaše zásady pro zveřejňování svého výzkumu a metod? (c) Na čem jsou tyto vaše zásady založeny? (d) Poskytněte přesný počítačový kód, ze kterého jste dospěl ke svým výsledkům."

Byly zřízeny dva vyšetřovací panely. Jeden vedla Národní akademie věd (National Academy of Sciences). Druhý byl panel statistiků, které vedl šéf oddělení statistiky Národní akademie věd (Edward Wegman). Oba panely dospěly k závěru, že Mannově hokejce se nedá věřit.

 • Zpráva Wegmanova výboru vznesla kritiku, že veškeré články, které "podporují" platnost hokejky, si vlastně napsal Mann sám nebo je psal někdo z jeho kamarádů nebo ty články jsou založeny na Mannových neověřených datech.
 • Národní akademie věd: "Ještě méně spolehlivé jsou původní závěry Mann a kol. (1999), že 90. léta jsou patrně nejteplejším desetiletím a 1998 nejteplejším rokem za posledních tisíc let... Mann a kol. použili metody, které zkreslují tvar křivky při rekonstrukcích teplot... Podle našeho názoru věda vyžaduje, aby byl přístup k datům publikovaných prací a jasné vysvětlení použitých analytických metod je ve vědě zásadní. Vědci musí mít přístup k informacím, které potřebují, aby mohli reprodukovat publikované výsledky."

Pozor na zloděje: Lord Monckton porovnává graf z IPCC zprávy 1990 s grafem z IPCC zprávy 2001. Někdo ukradl středověké teplé období (MWP)!

POŘÁD NEVÍME

 • Mann: Mann pořád ještě dělá obstrukce, aby jeho práce nešla ověřit. Wegmanova zpráva si stěžuje: "Na výzvu senátora Bartona... Dr. Mann konečně na několika webových stránkách zveřejnil rozsáhlé materiály včetně dat a kódu. Tento materiál však není nijak organizovaný a prakticky se v něm nejde vyznat... I slovní popisy jsou tak nesrozumitelné, že osoba z vnějšku může jen hádat, jaké postupy Mann přesně použil."
 • Briffa: Briffa celých devět let skrýval svá data o letokruzích z poloostrova Jamal na Sibiři. I po roce 2005 je skrýval. Teprve na podzim 2009 se k těmto údajům McKitrick dostal (a zjistil, jak jsou mizerná). Hokejka přitom vychází právě z Briffova výzkumu (v roce 1995 publikoval článek s teorií, že středověké teplé období vlastně neexistovalo). Více viz v odkazu 5 dole.

COPAK TO ASI ŠIBALOVÉ SKRÝVAJÍ?

Pokud neprovedli žádné švindly, proč skrývají svá data?

Na podzim 2009 hacker ukradl a zveřejnil e-maily klimatologů z CRU na East Anglia University. Odtud pochází Briffa a řada dalších klíčových kádrů IPCC. CRU je partnerem Hadley Centre, které má v IPCC privilegované postavení. Právě na Briffově práci (publikované 1995) Mann založil svůj hokejkový graf.

V e-mailech nám klimatologové vlastními slovy odhalují, jaké švindly skrývají:

 • NAFOUKLI VELIKOST GLOBÁLNÍHO OTEPLENÍ: "Právě jsem dokončil ten Mikův trik, co použil v Nature... abych zakryl pokles teplot.":
 • ZAKRÝVAJÍ, ŽE TEPLOTY PO ROCE 1998 KLESLY: "Každopádně asi ostřihnu poslední část filtrované křivky... protože trend tam klesá v důsledku posledních chladných let."
 • ZAKRÝVAJÍ EXISTENCI STŘEDOVĚKÉHO TEPLÉHO OBDOBÍ: "Bylo by bezva, kdybychom dokázali nějak "zneškodnit" sporné teplé středověké období, i když ještě nemáme pro toto období rekonstrukci průměrných teplot na této polokouli."
 • ZAKRÝVAJÍ, JAK NESPOLEHLIVÉ JEJICH ZDROJE JSOU: Když se MM po 9 letech utajování konečně dostali k Briffovým datům z poloostrova Jamal, zjistili, že hokejka je výsledkem speciálně vybraných "teplých" stromů. Pokud si vezmete větší (více reprezentativní) vzorek, žádná hokejka se v grafu neobjeví.
 • ZRAZUJÍ ZÁSADY VĚDECKÉ POCTIVOSTI: "Snažil jsem se seč to šlo balancovat mezi požadavky vědy a požadavky IPCC, které jsou často protichůdné."

