Vítězslav Kremlík

Opravdu Trump „nepochopil“ klimatickou studii, jíž zdůvodnil Clexit?

5. 06. 2017 11:10:17
Trump vyhlásit vypovězení Pařížské klimatické dohody a zdůvodnil to studií vědců z MIT. Vědci spočítali, že přijatá opatření, jakkoli drahá, nedovedou oteplení zastavit na 2°C.

Donald Trump splnil svůj předvolební slib a vypověděl Pařížskou klimatickou dohodu. Velký dojem udělal Trumpův projev, který tentokrát byl střízlivý, uměřený a podložený daty. Snažil se uklidnit veřejnost, že opuštění Pařížské dohody není nic, čím bychom mohli klima nějak poškodit.

„I kdyby Pařížská dohoda byla zcela dodržena a plnily by ji všechny státy, odhaduje se, že by do roku 2100 dosáhla snížení globální teploty jen o dvě desetiny stupně Celsia. O maličkou, maličkou sumu,“ uvedl president ve svém projevu na vysvětlenou.

President poukazuje, že Čína má podle Pařížské dohody právo zvyšovat své emise až do roku 2020. Takže jakékoli snížení emisí v Americe bude vymazáno zvýšením emisí v Číně. „Veškerou redukci amerických emisí do roku 2030 by vymazaly čínské emise za pouhých 14 dní. Poté, co my bychom utratili miliardy dolarů, přišli o pracovní místa, zavřeli své továrny a platili vyšší ceny energií v našich podnicích a domácnostech.“

Taková interpretace ovšem zpochybňuje základy tzv. klimatického průmyslu, tedy sítě globálních úřadů, dotačních programů a podnikání jako jsou solární panely či řepka. Zástupci klimatického průmyslu se proto snaží tato čísla zpochybnit. „Trump misunderstood MIT climate research, university officials say“, hlásají novinové titulky po celém světě. Novinky.cz: „Trump při odstoupení od klimatické dohody citoval vědeckou studii. Nepochopil to, tvrdí autoři

Podívejme se, co vědci z MIT doopravdy napsali. V článku „Expected Paris commitments insufficient to stabilize climate by century’s end“ uvedli: „Pokud se budou dodržovat do roku 2100, tyto závazky zredukují oteplení o dalších 0,2°C ve srovnání s tím, co by se dosáhlo dosavadními opatřeními, která vycházejí z dohod v Kodani a Cancúnu.“ Ředitel klimatického programu MIT John Reilly k tomu dodal „Jde o pokrok, ale je-li naším cílem stabilizace na 2°C, toto ani zdaleka nestačí.“

Po podepsání klimatické dohody tým Andreje Sokolova z MIT zpracoval studii „Climate Impacts of the Paris Agreement“ pro konferenci EGU (European Geosciences Union) ve Vídni 2016. Universita na svém webu uvádí, že podle této studie „do roku 2100 Pařížská dohoda sice zmenší nárůst globální teploty, ale přesto se překročí hranice 2°C asi o 1°C.“ Jeden z autorů studie, dr. Monier, uvedl: „Pařížská dohoda je jistě krok správným směrem, ale je to jen jeden krok.“ To je konsistentní s tím, co říká Trump.

Podíváme-li se do abstraktu této studie, dočteme se: „Vzhledem k velké setrvačnosti klimatického systému bude v roce 2050 podle všech scénářů snížena globální průměrná teplota jen o 0,12°C. Ve všech třech variantách dalšího fungování Pařížské dohody v roce 2053 nárůst průměrné globální povrchové teploty překročí 2°C oproti průměrné hladině z let 1861-1880 a v roce 2100 dosáhne v jednotlivých scénářích oteplení 3,5 nebo 3,2 nebo 3,0°C.“

Je tedy zjevné, že Trump studii pochopil správně. S Pařížskou dohodou nebo bez ní, limit oteplení 2° bude stejně překročen asi o 1°C. Dohoda je tedy jen drahý ekvivalent házení hrachu na zeď. Jestli Pařížská dohoda sníží oteplení o 0,6 nebo 0,2°C, to na tomto závěru nic nemění.

Zbývá tedy otázka, proč autoři této studie veřejně proti Trumpovi vystoupili a distancovali se od vlastní práce. „Rozhodně nepodporujeme, aby USA vypověděly Pařížskou dohodu,“ řekl novinářům Erwan Monier, vedoucí výzkumník z klimatického programu MIT. „Když nic neuděláme, může oteplování překročit i 5°C a to by bylo katastrofální,“ dodal John Reilly, ředitel tohoto programu.

Vědcům bych tento názorový veletoč nezazlíval. Sokolovův tým jistě má obavy, co by se s nimi stalo, kdyby se nyní dostali na černou listinu „popíračů klimatu“. Odstrašujícím příkladem je třeba astrofyzik Willie Soon, který poté co kritizoval kultovní „hokejkový graf“, byl zcela odstřihnut od grantů a státních dotací na výzkum.

Kdo se postaví proti klimatickému průmyslu, riskuje, že ho mocné ekonomické zájmy převálcují. Stačí se podívat na seznam velkých korporací, jejichž představitelé protestovali proti odstoupení od Pařížské klimatické dohody. Ke klimatickému byznysu dnes patří i PepsiCola, Walmart, Microsoft, JP Morgan Chase, Google, Cargill, General Motors, Ford, Walt Disney, Zuckerberg (Facebook), Goldman Sachs, Apple, Elon Musk (Tesla), ale také naftaři jako Shell, BP a Exxon.

V globálním trhu s klimatickými odpustky (global carbon market) se v roce 2015 točilo přes 48 miliard euro. Kapři mají obavu, že jim Donald Trump vypustí jejich rybník. Kapitáni klimatického průmyslu Obamův odchod jistě hořce oplakávají. Obama byl jeden z nich, jako člen představenstva Joyce Foundation kdysi pomáhal zakládat první klimatickou burzu v Chicagu. On a lidé z banky Goldman Sachs. Ti mu později financovali presidentskou kampaň.

Pro občany ani pro klima však Pařížská klimatická dohoda není přínosem. Dánský statistik Bjorn Lomborg, autor knihy „Skeptický ekolog“, uvádí, že podle Pařížské dohody bychom museli investovat přes 1 bilion dolarů ročně, abychom oteplování oddálili o 0,36°F do roku 2100. Což je desetkrát menší snížení teplot, než které je údajně zapotřebí.

ZDROJE

Dwortzan, M. How much of a difference will the Paris Agreement make? News MIT, 22. duben 2016, http://news.mit.edu/2016/how-much-difference-will-paris-agreement-make-0422

Crook, Ed. Business and world leaders criticise Trump’s Paris exit, Financial Times 2.6.2017,

https://www.ft.com/content/71a43384-4707-11e7-8d27-59b4dd6296b8

Dwortzan, Mark. Report: Expected Paris commitments insufficient to stabilize climate by century’s end. MIT News, 22.10.2015, http://news.mit.edu/2015/paris-commitments-insufficient-to-stabilize-climate-by-2100-1022

Review of global markets in 2015 and outlook for 2016-2018. Carbon Market Monitor, Reuters, 11.1.2016. http://trmcs-documents.s3.amazonaws.com/3501ec8eae589bfbef9cc1729a7312f0_20160111104949_Carbon%20Market%20Review%202016_1.5.pdf

Sampathkumar, M. World's biggest oil companies urge Donald Trump to stay in Paris climate change agreement. The Independent, 19.5.2017 http://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-paris-agreement-climate-change-oil-companies-shell-bp-exxon-urge-president-stay-in-a7745666.html ̈

Autor: Vítězslav Kremlík | karma: 43.39 | přečteno: 4481 ×
Poslední články autora