ZÁVĚR: NENÍ DŮVOD K PANICE KOLEM KLIMATU

1) Neexistují žádné vědecky nezávisle ověřené studie, které by dokazovaly, že oteplování z konce 20. století bylo něčím mimořádné. Nezávislý výzkum naopak potvrzuje, že ve středověku bylo tepleji.

2) IPCC nedodržuje základy vědeckých postupů verifikace informací a měla by být rozpuštěna.

3) Obchodování s emisními povolenkami, snižování emisí CO2, COP, Kjótský protokol a Kodaňská konference by se měly zrušit. Tato politika byla založena na mylné domněnce, že současné teploty jsou alarmující a bezprecedentně vysoké.

Reference:

1) Wegman Report [Retrieved 25 Nov 2009] Available at<http://www.uoguelph.ca/~rmckitri/research/WegmanReport.pdf>

2) Committee on Surface Temperature Reconstructions for the Past 2,000 Years. Surface Temperature Reconstruction for the Past 2000 years. The National Academies Press, Washington, D.C. 2006. [Retrieved 25 Nov 2009] Available at <http://books.nap.edu/openbook.php?record_id=11676&page=R1>

3) CRU hacked emails available at <http://motls.blogspot.com/2009/11/hacked-hadley-cru-foi2009-files.html>

4) Letter from Congress to Dr. Mann dated June 23, 2005 [Retrieved 25 Nov 2009] Available <http://republicans.energycommerce.house.gov/108/Letters/062305_Mann.pdf>

5) McKitrick: Defects in key climate data uncovered. October 1, 2009. [Retrieved 25 Nov 2009] Available at <http://network.nationalpost.com/np/blogs/fpcomment/archive/2009/10/01/ross-mckitrick-defects-in-key-climate-data-are-uncovered.aspx> The history of the Yamal hockeystick.

Autor: Vítězslav Kremlík | úterý 1.12.2009 11:00 | karma článku: 35.11 | přečteno: 5836x

Další články blogera

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 539 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 32.10 | Přečteno: 992 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 971 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 897 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Ledacos má být jinak

Mezi chystané změny, které přicházejí do úvahy po zformování Netanjahuovy pravicové národně náboženské vlády, patří i jiný způsob volby soudců. Což je v demokratickém právním státě zásadní téma.

5.12.2022 v 10:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Proč tlačí Hilšer, Fischer a Nerudová Babiše na Hrad?

On být prezidentem přece vůbec nechce. Bude mít ovšem asi smůlu. Tahle trojka ho tam spolehlivě dostane a to přesto, že průzkumy říkají něco jiného. Volby budou o emocích .Fakta půjdou stranou. Proč se na ně nepodívat racionálně?

5.12.2022 v 8:27 | Karma článku: 13.39 | Přečteno: 345 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Kandidáti na prezidenta

Všichni ti poctiví a slušní lidé, které odstrašuje politická minulosti generála Pavla, a tudíž budou volit někoho z těch nevolitelných, vlastně ke zvolení estébáka, zloděje, mafiána a podvodníka přispějí.

5.12.2022 v 7:00 | Karma článku: 5.54 | Přečteno: 112 | Diskuse

Jan Lněnička

Prezident dezolátů – Vrabel

Za šíření dezinformací se o Ladislava Vrabela zajímá policie, bude-li odsouzen nepodmíněně, získá poloviční kvalifikaci státi se prezidentem, v tomto ohledu se sluší jmenovat Gustáva Husáka a Václava Havla.

4.12.2022 v 19:07 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 423 | Diskuse

Zdeněk Benda

Kandidáti Národní fronty se představili mladým influencerům

Jak asi probíhá rozhovor mladého influencera po prezidentské debatě se zaostalým rodičem? A jste taky zastaralé pako, které neví, jak se vybírá nejlepší prezident a kdo je Putinův trol?

4.12.2022 v 18:51 | Karma článku: 26.37 | Přečteno: 463 | Diskuse
Počet článků 402 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2782

Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...